Jury konkursowe już miesiąc przed targami wyłoniło dwanaście produktów. Aż cztery Złote Medale przyznano za rozwiązania odpowiadające trendom w konstruowaniu energooszczędnego oświetlenia, doceniając tym samym najnowszą gamę lamp zespolonych Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych „WAŚ”. Z innych laureatów warto wymienić firmy: KART (Złoty Medal TTM 2011 za automatyczną myjkę do kół WULKAN 400RI; firma została wyróżniona dodatkowo medalem Acanthus Aureus za stoisko najbardziej sprzyjające realizacji strategii marketingowej), MECHATRONIKA (ZM za zestaw pomocy technodydaktycznych), PRECYZJA-TECHNIK, UNIMETAL (ZM za rozwiązania diagnostyczne), Hella, Gutmann, Solutions i MAGNETTI MARELLI VISION (ZM za testery diagnostyczne), INTEGRA (ZM za oprogramowania). Zainteresowanie rozwiązaniami pozwalającymi na oszczędne gospodarowanie energią dało się zauważyć w tym roku tym bardziej, że podczas TTM swój debiut miała firma VANTORO.
- Gama oświetlenia warsztatowego, zaprojektowanego do najcięższych prób charakteryzuje się znakomitymi walorami, dzięki adaptacji świateł typu LED – oszczędnych i wyjątkowo żywotnych – wyjaśniał nam Andrzej Górecki. Podczas imprezy motoryzacyjnej VANTORO prezentował kompletne zestawy oświetlenia roboczego i serwisowego, które powstało m.in. z myślą o warsztatach pomocy drogowej. Wśród wystawców nie zabrakło dostawców nowoczesnego sprzętu dedykowanego wulkanizatorom. Firma Auto Service Equipment sp. z o.o., jako nowy dystrybutor firmy Sicam, zaprezentowała się na tegorocznych TTM po raz pierwszy. Na stoisku królowały montażownice do kół z nowatorskim systemem ALS (system automatycznego pazura) model Falco 526ALS XL oraz AF 3009.
- Sporym zainteresowaniem wśród odwiedzających nasze stanowisko cieszyły się też maszyny do kół samochodów ciężarowych, a zwłaszcza montażownica do kół wielkogabarytowych Sicam Jumbo TCS 56 ze specjalnie opracowanym przez firmę Sicam systemem „sześcioszczękowego” uchwytu obręczy – informuje nas Tomasz Szefner z Auto Service Equipment sp. z o.o. - Chciałbym nadmienić, że kilka dni po zakończeniu TTM miały swoją prezentację najnowsze wyważarki firmy Sicam, pokazane na targach Autopromotec w Bolonii. Urządzenia te już wkrótce dostępne będą w ofercie dystrybutora, firmy Auto Service Equipment ze Skwierzyny. Z kolei gamę włoskich montażownic z serii M&B TC 522, 528 i 555P.P prezentowała w Poznaniu firma LE-GUM. Wszystkie montażownice wyposażone są w innowacyjny systemem L-L, w opcji dostępne są liczne przystawki podnoszące komfort pracy.
- Rolę łyżki pełni tu tzw. pazur, który z siłą 1800 kg demontuje oponę z felgi. Patent ten został zaaprobowany przez Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Oponiarskiego – WDK, bo też znakomicie ułatwia demontaż opon typu RTF czy UHP i eliminuje uszkodzenia opon i felg – przybliża innowacyjne rozwiązania Robert Różalski. Z myślą o serwisowaniu „najtrudniejszych” opon (niskoprofilowych) powstały montażownice, jakie demonstrowała w Poznaniu firma Castex. Uwagę zwiedzających zwracała automatyczna półautomatyczna montażownica (CASTEX BL 502) i automatyczna (CASTEX BL 505F).
- Ta druga obsługuje felgi od 10” do 24”. Ma pneumatycznie sterowaną kolumnę pionową, pneumatyczny zbijak, blokowanie ramienia poziomego i pionowego oraz ramię pomocnicze do niskich profili – informuje Anna Strysik, specjalista ds. marketingu i reklamy. Ciekawostką stoiska był też kompresor powietrza (model GS35) włoskiej firmy GIS. Narzędzie warsztatowe (o wydajności 600 l/min) ma silnik elektryczny zabezpieczony czujnikiem termicznym i pracuje w systemie dwutłokowym. Wśród wystawców wyspecjalizowanych w naprawach i serwisie aparatury wtryskowej nie zabrakło firmy DIESEL CENTRUM-POLSKA. Ta od 1997 roku specjalizuje się w sprzedaży części zamiennych aparatury wtryskowej silników Diesla. W Poznaniu specjaliści firmy, zajmujący się na co dzień doradztwem technicznym i szkoleniami z zakresu nowoczesnych układów wtryskowych, prezentowali nowości w diagnostyce i naprawie aparatury wtryskowej silników Diesla. Szczegółowo demonstrowano tzw. trzeci poziom naprawy wtrysków CR Bosch. Popyt na wiedzę techniczną jest niemały, o czym świadczą produkty powstałe z myślą o pracy warsztatowej. Tu nie można nie wspomnieć interesującej oferty firmy Integra.
- W Poznaniu demonstrowaliśmy zalety oprogramowania Integra 7.4 (edycja 2011) i AuDaConAIS 2011. Oba zdobyły złoty medal TTM 2011 – informuje Agnieszka Mioduszewska. Oprogramowanie Integra 7.4 ma liczne funkcje branżowe odpowiadające praktycznym potrzebom firm motoryzacyjnych. Szeroki zakres konfiguracji pozwala dostosować program do indywidualnych potrzeb danego sklepu lub serwisu samochodowego. System nie tylko poprawia organizację, ale dzięki funkcjom CRM może również wpłynąć znacząco na zwiększenie dochodów firmy. Integra Software zrealizowała katalogi części dla największych polskich dystrybutorów części (m.in. Auto-Partner, Inter-Team, Fota, AD Polska, Motogama itp.). Dzięki temu oprogramowanie Integra 7.4 zostało zintegrowane z ww. programami, przez co uzyskano szybką wymianę danych pomiędzy programem serwisowym a katalogami, bez konieczności używania stosów papierowych kartek. Z kolei oprogramowanie AuDaCon AIS 2011 zawiera aktualne dane regulacyjne oraz informacje naprawcze, które są podstawą do szybkiej, efektywnej i profesjonalnej pracy każdego serwisu. System serwisowy AuDaCon AIS zawiera dane umożliwiające szybką wycenę napraw pojazdów. W dziedzinie software w Poznaniu wystawiała się firma Norcom, prezentując SQL-ową wersję systemu przeznaczonego do wspomagania pracy Stacji Kontroli Pojazdów, stworzoną na platformie MS SQL 2008.
- Stacja.2011.SQL zawiera nowy moduł raportowania, przeznaczony dla sieciowych Stacji Kontroli Pojazdów, wspomagający proces zbierania informacji i zarządzania nimi. Użytkownikom oddajemy teraz takie funkcje, jak wysyłka zawiadomień do Klientów - również w formie wiadomości sms, kontrola pracowników, zbiorcze kopie baz danych itp. – informuje Norbert Jezierski. Fani motoryzacji oblegali stoisko firmy VEMO. Odwiedzający mogli zapoznać się z ekskluzywnym produktem VEMO – zestawem do płukania klimatyzacji, szczególne docenionym przez przedstawicieli warsztatów, dla których na pewno będzie on olbrzymią pomocą przy codziennej pracy.
- Symulator Formuły 1 VEMO był magnesem dla odwiedzających, co zagwarantowało nam olbrzymią frekwencję na stoisku przez cały czas trwania targów. Również program czujników VEMO posiadający jeden z największych zakresów zastosowań na rynku spotkał się z dużym zainteresowaniem odwiedzających, co oczywiście znakomicie wróży dla rozwoju marki VEMO w Polsce – podsumowuje TTM Andreas Friesen, eksport manager VIEROL AG (VEMO). TTM to oczywiście także impreza służąca wymianie doświadczeń, wreszcie okazja do rozmów i spotkań. Na stoisku „Żywego Warsztatu” (organizator powierzchni: „Nowoczesny Warsztat”) przez wszystkie cztery dni targów odbywały się pokazy lakierowania, napraw blacharskich, symulacji użycia testerów diagnostycznych oraz pracy serwisu ogumienia. Na tej ostatniej powierzchni organizatorzy zaprezentowali naprawę alufelg. W konkursie dla lakierników (firma Pronet-Color przyznawała pokonkursowe certyfikaty), konkurencji rozegranej pod patronatem „NW”, zwyciężyli najlepsi – V miejsce: Piotr Połubiński; IV miejsce: Robert Różycki; III miejsce: Dariusz Zdunek; II miejsce: Hubert Michaluk, I miejsce: Mariusz Gałan). Najcenniejszą nagrodą była myjka z pistoletem.
Z myślą o wszystkich profesjonalistach pragnących pogłębić swoją wiedzę z zakresu funkcjonowania warsztatów odbyła się dziesiąta odsłona „Forum Warsztatowego”, imprezy organizowanej przez firmę Best Products oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Cykl prelekcji dotyczył nowoczesnych technik warsztatowych. Największym zainteresowaniem publiczności cieszyły się referaty ekspertów od nowoczesnej technologii oświetleniowej, te dotyczące analizy spalin czy użycia w praktyce warsztatowej oscyloskopów.
Rafał Dobrowolski
Komentarze (0)