Warto wiedzieć

9 miesięcy temu  23.10.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Volkswagen Poznań z nagrodą za jakość kształcenia zawodowego

31 uczniów z Zespołu Szkół nr 1 Swarzędzu oraz 12 z Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni rozpoczęło naukę w pierwszych klasach patronackich Volkswagen Poznań. Nowością w tym roku szkolnym jest podpisanie porozumień o objęciu patronatem przez VWP uczniów technikum. Podczas sobotniej inauguracji przedstawiciele spółki otrzymali też wyróżnienie za jakość kształcenia od Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK).

We wrześniu mija 18 lat, od kiedy producent samochodów ze stolicy Wielkopolski rozpoczął współpracę z Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu. W 2016 r. umowę dotyczącą kształcenia zawodowego podpisano również z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni. Do tej pory klasy patronackie ukończyło ponad700 absolwentów, z czego ok. 90% znalazło zatrudnienie w zakładach Volkswagen Poznań. Pracują w obszarach produkcyjnych, utrzymania ruchu czy organizacji pilotażowej, mając bezpośredni wpływ na produkcję pojazdów.
– Pracuję w zakładzie we Wrześni, zajmuję się m.in. dokumentacją techniczną – mówi absolwentka Wiktoria Czajka. – Wszystko, czego uczyłam się w klasie patronackiej, przełożyło się na pracę. Skończyłam później liceum zaocznie, jestem teraz na trzecim roku studiów inżynierskich. Interesuję się mechanikąi motoryzacją chyba od zawsze – dodaje.
– Zdecydowana większość absolwentów klas patronackich rozpoczęła pracę w naszych zakładach. To właśnie było naszą ideą, gdy rozpoczynaliśmy projekt dotyczący kształcenia zawodowego – przyznaje Jolanta Musielak, członkini zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji. I dodaje: – Objęcie patronatem uczniów technikum to kolejny krok w kierunku rozwoju naszej oferty edukacyjnej. 

Ciekawe kierunki i praktyki
W Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni uczniowie kształcą się w zawodzie mechanik precyzyjny. Z kolei w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu dostępne są takie kierunki jak: mechatronik (z elementami odlewnictwa), automatyk i elektromechanik pojazdów samochodowych. Atutem jest także bogaty program praktyk, odbywają się one m.in. w Szkole Odlewników czy warsztacie praktycznej nauki zawodu w Centrum Szkoleniowym Volkswagen Poznań w Jasinie. Istnieje także możliwość współpracy z zakładami Volkswagena w Wolfsburgu, Hanowerze czy Škody w Mlada Boleslav.
– Nie poprzestajemy na pielęgnowaniu tego, co dobrze działa, lecz chcemy odkrywać nowe możliwości – zaznacza Bogdan Nowak, dyrektor Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni. I podkreśla: – Oczywiście, jak wszędzie, decydujący wpływ na kształt naszej współpracy mają ludzie.A takich zaangażowanych i ambitnych nie brakuje w obydwu instytucjach. 
Nauka w klasach patronackich kończy się polskim egzaminem zawodowym. Uczniowie mają też możliwość weryfikacji przed Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową AHK. Pozytywny wynik uprawnia do wykonywania zawoduw wielu państwach Unii Europejskiej.

Nagroda za jakość
W Centrum Szkoleniowym VWP zawarto również porozumienia o objęciu patronatem klas technikum. W ZS nr 1w Swarzędzu chodzi o kolejną klasę– technik robotyk. Z kolei z ZSP we Wrześni jest to początek współpracy w ramach technikum, VWP objął patronatem uczniów klasy technik elektronik. 
Umowy, oprócz członków zarządu VWP, podpisały dyrekcje szkół i starosta powiatu poznańskiego Jan Grabkowski. Podczas sobotniej inauguracji przedstawiciele zarządu spółki Volkswagen Poznań otrzymali również wyróżnienie za jakość nauki w klasach patronackich.Z rąk dr. Larsa Gutheila, dyrektora generalnego AHK, odebrała je prezes Stefanie Hegels. 
– Volkswagen Poznań jest wzorem do naśladowania oraz inspiracją dla wszystkich firm, które chcą zaangażować się w kształcenie zawodowe. Dobrym zwyczajem izb organizujących szkolenia jest wręczanie najlepszym firmom certyfikatu potwierdzającego doskonałą jakość szkoleń. Jest to pierwsze takie wyróżnienie w Polsce – zaznaczył dr Lars Gutheil.

GALERIA ZDJĘĆ

Volkswagen Poznań z nagrodą za jakość kształcenia zawodowego
Volkswagen Poznań z nagrodą za jakość kształcenia zawodowego
Volkswagen Poznań z nagrodą za jakość kształcenia zawodowego
Volkswagen Poznań z nagrodą za jakość kształcenia zawodowego
Volkswagen Poznań z nagrodą za jakość kształcenia zawodowego

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony