Wydarzenia

ponad rok temu  10.02.2021, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

To nie żart. To zdjęcia z kontroli miejskich autobusów na Śląsku. Oszczędzają na serwisie?

Fot. GITD

17 z 32 skontrolowanych autobusów komunikacji miejskiej na Śląsku straciło dowody rejestracyjne z powodu usterek technicznych. Oto wyniki kontroli ITD.

Inspektorzy w pierwszych czterech dniach lutego rozkładali mobilną stację kontroli technicznej na przystankach oraz dworcach autobusowych. Kontrole z jej użyciem przeprowadzono w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Tarnowskich Górach i w Piekarach Śląskich. Inspektorzy sprawdzali przede wszystkim stan techniczny autobusów.

W trakcie czterodniowej akcji inspektorzy skontrolowali 32 autobusy miejskie. 17 pojazdów straciło dowód rejestracyjny z powodu usterek technicznych. W 2 pojazdach ujawniono usterki niebezpieczne, które zagrażały bezpieczeństwu w ruchu drogowym. W obu przypadkach przewoźnikom grożą też kary pieniężne. Inspektorzy najczęściej stwierdzali w pojazdach usterki układu hamulcowego, np. zbyt dużą różnicę sił hamowania na kołach jednej osi. Ponadto kontrolerzy mieli uwagi do wycieków płynów eksploatacyjnych i zamontowanych szyb bez homologacji, które były wykonane ze sztucznego tworzywa.

Inspektorzy stwierdzili też ciekawą praktykę radzenia sobie kierowców z jasno świecącymi na desce rozdzielczej kontrolkami ostrzegającymi o usterkach układu hamulcowego. Kierowcy zaklejali kontrolkę czarną taśmą, by jej intensywne światło nie przeszkadzało w trakcie jazdy. Taka praktyka sugeruje, że do usterki hamulców nie doszło przed chwilą, tylko było to świadome jej ignorowanie.

Ostatniego dnia akcji do nietypowej sytuacji doszło w Piekarach Śląskich. Tam niektórzy kierowcy autobusów postanowili świadomie uniknąć kontroli ITD. Po skargach od pasażerów, że konkretny autobus nie zjawił się na przystanku, do działań przyłączyli się pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego. Pomogli oni w ustaleniu dwóch autobusów, które ominęły przystanek, gdzie kontrolowano pojazdy. Obawy kierowców tych autobusów okazały się mocno na wyrost, gdyż inspektorzy nie stwierdzili w nich poważnych usterek. Przewoźnicy natomiast odpowiedzą teraz za naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym, polegające na omijaniu przystanków na linii regularnej.

źródło: GITD

Komentarze (1)

dodaj komentarz
  • ~ Kershaw 1 ponad rok temu A gdyby twoja matka, żona lub córka zginęły w tych autobusach z powodów usterek techn. czy też byłoby tobie do śmiechu?
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony