Lakiernictwo i blacharstwo

ponad rok temu  22.11.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

Szlifierka elektryczna vs. pneumatyczna

Która bardziej opłacalna? Obliczenia są jednoznaczne...Są lekkie, poręczne, mają znacznie mniejsze gabaryty od szlifierek elektrycznych i są od nich tańsze – to tylko niektóre cechy szlifierek pneumatycznych, które czynią je tak popularnymi. Uważa się również, że zasilenie szlifierki pneumatycznej sprężonym powietrzem jest tańsze niż energia elektryczna. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Zacznijmy od wagi. Za przykład weźmy kilka dostępnych w sprzedaży szlifierek elektrycznych:
- Festool ROTEX RO 150 – 2,3 kg,
- Festool ETS 150/5 – 1,8 kg,
- RUPES BR 65 AE – 2,0 kg,
- HAMACH EH 65 VE – 1,9 kg.

Rzeczywiście, nie jest to sprzęt lekki. Spójrzmy jednak na elektryczną Mirkę Deros 650CV, która waży zaledwie 1 kg. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie szlifierki pneumatycznej na powietrze, waha się ono w zależności od modelu, producenta i kiedy (ile lat temu) szlifierka została wprowadzona do sprzedaży. Poniżej przykładowe, deklarowane przez producentów zużycie powietrza przez szlifierki:
- Festool Lex 2 – 390 l/min,
- Festool Lex 3 – 290 l/min,
- P3M PN20461 – 481 l/min,
- Mirka PROS 650CV – 485 l/min,
- Dynabrade Spirit 21039 – 396 l/min.

Dla dalszych obliczeń przyjmijmy średnie zużycie powietrza 400 l/min. Zakładamy, że – jak to jest powszechnie praktykowane – lakiernik pracuje szlifierką na maksymalnych obrotach.
Na podstawie przykładowych kompresorów możemy obliczyć koszt pracy szlifierki pneumatycznej:
- kompresory śrubowe:
# 4 kW 570 l/min = 2,8 kW/400 l (70% czasu pracy kompresora);
# 15 kW 2230 l/min = 2,7 kW/400 l (18% czasu pracy kompresora);
            
- kompresory tłokowe:
# 7,5 kw 1100 l/min = 2,7 kW/400 l (36% czasu pracy kompresora);
# 5,5 kW 700 l/min = 3,1 kW/400 l (57% czasu pracy kompresora).

Przy założeniu, że koszt prądu to 0,55 PLN netto, wychodzi nam średnia: 2,8 kW/400 l x 0,55 PLN/kWh = 1,54 PLN/h.

Oczywiście do tego dochodzą:
- koszty serwisowania kompresora,
- straty poprzez nieszczelność instalacji,
- w przypadku nowo urządzanych warsztatów – konieczność kupna mocniejszego kompresora, zainwestowania w instalację pneumatyczną,
- niższy komfort użytkowania innych narzędzi pneumatycznych (klucze, pistolety, szlifierki) przy małej wydajności kompresora.

Nie zapomnijmy o samym narzędziu. Ceny markowych szlifierek pneumatycznych zaczynają się od 800 PLN netto, dochodząc do 1900 PLN netto. W mniejszych warsztatach stosuje się często szlifierki niskiej jakości, których ceny zaczynają się nawet od 200 PLN netto. Oczywiście ich jakość, trwałość, jak również komfort pracy (np. wibracje, głośność) odbiegają od tego, co oferują narzędzia markowe.

Koszty zakupu i eksploatacji
W zależności od wielkości warsztatu i ilości naprawianych samochodów czas pracy szlifierką może wynosić nawet 6 godzin dziennie dla dużego warsztatu, a 1-2 godziny dla warsztatu małego. Dla celów kalkulacyjnych przyjmijmy średnią 4 godziny.

Zakładając powyższe oraz:
- 251 dni roboczych w roku,
- 0,55 PLN/kWh – koszt energii elektrycznej,
- ciągłą pracę na pełnych obrotach,

możemy obliczyć koszt eksploatacji i zakupu szlifierki w okresie 3-letnim (okres gwarancyjny u niektórych producentów).

Szlifierka pneumatyczna:
- 1,54 PLN/h x 4 h/dzień x 251 dni/rok x 3 lata = 4.638 PLN,
- koszt energii elektrycznej + koszt szlifierki 4.638 PLN + 800 PLN = 5.438 PLN/3 lata.

Szlifierka elektryczna Mirka Deros (najbardziej zbliżona wagą i wielkością do pneumatycznej):
- koszt energii elektrycznej na godzinę pracy: 0,35 kW x 0,55 PLN = 0,19 PLN/h,
- 0,19 PLN/h x 4 h/dzień x 251 dni/rok x 3 lata = 572 PLN/3 lata,
- 572 PLN + 1.600 PLN (koszt szlifierki) = 2.172 PLN/3 lata.

Przy powyższych założeniach, stosując szlifierkę elektryczną 350 W zamiast szlifierki pneumatycznej 400 l/min, na samym prądzie oszczędzamy 4.866 PLN netto. Nie licząc wymienionych wcześniej kosztów dodatkowych, szlifierka za 1600 PLN netto zwróciła się więc trzykrotnie! Nie dość, że oszczędzamy na prądzie, to nakład finansowy na droższe narzędzie zwraca się i to dość szybko.


Często spotykane zarzuty...

Szlifierki pneumatyczne są trwalsze
I co z tego, że ta sama szlifierka pneumatyczna pracuje w warsztacie 6 czy 9 lat. To tylko strata dla warsztatu i pogłębiające się koszty. Im dłuższy okres eksploatacji szlifierki pneumatycznej, tym więcej nieszczelności, które zwiększają dodatkowo zużycie powietrza. Jeśli osoba decyzyjna w warsztacie obawia się, że szlifierka elektryczna nie starczy na tak długi okres, niech założy wykorzystanie jej tylko przez 3 lata (często podawany okres gwarancji), a potem kupi drugą, taką samą. Jak wynika z wyliczeń, jest to bardzo opłacalne rozwiązanie.
Poniżej przykład używania jednej, tej samej szlifierki pneumatycznej przez 6 lat, porównany do kosztów zakupu i eksploatacji dwóch szlifierek elektrycznych w tym samym okresie:
- pneumatyczna 400 l/min. + energia 3 lata + energia 3 lata: 800 PLN + 4.638 PLN + 4.638 PLN = 10.076 PLN netto/6 lat;
- 2 x elektryczna 350 W + 2 x energia elektryczna 3 lata = 2 x 1600 PLN + 2 x 572 PLN = 4.344 PLN netto/6 lat.

Po co szlifierka elektryczna, skoro...

- Ja już mam instalację pneumatyczną
Faktycznie, wiele warsztatów posiada już mniej lub bardziej zaawansowane rozwiązania doprowadzenia sprężonego powietrza do miejsca jego odbioru. W warsztacie znajdują się również gniazdka elektryczne. Pieniądze na instalację pneumatyczną zostały już wydane – rzeczywiście, może być nam szkoda przestać jej używać. Jednak upór przy używaniu szlifierek pneumatycznych tylko pogłębia nasze wydatki, a oszczędzać zaczynamy wraz z przejściem na szlifierkę elektryczną. Trzeba również pamiętać, że istnieje wiele innych urządzeń, które wymagają sprężonego powietrza i nie można zastąpić ich urządzeniami elektrycznymi. Instalacja nadal będzie nam potrzebna, a dzięki mniejszemu zużyciu kompresora jego serwisowanie będzie rzadsze – kolejna korzyść dla naszej kieszeni.

- Kompresor i tak pracuje dla pistoletów
To już wynika z niezrozumienia zasady działania kompresora. Sprężarka kompresora pracuje tylko przez taki czas, aby uzupełnić ubytek powietrza w zbiorniku – jeśli pistolet wykorzystał ze zbiornika 300 l, sprężarka te 300 l dopompuje. Nie ma możliwości, aby „przy okazji” wyprodukowała też za darmo kilkaset litrów powietrza dla szlifierki.

Często spotykamy się ze stwierdzeniem: „A ja nie mam tyle pieniędzy na szlifierkę elektryczną”. Jednak okazuje się, że taniej jest wziąć w banku kredyt gotówkowy z niskim oprocentowaniem na szlifiekę, niż kupować „tańszą” pneumatyczną.

Konkluzja
Okazuje się, że stosowanie szlifierek pneumatycznych jest nieuzasadnione ekonomicznie i jeżeli istnieje taka możliwość, warto rozważyć zakup szlifierki elektrycznej.

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (5)

dodaj komentarz
  • ~ Kacper 5 ponad rok temu Wszystko idzie w kierunku bezpieczeństwa i wygody, dlatego wybieram pneumatykę. Ja swoją kątówkę kupiłem na https://www.pneumat.com.pl/szl...
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
  • ~ MirekSz 4 ponad rok temu Ciekawy artykuł. Szlifierki pneumatyczne to jednak duży komfort pracy, chyba zdecyduję się na zakup ze strony: https://narzedzia-przemyslowe....
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
  • ~ Jozin 3 ponad rok temuocena: 50%  Porównanie szlifierki 400l/min z elektryczną 350W, to chyba nadużycie! Czy wydajność/moc jest porównywalna? Wspomniana szlifierka pneumatyczna będzie z 10x bardziej wydajna - przy tym zapotrzebowaniu na powietrze, a więc...
    oceń komentarz 1 1 komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~ sułek 2 ponad rok temuocena: 100%  Zgadzam się ze stwierdzeniem, że szlifierki elektryczne są mniej bezpieczne w użyciu, a zwłaszcza gdy podczas pracy używana jest duża ilość wody.
    oceń komentarz 3 0 zgłoś do moderacji
  • ~ piast 1 ponad rok temuocena: 80%  Szkoda że autor nie podszedł do tematu profesjonalne nie mylmy garażowej zabawy z warsztatem. Szlifierki elektryczne są niebezpieczne ze względu na źródło zasilania i praca nimi w pomieszczeniach o dużym zapyleniu np lakiernie może się źle skończyć. Bardzo mała odporność na pył to dodatkowy element który w cale im niebpomaga ,dodatkowo długość kabla to poważne ograniczenie, stosowanie przedłużaczy jest nie praktyczne, Pneumatyka jest dużo bardziej bezpieczna przecięcie przewodu na ostrej krawędzi jest nie do porównania z elektrycznymi, brak iskry - możliwości zapłonu w warunkach zapylenia itp. Warto mieć taką szlifierkę do okazjonalnych prac ale ze względu na jej ograniczenia i niebezpieczeństwo podczas używania na pewno nie powinna być polecana
    oceń komentarz 4 1 zgłoś do moderacji
do góry strony