Lakiernictwo i blacharstwo

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 11 minut

Technologie ultrafioletowe

w lakiernictwie renowacyjnym pojazdów

PPG, światowy lider technologii lakierniczych i pionier nowatorskich rozwiązań w dziedzinie renowacji pojazdów, jako pierwszy koncern na świecie wprowadził w 2001 roku podkład, do którego utwardzenia wykorzystano promieniowanie UV. W poniższych pytaniach i odpowiedziach postaramy się przybliżyć tę technologię oraz przedstawić inne koncepcyjne rozwiązania.

- Jakie są najważniejsze zalety stosowania podkładów UV?
Podkład w aerozolu D8080 UV Primer wykorzystuje dwie podstawowe zalety technologii UV - szybkość schnięcia i brak konieczności wygrzewania w kabinie. Sprawdza się zwłaszcza podczas niewielkich napraw, gdzie dotychczas uzyskiwane czasy schnięcia zniechęcały użytkowników do przeprowadzenia naprawy w pełnym zakresie. Zastosowanie niedużych rozmiarów ręcznej lampy UV pozwoliło na zminimalizowanie nakładów inwestycyjnych i uczyniło z napraw punktowych ważne źródło dochodów warsztatów.

- Czy PPG będzie wykorzystywać technologię UV również na innych etapach naprawy?
PPG zamierza wprowadzać na rynek nowe produkty poprawiające wydajność, zdolność produkcyjną oraz dochodowość swoich klientów, niezależnie od zastosowanej technologii, dlatego kolejne produkty oparte na technologii UV będą wprowadzane tylko wtedy, gdy będą przynosiły klientom oczywiste korzyści. Przez cały czas PPG prowadzi badania w zakresie zarówno technologii UV, jak i innych technologii alternatywnych, kontynuując poszukiwania innowacyjnych sposobów na uzyskiwanie realnych i konkretnych korzyści.


- Na rynku pojawiają się obecnie inne produkty wymagające suszenia przy użyciu promieniowania ultrafioletowego, takie jak lakiery bezbarwne, posiadające różne zalety w porównaniu z produktami konwencjonalnymi. Co przemawia za tymi produktami?
Jak już wspomniano, podstawowymi zaletami technologii UV jest szybkość schnięcia oraz brak konieczności wygrzewania w kabinie. Teoretycznie, może to prowadzić do oszczędności energii i czasu, co z kolei zwiększy dochodowość warsztatu.
Lakiery bezbarwne osuszane promieniowaniem UV wymagają odpowiedniego oddziaływania, aż do uzyskania efektu wysuszenia na wskroś. Dlatego sprawdzają się one najlepiej w przypadkach napraw prostych i na niewielkim obszarze, gdzie nie ma żadnych załamań powierzchni, rantów, itp., co znaczy, że wszystkie pomalowane elementy mogą być łatwo poddane suszeniu z wykorzystaniem promieniowania, gdyż tylko w takich przypadkach łatwo jest skierować wiązkę promieniowania na wylakierowany element.

Aktualnie technologia UV najlepiej sprawdza się w metodach napraw realizowanych za pomocą programu napraw SMART (technika naprawy małej i średniej powierzchni). Im mniejsza praca, tym ważniejsze jest, aby została wykonana szybko. W takich przypadkach skrócenie czasu suszenia jest bardzo ważne. Również wyposażenie potrzebne do doprowadzenia do wyschnięcia napraw punktowych jest naturalnie tańsze, czyniąc je dostępnym dla wielu warsztatów.

- Czy są ograniczenia stosowania lakierów bezbarwnych poddawanych schnięciu za pomocą promieniowania UV?
Oczywiście, podczas każdej naprawy, obszar wymagający nałożenia powłoki lakieru bezbarwnego będzie większy, aniżeli obszar wymagający nałożenia podkładu. Dlatego, z założenia, dowolnego rodzaju powłoki lakierów bezbarwnych muszą być nakładane na większe powierzchnie. Lakiery bezbarwne osuszane promieniowaniem UV nie charakteryzują się taką efektywnością w przypadku większych powierzchni lub bardziej złożonych kształtów, gdzie wszystkie fragmenty powierzchni wymagają jednakowego poziomu naświetlania ze źródła promieniowania. Panele i obszary z pomalowanymi krawędziami i spodami są również potencjalnie bardziej skomplikowane z tych samych powodów. Obszar podlegający osuszaniu jest ograniczony przez wykres pokrycia stosowanej lampy lub wymaga, aby użytkownik przemieszczał lampę nad pomalowaną powierzchnią dla zapewnienia odpowiedniego napromienienia. Wszystko to wpływa na wydłużenie czasu naprawy. Duże pola powierzchni mogą być osuszane przy użyciu wyposażenia charakteryzującego się większym wykresem pokrycia lub przy użyciu sprzętu specjalistycznego, jednakże może to pociągać za sobą większe koszty, niekoniecznie przy tym prowadząc do uniknięcia wyżej wspomnianych niedogodności. Wymienione tutaj ograniczenia oznaczają, że biorąc pod uwagę ekonomikę naprawy, osuszanie powłok lakierów bezbarwnych przy użyciu promieniowania UV powinno stanowić jedynie niewielki procent rodzajów prac przeprowadzanych w przeciętnym warsztacie.

