Warto wiedzieć

ponad rok temu  16.06.2023, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 2 minuty

Więcej aut hybrydowych na rynku wtórnym

W ciągu ostatniego roku rynek używanych samochodów hybrydowych w Polsce wzrósł o 41 proc. Według danych AAA AUTO, tylko w maju 2023 roku, klienci mogli wybierać spośród 3 358 aut, czyli o 973 samochody więcej niż w maju 2022 roku. Niekwestionowanym liderem tego segmentu jest marka Toyota.

- Większa liczba aut hybrydowych na rynku wtórnym świadczy przede wszystkim o rosnącej potrzebie kierowców ograniczania wydatków na paliwo, ale także o coraz większej świadomości ekologicznej. Hybrydy gwarantują znakomitą ekonomikę spalania oraz niską emisyjność, dlatego stanowią oczywisty wybór przede wszystkim dla osób, które na co dzień poruszają się w ruchu lokalnym, z małą prędkością. Używane auta hybrydowe, zwłaszcza niemal nowe, są atrakcyjną ofertą dla osób planujących zakup takiego samochodu, ponieważ oferują one nowoczesną technologię w zakresie bezpieczeństwa i komfortu w przystępnej cenie, w porównaniu do aut nowych. W naszych oddziałach obserwujemy rosnące zainteresowanie zakupem używanych hybryd, które mają stosunkowo niski przebieg i są tańsze niż auta dostępne na rynku pierwotnym - powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Najwięcej jest ofert samochodów japońskich

Według danych AAA AUTO mediana wieku oferowanych do sprzedaży samochodów hybrydowych na wtórnym rynku, systematycznie spada. Rok temu wynosiła 4,1 lat, a w maju br. 3,8 lat.

Podobnie jest z przebiegiem aut, jest on coraz niższy – w maju 2022 roku mediana przebiegu wynosiła 61 278 km, a przed miesiącem 59 540 km. Natomiast rosną ceny używanych aut hybrydowych, co wynika z niższego wieku pojazdów oferowanych do sprzedaży oraz mniejszej dostępności samochodów nowych. O ile przed rokiem mediana ceny używanych hybryd wynosiła 95 940 zł, to w maju 2023 r. wynosiła już 103 875 zł.

Na rynku wtórnym najwięcej ofert sprzedaży dotyczy hybryd marek japońskich. Niekwestionowanym liderem jest Toyota i jej model Auris. Na drugim miejscu wśród ofert znalazła się Toyota Prius, a na trzecim Toyota Yaris.

Fot. AAA AUTO

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony