Włosi zapowiedzieli, że fabryka na powierzchni 6 tys. m2 i o wydajności na poziomie miliona części rocznie w ciągi kilku lat potroi moce produkcyjne
Światowy lider w zakresie technologii filtracji otworzył swój pierwszy zakład produkcji systemów zarządzania termicznego w Europie, tym samym podwajając zdolności produkcyjne wymienników ciepła.
Zakład jest pierwszą fabryką UFI zajmującą się produkcją wymienników ciepła zlokalizowaną... poza Chinami. Wspomnijmy, że już w 1983 r. włoska firma weszła na rynek chiński, a po otwarciu pierwszego zakładu produkcyjnego w połowie lat 90. w Szanghaju ulokowano tam kolejny. Cóż, europejski rynek zdaje się trzymać mocno, skoro tylko w ubiegłym roku aż 58% obrotów wygenerowano na Starym Kontynencie, podczas gdy w Chinach „tylko” 20%. Pamiętajmy, że mowa o gigancie, którego systemy filtracyjne z 16 zakładów produkcyjnych rozlokowanych na czterech kontynentach wybiera dziś 95% producentów samochodów. Co innego, że 40% sprzedaży trafia na rynki krajów rozwijających się.
O takiej, a nie innej lokalizacji zdecydować miała też strategia usług OEM. Ta oparta jest na lokalnej produkcji dla lokalnych odbiorców (tzw. local-tolocal) i odpowiada na przyszłe potrzeby w zakresie układów napędowych. W pełni zintegrowane, zaawansowane procesy technologiczne umożliwią firmie podwojenie światowych mocy produkcyjnych w obszarze wymienników ciepła do 2023 roku. W Opolu produkcja będzie skoncentrowana na chłodnicach oleju silnikowego, oleju przekładniowego i innych rodzajach chłodnic wodnych, a także szerszej gamy produktów, w tym wymiennikach ciepła do pojazdów hybrydowych i elektrycznych.
– W ostatnich latach wymienniki ciepła do silników, skrzyń biegów i inne chłodnice wodne były dla firmy UFI ważnym obszarem wzrostu produkcji oryginalnego wyposażenia oraz znaczącym uzupełnieniem naszej działalności w dziedzinie technologii filtracji – powiedział podczas konferencji prasowej zorganizowanej 14 grudnia 2018 r. Giorgio Girondi, UFI Filters Group chairman. – Staramy się jeszcze skuteczniej obsługiwać naszych klientów na poziomie lokalnym. Dzięki otwarciu tego kluczowego zakładu w Polsce możemy zaspokoić potrzeby wszystkich głównych producentów samochodów w Europie i skrócić czas dostawy.
To o tyle istotne, że opolska fabryka ma ściśle współpracować z tą, która od 2013 r. działa w Ostrawie. Polski zakład będzie dostawcą podzespołów m.in. dla fabryki UFI Filters w Republice Czeskiej. Obie lokalizacje dzieli podróż krótsza niż dwie godziny, ale łączy stanowisko dyrektora Paolo Malagoli.
Zakład w Opolu będzie również pełnić funkcję magazynu dla rynku części zamiennych i wkrótce – zgodnie z europejskimi planami – stanie się centralnym ośrodkiem firmy, umacniając pozycję UFI Filters jako kluczowego gracza w dziedzinie systemów zarządzania termicznego dla samochodów osobowych i ciężarowych, ciągników i sprzętu budowlanego (drogowego i terenowego) także na rynku wtórnym. Ale też dla pojazdów hybrydowych, w pełni elektrycznych i wyposażonych w ogniwa paliwowe, przygotowanych z myślą o przyszłych napędach i e-mobilności. Dzięki stosowanym w nowej fabryce najnowocześniejszym procesom produkcyjnym wszystkie systemy zarządzania termicznego firmy UFI będą służyły jako najwyższej jakości wymienniki ciepła do silników, skrzyń biegów, chłodnic paliwa i układów kierowniczych. Niedawno do oferty UFI dodano również schładzacze i chłodnice baterii. Ponadto, aby wzmocnić specjalizację UFI w dziedzinie innowacyjnych, lutowanych próżniowo, chłodzonych wodą aluminiowych wymienników ciepła nowy zakład wyposażono w najnowsze technologie lutowania i testowania próżniowego, które zapewniają optymalną czystość, wytrzymałość i niezawodność produktów.
Opolska fabryka zagwarantuje oczywiście regionowi znaczne korzyści gospodarcze, skoro łączna wartość inwestycji wyniesie 42 mln zł (ok. 10 mln euro) i w ciągu najbliższych pięciu lat przyniesie 250 nowych miejsc pracy. Nic też dziwnego, że uroczystość otwarcia przyciągnęła wiele osobistości – z prezydentem miasta Arkadiuszem Wiśniewskim na czele. Wśród zaproszonych gości była też konsul honorowa Włoch we Wrocławiu Monika Kwiatosz.
Tekst i fot. Rafał Dobrowolski
Komentarze (0)