- Kiedy warsztat powinien zdecydować się na technologię UV?
Im naprawa jest większa, a czas naprawy dłuższy, tym mniej ważna staje się szybkość schnięcia. Zaoszczędzenie 25 minut na czasie suszenia przy użyciu programu napraw SMART, wymagającego 1 godziny na dokonanie całej naprawy, daje oszczędność czasu wynoszącą prawie 50 proc. Może to znacząco skrócić koszt naprawy realizowanej w ramach programu SMART dla warsztatu. Jednakże, te same 25 minut zaoszczędzone w przypadku naprawy głównej, trwającej 10 godzin, daje oszczędność czasu nieprzekraczającą 5 proc. Jest ona więc o wiele mniej istotna, aniżeli w przypadku mniejszych napraw. Można postawić pytanie, czy większa inwestycja w sprzęt do suszenia, wymagany dla dokonywania większych napraw, takich jak ta, o których mowa powyżej, jest opłacalne w sytuacji, gdy można uzyskać oszczędność czasu mniejszą aniżeli 5 proc. W okresach stałego i dużego obciążenia pracą może okazać się korzystne dysponowanie wyrobem, który może pozwolić objąć większy procent napraw. Jest również oczywiste, że tam, gdzie obciążenie pracą nie jest wystarczająco duże i zależy od napraw zróżnicowanych, tempo zwrotu inwestycji może okazać się znacznie wolniejsze. Dlatego podejmując decyzję o ewentualnym znaczącym przyspieszeniu większości prac, należy starannie rozważyć argument, opierający się na spodziewanym przyszłym obciążeniu warsztatu i stopniu różnorodności realizowanych przez niego napraw. Przykładowo, w jaki sposób można dokonać osuszenia powłok powierzchni nałożonych wewnątrz i na zewnątrz pojazdu? Jeśli lampa UV nie jest w stanie skierować wiązki promieniowania na powłokę, to szybkie suszenie będzie niemożliwe. Tego rodzaju problemy muszą zostać rozwiązane, zanim dana technologia stanie się wspólną platformą dla większości typów prac.



- Producenci wydają się zalecać różne rodzaje promieniowania UV dla realizacji procesu schnięcia. Dlaczego tak się dzieje?
PPG w sposób odpowiedzialny i poważny podchodzi do problematyki ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy swoich klientów, dostawców i pracowników. Chociaż produkty i procesy są opracowywane pod kątem ich użytkowania przez wykwalifikowany personel, to PPG zawsze dokonuje takich wyborów, które prowadzą do zminimalizowania wszelkich potencjalnych zagrożeń. Zgodnie z taką filozofią, wiodący produkt PPG, podkład D8080 UV Primer może być osuszany za pomocą promieniowania UV z zakresu A. Te długości promieniowania UV są względnie bezpieczne, a jeśli są wykorzystywane w sposób prawidłowy, to są względnie nieszkodliwe dla użytkowników (Promieniowanie UV podobnej długości jest wykorzystywane na przykład w zakładach garbarskich).
Niektóre produkty dostępne na rynku wymagają – w celu doprowadzenia do wyschnięcia warstwy powłoki – użycia technologii opierającej się na wykorzystaniu promieniowania UV z zakresu B. Niesie ono znaczne zagrożenia dla skóry i oczu. Stosując takie długości fal promieniowania, jest bardzo ważne, aby pracownicy warsztatu nie byli narażeni na źródło promieniowania UV. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy należy nosić okulary ochronne, a źródło promieniowania musi być umieszczone w odpowiednim pojemniku. Wskutek tego, technologie oparte na promieniowaniu UV z zakresu B są znacznie bardziej skomplikowane, a w ostatecznym rozrachunku droższe do zastosowania w drobnych warsztatach.

- Jakie są potencjalne korzyści technologii UV w odniesieniu do oszczędności energii i szybkości pracy. Jakie różne opcje wyposażenia są dostępne i ile one kosztują?
W celu zminimalizowania inwestycji dla procesów napraw, realizowanych na niewielkich powierzchniach, PPG oferuje lampę promieniowania UV z zakresu A wraz ze statywem. Może ona być wykorzystywana do suszenia w przypadku wszystkich napraw z programu napraw SMART lub napraw dokonywanych na niewielkich powierzchniach, wszędzie tam, gdzie taki produkt przynosi największe korzyści. Ponieważ lampa jest niewielka, wymagane są nieznaczne koszty, dając warsztatowi doskonałą szansę szybkiego zwrotu poniesionych nakładów.

Istnieje wiele innych interesujących propozycji dostępnych na rynku. Znaczące oszczędności mogą być uzyskane dzięki starannemu wyborowi produktu i wyposażenia. PPG przez wiele lat wprowadzało na rynek konwencjonalne produkty, optymalizowane pod kątem niewielkich napraw oraz krótkich czasów suszenia w celu uzyskania konkretnych korzyści.

Oprócz konwencjonalnych produktów, zapewniających szybkie schnięcie, pojawiają się, na przykład, nowe systemy suszenia, łączące w sobie technologię gazu i podczerwieni (Gas/IR), która zapewnia szybkie i tanie schnięcie konwencjonalnych zestawów lakierniczych bez konieczności wygrzewania w kabinie. O ile cała ta technologia znajduje się jeszcze we wczesnym stadium rozwoju, to w sprzedaży znajdują się już systemy, przynoszące zyski w konkretnych środowiskach warsztatowych, gdyż:
- są one łatwe w eksploatacji,
- mogą być wykorzystywane w odniesieniu do znacznego procentu napraw,
- dają znaczne zwiększenie szybkości i zysku w porównaniu z obecną praktyką,
- zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych następuje w krótkim okresie.

- Na czym dokładnie polega technologia Gas/IR?
Ta technologia wykorzystuje elementy wyposażenia, użytkowane w sposób zbliżony do istniejącego sprzętu na podczerwień, jednakże promieniowanie podczerwone jest uzyskiwane w inny sposób. Również zupełnie inne jest jego oddziaływanie na powłokę. Dla uzyskania widma promieniowania podczerwonego wykorzystywany jest gaz ziemny w połączeniu z katalizatorem. Powstałe widmo jest bardziej przydatne do renowacji, gdyż doprowadza ono do podgrzania powłoki, bez podgrzewania podłoża. Dzięki temu technologia Gas/IR jest lepszą alternatywą dla konwencjonalnego wyposażenia, pracującego na krótkofalowe lub długofalowe promieniowanie podczerwone, w którym generowana jest tylko jedna długość fali. Sprzęt do technologii Gas/IR może być stosowany w przypadku podłoży z tworzyw sztucznych lub z metali, bez narażania się na ryzyko deformacji. Szybkie schnięcie na wskroś oznacza, że czas procesu jest krótki. Podobnie jak w przypadku wyposażenia na promieniowanie UV, nie ma tutaj potrzeby wygrzewania w kabinie, a koszty eksploatacji są porównywalne z technologią UV.

- Jakie są zalety technologii Gas/IR?
Podstawową zaletą jest fakt, że sprzęt do technologii Gas/IR może być wykorzystywany do suszenia produktów konwencjonalnych i już dostępnych na rynku. Przykładowo, jeśli właśnie przeszliśmy na systemy produktów zgodnych z dyrektywą PPD, to nie ma potrzeby dokonywania powrotnej konwersji na inne technologie i ponownego szkolenia pracowników warsztatu. Jedną z najważniejszych zalet jest fakt, że z uwagi na dopuszczalność pracy z produktami konwencjonalnymi, sprzęt do suszenia metodami Gas/IR dysponuje możliwościami skrócenia czasów procesowych w odniesieniu do każdej warstwy produktu w procesie naprawczym, tzn. szpachli, podkładu, kolorów DG (Direct Gloss – połysk bezpośredni) i BC (Base Coat – baza i lakier) oraz warstwy lakieru bezbarwnego. Ponadto, wyposażenie takie może być stosowane w odniesieniu do znacznie wyższego procentu prac naprawczych. O ile system najlepiej sprawdza się przy 1-3 panelach lub elementach frontowych i tylnych, to może on być także stosowany do suszenia standardowych produktów na dużych powierzchniach.

Na rynku dostępne są różne opcje wyposażenia, poczynając od kompletnych, zautomatyzowanych systemów, a skończywszy na mniejszych, tańszych wersjach. Jest ważne, aby jednakże zwrócić uwagę na fakt, że chociaż występują tutaj pewne oczywiste zalety w porównaniu z technologią UV, to mamy do czynienia z oczywistą koniecznością zainwestowania. Jak w przypadku każdej znacznej inwestycji, ważne jest, aby dokonać starannej oceny, pozwalającej upewnić się, że można oczekiwać zwrotu poniesionych nakładów.

- Co można powiedzieć na temat oszczędności energii?
Należy dokładnie przeanalizować oczekiwania dotyczące oszczędności energii, wynikających z różnic w kosztach cyklu lakierowania w stosunku do kosztów cyklu suszenia, rozważając sytuacje w różnych porach roku, zwłaszcza, jeśli rozpatrywana jest duża inwestycja. Przykładowo, w miesiącach letnich zużycie energii spada, ponieważ w temperaturach powyżej 20-22°C powietrze nie wymaga już podgrzewania. Zimą, gdy powietrze należy podgrzewać od temperatur minusowych do 20°C, przeprowadzenie cyklu lakierowania może kosztować równie dużo, co cykl suszenia.

- Jakie rozwiązania mogłaby zarekomendować PPG?
Obecnie, klienci opierający swoją działalność biznesową na dokonywaniu napraw w ramach programu SMART, odnoszą już korzyści ze stosowania produktów, wykorzystujących technologię UV opracowaną przez PPG. Dla wielu warsztatów, które nie mają dużych możliwości inwestycyjnych lub które są sceptyczne wobec korzyści płynących ze stosowania niektórych z aktualnie oferowanych rozwiązań w zakresie suszenia, stosowanie “konwencjonalnych” systemów pozwala uzyskiwać znaczące korzyści bez żadnych dodatkowych inwestycji. Takie jest aktualne zalecenie PPG dla większości klientów. Przykładowo, na poziomie produktu, nowa ekspresowa powłoka lakiernicza PPG może wymagać 10-minutowego czasu suszenia w temperaturze 60°C w kabinie, pozwalając uzyskać doskonały efekt. Obecnie, rynek potwierdza taką opinię. Prowadzenie warsztatu blacharskiego nie różni się od prowadzenia każdego innego biznesu. Inwestowanie jest prawidłowym wyborem tylko wtedy, jeśli będzie ono przynosić wymierne korzyści oraz jeśli zwrot nakładów inwestycyjnych będzie następować w rozsądnym czasie. Jeśli właściciel warsztatu zamierza zainwestować znaczne sumy pieniędzy w wyposażenie do suszenia, to musi mieć pewność, że to wyposażenie spłaci mu się w rozsądnym czasie. Szersze wykorzystywanie technologii UV aniżeli przy naprawach SMART, ze względu na koszty inwestycyjne może nie mieć sensu do czasu, gdy technologia UV nie będzie tak dopracowana, że będzie można ją stosować do każdego typu naprawy.
Co do systemów Gas/IR, to szybko stają się one realną alternatywą dla technologii suszenia przy wykorzystaniu promieniowania UV. Bieżące koszty są tutaj porównywalne i dostępny staje się szeroki asortyment opcji wyposażenia.

Podsumowanie
PPG jest dostawcą szybko schnących konwencjonalnych produktów ukierunkowanych na uzyskiwanie krótkich czasów procesowych, przy minimalnym inwestowaniu w wyposażenie.

Technologia UV oferuje korzyść polegającą na zdolności do uzyskiwania krótkich czasów suszenia, ale zanim wejdzie ona do powszechnego użytku, wymaga uzyskania odpowiedzi na wiele kwestii dotyczących możliwości jej praktycznego zastosowania w większości sytuacji. Technologia Gas/IR jest nowością na rynku i zaczyna stawać się realną alternatywą dla technologii UV, zwłaszcza, jeśli chodzi o niskie koszty eksploatacji i dostępność wielu opcji wyposażenia. Znajduje się ona jednakże we wczesnym stadium rozwoju i na wybór produktu Gas/IR mogą sobie aktualnie pozwolić wyłącznie klienci zamierzający poczynić znaczne inwestycje. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli może być znaleziony sposób na wprowadzenie technologii suszenia, która jest szybka, uniwersalna i tania, to pojawia się tutaj duża szansa, że stanie się ona szerzej wykorzystywana. Jest to prawdą i w odniesieniu do technologii UV, i w odniesieniu do innych technologii. Gdyby tak się nie stało, to te technologie pozostaną zapewne dostępne jako dodatkowe opcje, wykorzystywane w stopniu, w jakim są użytkowane obecnie produkty PPG wykorzystujące technologię UV.

Podsumowując, PPG może sugerować, aby użytkownicy dokonywali starannego rozważenia swoich własnych specjalnych wymagań oraz opcji inwestycyjnych, a z pomocą lokalnych przedstawicieli PPG dokładnie ocenili, która z opcji będzie najlepsza.

Na podstawie materiałów
PPG Industries.
B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony