Warto wiedzieć

4 miesiące temu  19.12.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Szyby parują? Wymień filtr kabinowy

Uciążliwe parowanie szyb może wskazywać na konieczność wymiany filtra kabinowego. Nawet jeśli klimatyzacja pojazdu od lat jest niesprawna lub auto nie ma jej na wyposażeniu, filtr należy w końcu wymienić, zwłaszcza kiedy jest wilgotno i zimno.

PZL Sędziszów zaleca regularną wymianę filtrów zgodnie z harmonogramem przeglądów określonym przez producenta samochodu. Mimo wszystko spora grupa kierowców serwisuje pojazdy według własnego uznania, co sprzyja pomijaniu niektórych czynności. Sygnałem ostrzegawczym przypominającym o konieczności wymiany filtra kabinowego mogą być parujące szyby. W okresie zimowym to szczególnie dotkliwy problem. Wszystkim, którzy się z nim borykają, przypominamy podstawowe informacje, jakie ułatwią wymianę filtra we własnym zakresie.

Typowe lokalizacje
Gdzie jest filtr? Jego lokalizacja różni się w zależności od marki i modelu pojazdu. Najłatwiej wpisać w serwisie YouTube hasło „wymiana filtra kabinowego” oraz podać markę i model – powinny pojawić się przynajmniej 2-3 filmy dotyczące naszego auta.
Aby zwiększyć szanse wyszukania, można wpisać zapytanie po angielsku („cabin filter replacement”, dodając oczywiście markę i model pojazdu).
Generalnie najpopularniejsze są cztery lokalizacje filtra kabinowego: pod maską w okolicy podszybia, w kabinie – w okolicy schowka pasażera (pod, nad, za itp.), w kabinie w konsoli centralnej, w kabinie w okolicy pedału gazu. Sama wymiana zazwyczaj nie jest trudna, ale wymaga nierzadko sprytu i zręczności. Nawet jeśli wiadomo już, gdzie jest filtr, to warto obejrzeć całą procedurę wymiany na YouTube. Zminimalizuje to ryzyko uszkodzenia elementów plastikowych, obudów, zaczepów itp., które trzeba zdejmować lub rozpinać, dostając się do filtra.
W niektórych samochodach wymiana tego podzespołu jest pewnym wyzwaniem. Na przykładu w Fordzie Focusie MK2 czy Volvo V50 I, żeby dostać się do kasety z filtrem, należy odkręcić pedał gazu. Filtr jest w dolnej części konsoli środkowej, właśnie za tym pedałem.
– Jeśli filtr znajduje się w trudno dostępnym miejscu, warto poćwiczyć montaż na starym filtrze. Chodzi o to, aby nie pogiąć zbytnio nowego. Idealnie, jeśli po osadzeniu da się sprawdzić, czy dopasował się do kasety – podpowiada Dominik Zwierzyk, PZL Sędziszów

Rodzaje filtrów
W ofercie PZL Filters znajdziemy aż trzy rodzaje filtrów kabinowych. Najtańsze są te włókninowe, zwane popularnie papierowymi. Są one w zupełności wystarczające do podstawowej ochrony kabiny i wentylacji przed zanieczyszczeniami. Warto pamiętać, że filtr kabinowy chroni nie tylko nosy i płuca pasażerów, ale także wszystkie kanały wentylacyjne, wentylator, klapy sterujące przepływem powietrza i nagrzewnicę wnętrza przed kurzem i większymi zanieczyszczeniami, takimi jak choćby liście. Brak filtra kabinowego przyspiesza zużycie wspomnianych elementów. Może nie są one najdroższe, ale ich wymiana wymaga nieraz demontażu deski rozdzielczej.
Oferta środka to charakterystyczne ciemnie filtry pokryte warstwą węgla aktywnego. Spełniają wszystkie funkcje tego „papierowego”, ale dodatkowo mają właściwości antybakteryjne, antyalergiczne i w pewnym zakresie absorbują przykre zapachy. Filtr węglowy kosztuje zwykle niewiele drożej niż podstawowy, więc warto dopłacić.
Na szczycie gamy PZL Filters znajdują się filtry Silver Nano Protect, w których zastosowano dodatkową przeciwdrobnoustrojową powłokę z dwukompozytowym roztworem z cząstkami nanosrebra i nanomiedzi. Takie rozwiązanie charakteryzuje się unikatowymi właściwościami antybakteryjnymi – znacznie lepszymi niż w przypadku filtra węglowego. W połączeniu z kilkuwarstwową powierzchnią filtracyjną PZL Filters Silver Nano Protect stanowi jeszcze skuteczniejszą barierę przed bakteriami, alergenami, pleśnią i drobnym pyłem. Badania laboratoryjne wykazały, że powstrzymuje dokuczliwe grzyby, takie jak Aspergillus brasiliensis (niger), i pleśń Bacillus subtilis. Minimalny okres aktywności antybakteryjnej wynosi 12 miesięcy.
 

B1 - prenumerata NW podstrony

GALERIA ZDJĘĆ

Cztery najpopularniejsze lokalizacje filtra kabinowego: pod maską w okolicy podszybia, w kabinie – w okolicy schowka pasażera (pod, nad, za itp.), w kabinie w konsoli centralnej, w kabinie w okolicy pedału gazu
Rodzaje filtrów kabinowych w gamie PZL Filters (od lewej): filtr „papierowy”, filtr z węglem aktywnym, filtr z roztworem z cząstkami nanosrebra i nanomiedzi

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony