Wyposażenie warsztatu

ponad rok temu  09.11.2016, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Temperatura wody ma znaczenie!

Zalety urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem wody. Podstawową zaletą stosowania urządzeń wysokociśnieniowych firmy Kärcher jest maksymalne skrócenie czasu potrzebnego do wykonania prac czyszczących, nawet o 70% w porównaniu do tradycyjnych metod. W efekcie wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące zużywają nawet dziewięć razy mniej wody, niż to jest konieczne przy tradycyjnych metodach czyszczenia, minimalizując problemy z zagospodarowaniem wody zużytej i brudnej.

O kolejne 40% skraca się czas mycia dzięki zastosowaniu gorącej wody i środków czyszczących Kärcher. Urządzenia z podgrzewaniem wody doskonale sprawdzą się w branży samochodowej, ponieważ z ich pomocą z łatwością i skutecznie usuniemy wszelkie tłuste zabrudzenia.

Urządzenia wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody
Kärcher ma w swojej ofercie sporo modeli z podgrzewaniem wody. Kotły tych urządzeń wysokociśnieniowych podgrzewają wodę poprzez spalanie oleju napędowego, opałowego, biodiesla, mogą być również wyposażone w kotły elektryczne, które można wykorzystywać np. w dużych kuchniach, basenach i innych pomieszczeniach zamkniętych. Przy pełnej wydajności i poziomie ciśnienia roboczego (około 700 l/h do 120 barów – urządzenie średniej klasy) woda pod wysokim ciśnieniem jest podgrzewana do maksymalnie 85°C. Przez zmniejszenie ilości wody w nagrzewnicy wytwarzana jest para wodna, która idealnie nadaje się do czyszczenia wszelkiego rodzaju powierzchni.

Zalety wysokiej temperatury wody
Energia cieplna odgrywa kluczową rolę w przyspieszeniu procesu czyszczenia i poprawia jego skuteczność. Oprócz działania mechanicznego (strumień wody pod wysokim ciśnieniem: punktowy, płaski, obrotowy), działania chemicznego i czasu, temperatura jest jednym z czterech współzależnych parametrów, które składają się na sukces procesu czyszczenia zgodnie z cyklem Sinnera (model wymyślony przez dr. Sinnera do opisania procesów czyszczenia). Każdy wie z doświadczenia, że ciepło lub ciepła woda jest ważne, na przykład, gdy próbuje się zmyć olej z rąk. Mycie zimną wodą – nawet jeśli używa się mydła – jest mało skuteczne. Pełnego efektu nie ma dopóty, dopóki nie wprowadzi się wody ciepłej.
Efekt ten odnosi się również do profesjonalnych prac czyszczących. Mycie wysokociśnieniowe przy użyciu ciepłej wody sprawia, że brud i smary (oleje, tłuszcze) szybciej odspajane są od powierzchni i usuwane. Każdy wzrost temperatury o 10°C przyspiesza procesy chemiczne oraz zmniejsza o połowę czas reakcji. Praktyczne przykłady zastosowania, począwszy od garażu lub warsztatu samochodowego po duże zakłady przemysłowe, pokazują, że używanie ciepłej wody może skrócić całkowity czas czyszczenia nawet o 40%. Prowadzi to do obniżenia kosztów pracy. Innym kluczowym czynnikiem przemawiającym za stosowaniem urządzeń z podgrzewaniem wody jest ograniczony czas suszenia. Powierzchnie, które są czyszczone ciepłą wodą, pozostają w stanie lekkiego podgrzania i dlatego wysychają szybciej.

Łagodne dla wrażliwych powierzchni
Urządzenia z podgrzewaniem wody idealnie nadają się do najbardziej wymagających zadań, gdzie działania mechaniczne i środki czyszczące są niewystarczające. Korzystając z funkcji pary wytwarzanej w urządzeniach wysokociśnieniowych w temperaturze do 155°C, nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia można delikatnie usunąć bez konieczności stosowania środków czyszczących i dysz rotacyjnych, które charakteryzują się największą siłą działania mechanicznego. Ta procedura jest szczególnie odpowiednia do czyszczenia powierzchni wrażliwych, gdzie pełny efekt można osiągnąć przy znacznie niższym ciśnieniu roboczym, mniejszym wydatku wody i zastosowaniu dyszy trójstopniowej czy parowej. Ponadto, tryb parowy jest przyjazny dla środowiska zwłaszcza podczas usuwania powłok bitumicznych, farb, porostów czy glonów – mniejsze zużycie wody oznacza mniej ścieków do odprowadzenia. Ponadto warto pamiętać, że użycie gorącej pary pozwala wyeliminować do 99% bakterii i zarazków.

Polecane modele urządzeń
W bogatej ofercie firmy Kärcher znajduje się wiele urządzeń z podgrzewaniem wody. Szczególnie warto polecić dwa, które są obecnie objęte promocją jesienną. Są to: HDS 8/17 C oraz HDS 8/18-4M. Pierwsze z nich, czyli HDS 8/17 C, jest wyposażone w mocny trójfazowy silnik. Urządzenie, mimo że zaawansowane technologicznie, jest proste w obsłudze – do dyspozycji mamy jedno pokrętło z sugestywnymi piktogramami, dzięki którym możemy wybrać każdą z dostępnych funkcji. HDS 8/17 C posiada również energooszczędny system eco!efficiency, który pozwala ograniczyć zużycie paliwa oraz emisję CO2 aż o 20%. Są to więc wymierne oszczędności oraz dodatkowa korzyść dla środowiska naturalnego. Konstrukcja typu jogger i duże koła sprawiają, że urządzenie jest łatwe w transporcie i bardzo mobilne. Drugim z polecanych modeli jest HDS 8/18-4M. Jest to urządzenie wyposażone w trójtłokową pompę osiową z mosiężną głowicą i ceramicznymi tłokami. Posiada także system tłumienia drgań (SDS), który kompensuje skoki ciśnienia w układzie wysokociśnieniowym. Urządzenie monitoruje ponadto temperaturę spalin – gdy przekracza ona 300 stopni, wyłącza silnik automatycznie.

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony