Wydarzenia

2 miesiące temu  18.03.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

The Tire Cologne 2024. Trendy i innowacje

Od 4 do 6 czerwca 2024 r. targi The Tire Cologne zaprezentują najważniejsze trendy w branży opon i kół. Międzynarodowy przemysł oponiarski po raz kolejny pokaże innowacje w halach wystawowych w Kolonii.

Niezależnie od tego, czy chodzi o projektowanie opon, recykling, gospodarkę o obiegu zamkniętym, cyfryzację czy innowacje materiałowe – dzięki renomowanym wystawcom z całego świata i zróżnicowanemu programowi wiodące globalne targi rzucą światło na przyszłościowe tematy branżowe. Jakie są nowe wymagania dotyczące projektowania opon? W jaki sposób wprowadzić na rynek modele o większej wydajności i osiągach? Jakie są nowe rozwiązania w zakresie recyklingu zużytych opon? W jaki sposób branża oponiarska może konkurować w przyszłości? Spojrzenie na rozwój rynku pokazuje, gdzie trzeba spodziewać się szczególnie ekscytujących innowacji.

Większa przyczepność: konstrukcja zwiększa wydajność
Konstrukcja i materiał opon są stale optymalizowane, aby sprostać współczesnym wymaganiom w zakresie mobilności. Nowe modele powinny nie tylko oferować najwyższe osiągi, ale także być tak trwałe i niskoemisyjne jak to tylko możliwe. Unia Europejska ustanowiła na przykład nowe limity zużycia opon i wymagania dotyczące trwałości w obecnej normie emisji spalin Euro 7. Jest to kwestia, w odniesieniu do której przemysł oponiarski opracowuje rozwiązania konstrukcyjne i wysoko wydajne mieszanki materiałowe zapewniające większą wydajność i mniejsze zużycie energii.
Innowacyjne bieżniki zmniejszają opory toczenia i zapobiegają niepotrzebnemu zużyciu. Nowo opracowane kauczuki syntetyczne umożliwiają mocniejsze połączenie opony z nawierzchnią. Redukcja oporów toczenia, wagi i poziomu hałasu odgrywa decydującą rolę zwłaszcza w przypadku samochodów elektrycznych – pozwala zaoszczędzić energię elektryczną i zwiększyć zasięg. Opony całoroczne do SUV-ów i samochodów sportowych lub całoroczne modele do motocykli i rowerów, które łączą bezpieczną jazdę z komfortem i sportowym charakterem, również wyznaczają nowe standardy w zakresie przyczepności.

Czułe czujniki: systemy sterowania zapewniające lepszą wydajność
Oparte na czujnikach systemy kontroli ciśnienia w oponach to kolejna szansa na zwiększenie wydajności na drodze. Takie systemy od dawna stanowią część podstawowego wyposażenia samochodów osobowych, ale w przyszłości mają stać się standardem w pojazdach użytkowych. Nowe systemy dla ciężarówek lub autobusów realizują złożone zadania i współpracują również z przyczepami.
Odpowiednie rozwiązania programowe są dostępne dla flot każdej wielkości, zapewniają ciągłe testowanie i ocenę opon w celu optymalizacji poszczególnych pojazdów czy ogólnej wydajności. Cyfrowa technologia sterowania pomaga również poprawić wydajność opon podczas budowy. Nowe szybkie czujniki dostarczają precyzyjnych danych na temat osiągów, takich jak ciśnienie kontaktowe w rzeczywistych warunkach, podczas testowania opon.

Dane w sieci: większa precyzja dzięki sztucznej inteligencji
Wirtualne symulacje pomagają również analizować i poprawiać zachowanie opon. Ogólnie rzecz biorąc, cyfryzacja jest ważnym czynnikiem przyszłości dla przemysłu oponiarskiego. Oprócz dalszej automatyzacji procesów produkcyjnych, algorytmy sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe przyczyniają się do wydajniejszej oraz bardziej precyzyjnej produkcji opon i kół. 
W przypadku rynku części zamiennych z jego różnymi zasobami danych wykorzystanie sztucznej inteligencji może przyczynić się do wzrostu wydajności, a tym samym do znacznej oszczędności czasu. Sztuczna inteligencja może być również wykorzystywana w handlu detalicznym, aby zalecenia dotyczące opon były precyzyjniejsze, koncentrując się na preferencjach i potrzebach klientów.

Okrągła rzecz: recykling opon staje się coraz wydajniejszy
W 2023 r. na całym świecie zarejestrowano ponad miliard pojazdów silnikowych. Zrównoważone procesy produkcji i recyklingu są zatem kluczowym tematem dla przemysłu oponiarskiego. Od pewnego czasu branża pracuje nad inteligentnymi koncepcjami utylizacji, bieżnikowania i recyklingu zużytych opon.
Technologie opracowane we współpracy z naukowcami umożliwiają recykling w całym łańcuchu dostaw. Guma i różne tworzywa sztuczne mogą być skutecznie poddawane recyklingowi przy użyciu nowych systemów termolizy. Materiały pochodzące z recyklingu, takie jak poliester ze starych butelek PET lub odpady rolnicze, stanowią coraz większą część opon. Niektóre nowe modele już składają się w dużej mierze z materiałów pochodzących z recyklingu. Integracja zrównoważonych komponentów opon przyspiesza też w wyścigach.

Nowy impuls: na drodze do gospodarki o obiegu zamkniętym
Udany recykling zużytych opon jest ważnym krokiem w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. W pełnym cyklu produkcyjnym poszczególne komponenty, takie jak guma, plastik czy stal, muszą zostać oddzielone i przetworzone. Obecnie w tym celu rozwijane są metody recyklingu chemicznego, takie jak piroliza. Drut stalowy jest ekstrahowany, opony są rozdrabniane w kilku etapach, a granulat gumowy odparowywany w reaktorze, dzięki czemu pozostałe komponenty mogą być ponownie wykorzystane jako surowce. 
Firmy zajmujące się czystymi technologiami pracują nad połączeniem technologii pirolizy i destylacji, aby przyspieszyć rozwój w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym i zamknąć cykl zasobów. Olej z pirolizy może być w przyszłości alternatywą dla paliw kopalnych.

Naturalna inspiracja: rosnący udział materiałów organicznych 
Przemysł oponiarski coraz częściej sięga po surowce organiczne, aby zapewnić bardziej zrównoważony rozwój. W dłuższej perspektywie wielu producentów dąży do produkcji opon wykonanych w całości z materiałów pochodzących z recyklingu lub wytworzonych biologicznie.
Opony z dużą zawartością biomateriałów już teraz spełniają te same wymagania co modele konwencjonalne. Prekursory kauczuku syntetycznego pozyskiwane są między innymi z biomasy. Materiały biologiczne, takie jak kauczuk naturalny, skórka pomarańczy i łuski ryżu lub wodny lakier wewnętrzny opony, są również wykorzystywane jako komponenty przyjazne dla środowiska. Jednak nie tylko biomateriały są inspirowane naturą, ale także nowe bieżniki opon, które zapewniają większy komfort i cichszą jazdę.
The Tire Cologne 2024 pokaże, jakich innych innowacji i tematów przyszłości można oczekiwać od globalnego przemysłu opon i felg. Jako centralny punkt spotkań branżowych i temat przewodni czerwcowe targi po raz kolejny zapewnią ważny impuls dla całego świata opon.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony