Wyposażenie warsztatu

4 miesiące temu  15.09.2017, ~ Administrator   

Technologia Easy!Force – zero siły, pełna moc!

Trzymając łokieć zgięty w odpowiedni sposób, pod kątem od 90° do 120°, praca nowym pistoletem staje się niemal bezwysiłkowa

Chociaż podstawowa zasada działania urządzeń wysokociśnieniowych jest zawsze taka sama, wyraźne różnice pomiędzy poszczególnymi modelami ujawniają się podczas długiej pracy. I nie chodzi tu o wpływ parametrów technicznych, maksymalnego ciśnienia roboczego czy wydatku wody. Wydajne i efektywne czyszczenie jest ściśle powiązane z ergonomią sprzętu, odpowiedzialną za komfort obsługi urządzenia. Ergonomia nowego pistoletu Easy!Force pozwala na nowo zdefiniować pojęcie czyszczenia ciśnieniowego.

Firma Kärcher dokonała przeglądu urządzeń wysokociśnieniowych z własnej oferty kierowanej do profesjonalistów pod kątem wniosków płynących z badań np. nad ergonomią i innych badań rynkowych, uwzględniających opinie użytkowników tego typu sprzętu. Stało się jasne, że można poprawić komfort pracy urządzeniami Kärcher w kluczowym dla obsługującego elemencie – pistolecie wysokociśnieniowym. Korzystanie z niego przez długi czas, niezbędny do wyczyszczenia dużych, mocno zabrudzonych powierzchni, np. w motoryzacji, wymagało do tej pory naprawdę dużej koncentracji obsługującego i stałego, męczącego nacisku na spust. Wysoki uchwyt spustu oraz siła odrzutu powodowały przemęczanie mięśni dłoni, co mogło skutkować skurczami oraz gorszą kontrolą nad lancą i w efekcie – częstszymi przerwami w pracy. Wniosek z tej analizy był następujący: im wygodniejsza będzie obsługa pistoletu wysokociśnieniowego, tym łatwiejsza, bezpieczniejsza i bardziej wydajna będzie praca.
W wypowiedziach ankietowanych często przewijał się problem zmiany ustawień oraz wymiany osprzętu jako czynności czasochłonnych i żmudnych. Złączki bywają niepotrzebnie skomplikowane i trudne do odblokowania, co irytująco wydłuża czas podpięcia węża lub wymiany lancy. Nieszczelne zawory, powodujące ciągłe kapanie i spadek ciśnienia, stanowią kolejne utrudnienie.

Ergonomicznie przeprojektowany pistolet Easy!Force
Chociaż już poprzednia generacja urządzeń wysokociśnieniowych Kärcher stanowiła przykład najlepszej wydajności wśród urządzeń na rynku profesjonalnym, postanowiono wziąć pod uwagę sugestie ankietowanych i wprowadzić serię zmian ułatwiających pracę tymi urządzeniami. Na pierwszy ogień poszedł pistolet, bo to właśnie w nim wprowadzono najbardziej znaczącą innowację – spust został przeniesiony z przodu na tył uchwytu. Ta z pozoru niewielka zmiana wpłynęła na zwiększenie wygody w operowaniu pistoletem ciśnieniowym. Do tej pory spust należało naciskać palcami, co szybko powodowało zmęczenie. Teraz posłużymy się nasadą dłoni. 
To zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, w którym wykorzystuje się siłę odrzutu wysokiego ciśnienia wody, aby zmniejszyć siłę potrzebną do utrzymania wciśniętego spustu. Jedynie odblokowanie pistoletu wymaga użycia palca wskazującego, ale nie w sposób ciągły (wystarczy nacisnąć raz). Aby siła odrzutu mogła działać na korzyść operatora, lanca, pistolet i spust zostały tak zaprojektowane, by prowadzić ją w sposób liniowy do ramienia. Tym samym siła potrzebna do kontrolowania lancy zostaje przeniesiona ze słabszych i łatwo męczących się mięśni dłoni na znacznie silniejsze i bardziej wytrzymałe wyższe partie mięśniowe ramion. Trzymając łokieć zgięty w odpowiedni sposób, pod kątem od 90° do 120°, praca nowym pistoletem staje się niemalże bezwysiłkowa. Dr Marius Pfaller wyjaśnia:
– Długa praca w jednej pozycji, bez ruchu, za to wymagająca użycia dużej siły, stanowi najczęstszy powód nadwyrężania mięśni. Ergonomiczne rozwiązania zastosowane w nowych pistoletach w znaczący sposób ułatwiają długą pracę z wysokim ciśnieniem, bez nadmiernego wysiłku.
To właśnie główna innowacja nowego pistoletu Easy!Force marki Kärcher. Nowa konstrukcja ułatwia również zatrzymanie natrysku wody. Wystarczy lekko rozluźnić dłoń, żeby spust odskoczył do pozycji spoczynku. Aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu, blokada bezpieczeństwa włącza się automatycznie przy każdej przerwie w pracy.
Żeby jeszcze bardziej ułatwić obsługę pistoletu, przyłącze węża wysokociśnieniowego zostało przesunięte na jego przednią część, przed spustem. Ustawienie węża pomiędzy uchwytami zapewnia lepszą kontrolę nad lancą.

Udoskonalona technologia złączy – Easy!Lock
Również inne techniczne detale, takie jak aspekt łączenia dysz i akcesoriów, zostały przeanalizowane pod kątem funkcjonalności. Skupiono się na łatwości i szybkości wymiany elementów osprzętu.
Aby zachować sprawdzoną trwałość łączeń, a jednocześnie ułatwić ich odkręcanie i zakręcanie, wykorzystano poczwórny gwint trapezowy z 6-milimetrowym skokiem. Wystarczy jeden obrót o 360°, aby szczelnie zakręcić lub z łatwością odkręcić złącze. Ten nowy system, nazwany Easy!Lock, będzie wykorzystywany we wszystkich profesjonalnych urządzeniach wysokociśnieniowych, a specjalny adapter pozwoli na zamontowanie go w starych modelach. Również złączka dyszy na lancy spryskującej (typu o-ring) została udoskonalona i umieszczona bezpośrednio naprzeciwko gwintu zabezpieczającego. W ten sposób osiągnięto znacznie trwalsze i mniej podatne na poluzowanie uszczelnienie. Wszystkie opisane zmiany opracowano, kierując się opiniami przebadanych użytkowników.
Zawór zamykający to kolejny element poddany dokładnej analizie podczas prac nad udoskonaleniem urządzenia. Zanieczyszczenia, takie jak odpady mineralne oraz drobinki metalu, gromadzą się pomiędzy zaworem a gniazdem, uszkadzając go. Dlatego metalowy zawór został zastąpiony bardziej wytrzymałym, ceramicznym. Chociaż osad wciąż może powodować chwilowe przecieki, powierzchnia ceramicznego gniazda pozostaje nienaruszona. Dlatego aby wypłukać zalegający osad i przywrócić właściwe uszczelnienie, wystarczy na krótko otworzyć zawór.
Obecnie na profilu facebookowym Kärcher prowadzi ciekawą akcję: „Faceci po pracy”. Kärcher publikuje na swoim profilu filmy prezentujące niekonwencjonalne, zabawne zastosowania urządzeń wysokociśnieniowych i pistoletów Easy!Force, takie jak na przykład gra w koszykówkę za pomocą myjki ciśnieniowej. Akcja trwa do października.

GALERIA ZDJĘĆ

Im wygodniejsza obsługa pistoletu wysokociśnieniowego, tym łatwiejsza, bezpieczniejsza i bardziej wydajna jest praca
Żeby siła odrzutu mogła działać na korzyść operatora, lanca, pistolet i spust zostały zaprojektowane tak, aby prowadzić ją w sposób liniowy do ramienia
Przyłącze węża wysokociśnieniowego zostało przesunięte na jego przednią część, przed spustem, ma to ułatwić obsługę pistoletu
Urządzenia Kärcher są teraz jeszcze bardziej ergonomiczne
Spust pistoletu został przeniesiony z przodu na tył uchwytu

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony