Części i regeneracja

9 miesięcy temu  09.02.2022, ~ Administrator   

Widoczne efekty wymiany filtrów

Wiele osób uważa, że wymiana filtrów nie wpływa w znaczący sposób na parametry techniczne samochodu. Zużyty filtr to przecież nie stary łącznik stabilizatora, który po wymianie przestaje stukać. Doprawdy? PZL Sędziszów wskazuje na 3 objawy, które można zaobserwować po wymianie filtrów.

1. Wymiana filtra kabinowego redukuje parowanie szyb.
Wielu kierowców ma tak duże problemy z parującymi szybami, że wręcz przyzwyczaja się do tego zjawiska. Inwestycje we wszelkiego rodzaju gąbki i szmatki likwidują objawy, ale nie usuwają przyczyny. Tymczasem w większości przypadków wystarczy... wymienić filtr kabinowy. Nie zaszkodzi też odgrzybienie całego układu. Właśnie z tego powodu zaleca się wymianę filtra kabinowego oraz obsługę klimatyzacji na początku lata (kiedy oczekujemy wydajnego chłodzenia) lub jesienią, kiedy szyby zaczynają parować.

2. Mocno zapchany filtr paliwa pogarsza pracę silnika na wysokich obrotach. Po wymianie filtra problem ustępuje.
Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że ich samochód jest wyposażony w filtr paliwa. Po drogach jeżdżą pojazdy, w których takie filtry pracują już... kilka lat! W efekcie są tak zanieczyszczone, że poważnie utrudniają przepływ benzyny, oleju napędowego lub gazu. Objawia się to w ten sposób, że na wolnych, niskich i średnich obrotach, kiedy zapotrzebowanie na paliwo jest umiarkowane, filtr staje na wysokości zadania. Kiedy jednak silnik wchodzi na wyższe obroty, zaczyna się „krztusić”, ponieważ filtr stawia zbyt duży opór i jego wydajność okazuje się niewystarczająca. W takiej sytuacji wymiana filtra przynosi natychmiastową, odczuwalną poprawę.

3. Przed montażem instalacji LPG mechanik zawsze wymienia filtr powietrza. To niezbędne do tego, by prawidłowo skalibrować nową instalację.
Zużyty filtr powietrza zmienia parametry silnika, w tym układu wtryskowego. Komputer sterujący jego pracą musi dostosować dawkowanie paliwa do ograniczonego dopływu powietrza. Oczywiście odbywa się to kosztem pogorszenia osiągów. Wymiana filtra na nowy automatycznie przywraca wszelkie wartości początkowe i właśnie wtedy można prowadzić adaptację instalacji. Zużywanie (zapełnianie) filtra powietrza postępuje bardzo powoli, więc kierowca może nie odczuwać pogorszenia się dynamiki samochodu. Za to wymiana starego, mocno zanieczyszczonego filtra może być wyraźnie odczuwalna.

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony