Warto wiedzieć

7 miesięcy temu  11.09.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

W jaki sposób system wspomagania prowadzenia dba o bezpieczną podróż?

W dobie coraz bardziej zaawansowanych technologicznie pojazdów producenci wprowadzają kolejne rozwiązania, które gwarantują komfort i bezpieczeństwo podróży. Jednym z nich są systemy wspomagania jazdy (ADAS), aktywnie wspierające kierowcę podczas prowadzenia auta. Eksperci sieci Q Service Castrol wyjaśniają, jakie mechanizmy systemów bezpieczeństwa wymagają właściwej kalibracji i dlaczego nie warto tego bagatelizować.

Jak to działa?
Systemy wspomagania prowadzenia – ADAS (z ang. Advanced Driver Assistance Systems) – to nic innego jak zestaw funkcji, które mają na celu usprawnienie prowadzenia samochodu oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. W zależności od konkretnego modelu auta korygują zachowanie pojazdu. W taki sposób działa system awaryjnego hamowania czy asystent utrzymania pasa ruchu. ADAS ostrzega kierowcę także przed zagrożeniami na drodze – taką funkcję pełni m.in. system rozpoznawania znaków drogowych czy śledzenia jego uwagi.
Wbudowane mechanizmy, w zależności od producenta pojazdu, stopnia zaawansowania oraz dostępnych funkcji, składają się z czujników i kamer. Te potrzebne są do optymalizacji systemów auta i komunikacji ze sterownikami. Umieszcza się je głównie na przedniej i tylnej szybie pojazdu, co pozwala na bezpieczną jazdę. Czujniki wykrywają zbliżający się obiekt (np. inny pojazd), natychmiast informując o tym kierowcę, a w razie potrzeby system wysyła ostrzeżenie. Ponadto w niektórych pojazdach montowane są kamery 360 stopni, które ułatwiają podgląd przestrzeni wokół auta.
Czujniki umieszczone na karoserii są kluczowym elementem tego typu systemów. Pozwalają dokładnie wykrywać przeszkody znajdujące się w pobliżu auta, są również częścią systemu awaryjnego hamowania, aktywnego tempomatu i systemu ostrzegania o kolizji.

Dlaczego kalibracja jest tak ważna?
Kalibracja kamer ADAS w pojeździe wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo kierowcy i pozostałych uczestników ruchu. Niepoprawnie skalibrowane urządzenia mogą dostarczać błędnych informacji. W sytuacji gdy np. niepoprawnie skalibrowana została kamera monitorująca martwe pole, nie wykrywa ona obiektów znajdujących się poza jej polem widzenia, co może skutkować kolizją z innym pojazdem.
W przypadku niepoprawnie wykonanej kalibracji kamery systemu ostrzegania przed kolizjami pojazdy znajdujące się na drodze nie są przez nią wykrywane. Kierowca nie zostanie więc przestrzeżony przed możliwym zderzeniem.
Kalibracja urządzeń w samochodzie daje pewność, że dane dostarczane do kierowcy są dokładne i poprawne, co zwiększa w dużym stopniu bezpieczeństwo zarówno kierującego, jak i innych użytkowników dróg.

Komfort i wygoda podróżowania
ADAS nie tylko poprawiają bezpieczeństwo, ale także znacząco wpływają na komfort podróżowania. Adaptacyjny tempomat i asystent utrzymania pasa ruchu pozwalają na płynne utrzymywanie prędkości oraz stabilną jazdę na jednym pasie, co przekłada się na mniejszy poziom stresu i zmęczenia kierowcy. Dzięki tym funkcjom podróż staje się przyjemniejsza, a uwaga kierującego skupia się na istotnych aspektach jazdy.
– Q Service Castrol aktywnie wspiera rozwój technologii ADAS, które odgrywają kluczową rolę w poprawie bezpieczeństwa na drogach. Warsztaty posiadają niezbędne wyposażenie do wykonania kalibracji kamer oraz innych urządzeń, które są kluczowe przy prawidłowym funkcjonowaniu systemu. W ten sposób chcemy zapewnić jeszcze większy komfort i bezpieczeństwo podróży. Systemy bezpieczeństwa stanowią nieocenione wsparcie dla kierowcy – podsumowuje Marta Ciesielska, kierownik sieci serwisowych w Q Service Castrol.

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony