Wiosna to dobry moment nie tylko na domowe porządki – wymiana filtrów przyczyni się do przedłużenia żywotności pojazdów
Od samego początku motoryzacji pojazdom mechanicznym towarzyszy proces filtracji. Podlegają mu nie tylko części, które znajdują się w silniku, ale również powietrze obecne w kabinie. To od jego sprawności zależy nasze zdrowie i żywotność auta. Kiedy i który filtr wymienić, by podnieść komfort jazdy i sprawność samochodu?
System filtracji
Filtracja służy przede wszystkim podniesieniu bezawaryjności układów, zwiększeniu interwałów wymiany płynów eksploatacyjnych, ale także podniesieniu komfortu czy bezpieczeństwa podróżowania. Czas wymiany filtra oleju zwiększa się – producenci części samochodowych starają się, aby oferowane przez nich elementy odznaczały się długą żywotnością. Niektóre zalecenia mówią nawet o wymianie filtrów dopiero po drugiej zmianie oleju.
Dla wielu właścicieli samochodów taki przedział czasowy jest na rękę – sam przegląd samochodu kojarzy się im z przykrym obowiązkiem. A to błąd, bo wiosenne porządki powinny obejmować także auto, które przez kilka miesięcy było narażone na trudne warunki drogowe i atmosferyczne. Nie bez powodu mechanicy dbający o swoją renomę oferują wymianę filtra właśnie wiosną podczas wymiany oleju, który ulega degradacji ze względu na przejechany dystans i czas.
I o ile o filtr oleju możemy być spokojni, o tyle pozostałe – w tym szczególnie powietrza – uważane są za mało istotne z punktu widzenia żywotności samochodu. Czy rzeczywiście warto je pomijać podczas wiosennego przeglądu?
Wielozadaniowość to domena naszej cywilizacji. Nie dotyczy ona tylko rzeczy codziennego użytku, ale także motoryzacji, gdzie jeden element odpowiada za poprawność działania wielu układów. Doskonałym przykładem jest filtr paliwa – zaniedbywanie jego wymiany pociąga za sobą wiele konsekwencji: nie tylko niemożność uruchomienia silnika, lecz także uszkodzenie skomplikowanych układów wtryskowych, polegające na zatarciu pomp i wtryskiwaczy.
Podobnie filtr powietrza – długo niewymieniany wywołuje uszkodzenia przepływomierzy, czujników ciśnienia czy temperatury powietrza w układzie dolotowym, co odbija się również na trwałości turbosprężarki. – Najdroższymi uszkodzeniami spowodowanymi zaniedbaniem w obsłudze może być awaria automatycznej skrzyni biegów – komentuje Mateusz Bednarski, ekspert techniczny i szkoleniowiec marki Kamoka. Warto zatem podczas wiosennego przeglądu zaoferować klientom pełną wymianę filtrów, podnosząc renomę własnego warsztatu.
Wiosenna wymiana
Poza wymianą filtra olejowego wiosną szczególną uwagę warto zwrócić na filtry kabinowy i powietrza. Biorąc pod uwagę ostatnie statystyki dotyczące jakości powietrza i smogu w sezonie zimowym, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że eksploatacja tych filtrów podczas ostatnich kilku miesięcy była bardzo intensywna.
Co ważne, mają one znaczenie nie tylko dla żywotności samochodu, lecz również dla zdrowia kierowcy i pasażerów. Na filtrze zbierają się nie tylko cząstki stałe, ale także pleśnie, grzyby i pyłki, które mogą być szczególnie uciążliwe dla alergików. – Wymianę filtra kabinowego zalecam w połączeniu z czyszczeniem klimatyzacji. Oba te elementy są niezwykle ważne, gdy mówimy o komforcie podróży, a przede wszystkim zdrowiu. Właścicieli samochodów zachęcamy do korzystania z usług warsztatów, w których znajdują się odpowiednie środki do zabicia bakterii, takie jak Climacleaner marki Kamoka – dodaje Mateusz Bednarski.
Wiosna to dobry moment nie tylko na domowe porządki – wymiana filtrów przyczyni się do przedłużenia żywotności pojazdów, a przede wszystkim do komfortu jazdy. Najlepiej zadbać o to teraz, nim zaczną się wiosenne i letnie wyjazdy.
Komentarze (0)