Paliwa i oleje

4 miesiące temu  25.06.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Tryb long life w kontekście wytrzymałości filtrów

Zdecydowana większość kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że wymiana oleju i filtrów w trybie long life nie służy silnikom. Niestety wiele kontraktów serwisowych, zwłaszcza flotowych, opiera się właśnie na takich wydłużonych interwałach.

PZL Sędziszów zwraca uwagę na to, że tryb long life stawia podwyższone wymagania nie tylko olejom, ale także filtrom. Zarówno filtry oleju, jak i powietrza, wymieniane zwykle co 10-15 tys. km, muszą wytrzymywać dwu- lub nawet trzykrotnie dłużej.
Filtry PZL Filters są przygotowane na taką ewentualność. Produkowane są w Polsce, z najwyższej jakości zachodnich materiałów filtrujących, a konstrukcja zapewnia im dużą chłonność. To właśnie ten parametr zaczyna nabierać kluczowego znaczenia w trybie long life. Warto zatem wyjaśnić, dlaczego jest on tak ważny dla użytkownika.

Jak rozpoznać różnice?
Warto wiedzieć, że filtry, które z zewnątrz wyglądają tak samo lub są do siebie bardzo podobne, mogą mieć różną chłonność. To kluczowy parametr z punktu widzenia wydłużonych okresów między wymianami. Dla przykładu, najlepsze filtry powietrza PZL Filters przechwytują w ciągu roku nawet 0,5 kg zanieczyszczeń, a ich chłonność wynosi 0,3 kg na m².

W przypadku filtrów powietrza i oleju lepsza chłonność wynika m.in. z:

  • rodzaju warstwy filtrującej,
  • ilości warstwy filtrującej,
  • konstrukcji filtra, która utrzymuje warstwę filtrującą na swoim miejscu i ogranicza jej odkształcenia pod wpływem obciążenia zanieczyszczeniami.

Ilość warstwy filtrującej 
Filtry PZL Filters oferowane przez PZL Sędziszów bazują na najlepszych europejskich materiałach filtracyjnych od takich firm jak: Ahlstrom, Hollingsworth & Vose, Neenah Gessner. Są to czołowi producenci w tej branży na rynku.
Pisząc o ilości warstwy filtrującej, mamy na myśli gęstość plis, czyli popularną harmonijkę, w którą ułożony jest materiał filtracyjny. Im więcej plis, tym lepiej. W przypadku filtrów powietrza można porównać filtry różnych producentów, licząc plisy. W przypadku filtrów oleju jest to możliwe tylko dla wkładów filtrujących. W filtrach puszkowych można to sprawdzić dopiero po rozcięciu obudowy.

Konstrukcja filtra
Filtry powietrza i oleju PZL Filters w wybranych referencjach mają wzmocnienia struktury filtrującej. W zależności od typu jest to stalowa siatka, stelaż z tworzywa albo specjalnie nakładane paski kleju.
– Nasze filtry są gotowe do pracy w trybie long life – podkreśla Dominik Zwierzyk, PZL Sędziszów, dodając jednak: – Nie zmienia to faktu, że zachęcamy wszystkich zmotoryzowanych do tego, aby stosować się do tradycyjnych, krótszych interwałów przeglądowych (co 8-15 tys. km).
 

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony