Wyposażenie warsztatu

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

Urządzenia z Internetu (1)

Linia ECO - jakość za rozsądną cenę

Prowadzę niewielki warsztat samochodowy, głównie o profilu mechanicznym. Oprócz mechaniki zajmuję się również serwisem ogumienia, elektromechaniką i w wąskim zakresie elektroniką. Jak widać, moja oferta jest szeroka i taka musi być, aby utrzymać siebie i moich pracowników z usług świadczonych na terenie małego miasta. Moi klienci to ludzie niezbyt zamożni, jeżdżący samochodami starszymi z tzw. prywatnego importu. Leciwe samochody i chude portfele ich właścicieli wymuszają stosowanie odpowiednio niskich stawek za naprawę. Na tym szarym tle równie szaro prezentuje się wyposażenie mojego warsztatu. Używam maszyn z drugiej, niekiedy trzeciej ręki, w tym również z importu indywidualnego, głównie z Niemiec. Sprzęt wyeksploatowany, po kilku gruntowniejszych naprawach wykonanych własnymi siłami, powoli nie nadaje się już do użytku. Skąd wziąć środki na zakup nowych, markowych urządzeń, skoro moim jedynym, ale wielkim kapitałem są oni – klienci, a markowy sprzęt jest drogi?

Fot. 1. Wyważarka Ecodyna 506.

Taki opis jest często wstępem do rozmów na temat zakupu urządzeń. Czy w takich przypadkach można mieć ciekawą propozycję? Tak, można zaproponować urządzenia zdecydowanie tańsze, wcale nie markowe, ale i nie tandetne. Czy taka oferta jest możliwa? W technice jest dokładnie tak jak w sporcie. Zdecydowanie korzystniej jest gonić niż uciekać. Bywa i tak, że goniący w końcu wygrywa. Z tego porównania wynika niezbicie fakt, że słabsi robią większe postępy niż mocniejsi. Widać to bardzo wyraźnie w samochodach. Na rynku są już tylko dobre, bardzo dobre i te “niedostępne”. Wysiłkom producentów samochodów w kierunku blokowania dostępu części niemarkowych do serwisów autoryzowanych coraz skuteczniej przeciwstawia się dyrektywa GVO. Podobnie jest w naszej branży. Globalizacja sprawia, że często dostawcami podzespołów do wyrobów finalnych renomowanych firm są firmy nieznane, które w tych samych reżimach technologicznych i tej samej jakości produkują te same podzespoły na potrzeby firm, które w światowym rankingu odgrywają drugorzędną rolę lub w ogóle nie są znane. Chleb można kroić nożem, maszynką ręczną lub elektryczną. Nic za darmo. Dokonując wyboru zakupu urządzenia, musimy być świadomi jego skutków. Albo drożej, wygodniej i szybciej, albo taniej, z większym wysiłkiem i wolniej. Każdy zakup musi być przemyślany i dopasowany do potrzeb. Dzieje się również i tak, że posiadając sprzęt wysoko zautomatyzowany w pełni z niego nie korzystamy, ponieważ czas potrzebny na jego uruchomienie, wykorzystanie odpowiednich programów jest zbyt długi do postawionego zadania. Któż z nas nie zwrócił uwagi na prace naszych pań w kuchni, które posiadając robot kuchenny ucierają dwa buraki czy marchewkę na prostej tarce. Warunek, że tarka musi solidna. Do tych porównań przywołam jeszcze jedno zasłyszane, zabawne zdarzenie z pewnej restauracji. Obsługując bardzo znanego kierowcę, kelner zapytał - Chcę kupić samochód, czy może mi Pan udzielić rady? Kierowca odpowiedział: A jaka to marka? Zaporożec - mówi kelner. A co to jest? - odpowiedział kierowca. Po chwili milczenia kelner podziękował za radę, mówiąc: Dziękuję, wszystko zrozumiałem. Ale to nie jest tak - ripostował kierowca. Ja czuję się dobrze w każdym samochodzie, który spełnia swoje funkcje. Przy ogromnej podaży szczególną ostrożność należy zachować przy zakupie urządzeń, których zarówno marka, jak i sprzedający są nieznani. Jeżeli marka nic nie mówi, to gwarantem jakości tego produktu powinien być sprzedający.

Fot. 2. Wzornik do kalibracji maszyny.

Nie sposób bowiem przypuszczać, aby znana z markowych produktów na rynku firma pozwoliła sobie na oferowanie sprzętu o bardzo niskiej jakości i bez zaplecza technicznego w postaci serwisu i części zamiennych. Maszyny z niższych półek z pewnością wymagają od użytkownika większej troski serwisowej oraz większego wysiłku związanego z obsługą. Zadaniem sprzedającego jest wyposażyć klienta w odpowiednią wiedzę i narzędzia. Właśnie tak dzieje się w naszej firmie best products. Staramy się poprzez wprowadzenie w sprzedaży internetowej maszyn z linii ECO maksymalnie obniżyć ich koszty zakupu, zaczynając od promocji i reklamy. Całą wiedzę zawieramy na stronie internetowej www.bestprod.com.pl, dając możliwość również złożenia zamówienia tą drogą. Brak kosztów związanych z wydawaniem prospektów, reklam papierowych, drukowanych instrukcji, katalogów części itp. ma swoje przełożenie na cenę. To wszystko w wygodnych plikach pdf można pobrać ze strony internetowej. Na przykładzie wyważarki Ecodyna 506 (fot. 1) oraz dalej montażownicy, urządzenia do geometrii, podnośnika dwukolumnowego czy klimatyzacji, pokazujemy, że klient, przejmując na siebie czynności serwisowe, może wiele znacznie zaoszczędzić przy zakupie i eksploatacji. Przy zakupie razem z wyważarką klient otrzymuje instrukcję serwisową (plik w pdf.) oraz specjalny wzornik do kalibracji (fot. 2). Kupujący jest tym samym przygotowany do samodzielnej kalibracji maszyny. Przejrzyste menu serwisowe w języku polskim prowadzi operatora przez kolejne kroki procedury łatwo i przyjemnie. Kalibracja wagi, położenia i podziału płaszczyzn za pomocą ciężarków wzorcowych (normalny ciężarek o wadze 70 g) oraz kalibracja drążka pomiarowego odległości i średnicy (w niektórych modelach również szerokości felgi) przestają być wiedzą tajemną. Już nie jest potrzebny serwis, który okresowo musiał przeprowadzać odpłatną kalibrację. Budowa wyważarki po stronie elektroniki jest maksymalnie zunifikowana z ogólnie dostępnymi podzespołami komputerów klasy PC. Oznacza to, że wszystkie części oprócz elektroniki specjalizowanej można zakupić w sklepie komputerowym, a pozostałe w sklepie internetowym. Posiadając niewielką wiedzę z tej dziedziny (a dzisiaj już tak można powiedzieć), każdą awarię można usunąć samodzielnie lub na odległość, korzystając z bezpłatnego wsparcia technicznego pracowników best products. Wymiana części mechanicznych (paski, łożyska na wale, elementy uchwytu) dla każdego mechanika jest czynnością łatwą.

Ryszard Kłos
klos@bestprod.com.pl
B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony