Paliwa i oleje

4 miesiące temu  25.06.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 6 minut

Właściwie dobrany olej silnikowy podstawą bezproblemowej pracy jednostki napędowej

Bez względu na klasę czy rynkową wartość samochodu należy systematycznie dbać o jego stan techniczny, jak też stosować odpowiednie środki smarne i płyny eksploatacyjne. Dlaczego warto przy tym brać pod uwagę jakość oraz klasę i lepkość oleju silnikowego?

Średni wiek samochodu osobowego w Polsce wynosi 14 lat¹. Oznacza to, że zamontowane w takich pojazdach jednostki napędowe spełniają co najmniej normę emisji spalin Euro 4, wprowadzoną w celu ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Silniki te są więc stosunkowo nowoczesnymi konstrukcjami, które dla zachowania bezawaryjnej pracy wymagają skrupulatnego przestrzegania zaleceń producentów. Takimi bez wątpienia są interwały wymiany oleju silnikowego oraz dobór odpowiedniej klasy i lepkości środka smarnego. Istotne są również bazy oleju silnikowego, dziś z reguły syntetyczne.
– Producent każdego samochodu określa zalecane do niego środki eksploatacyjne. W przypadku środków smarnych zróżnicowanie wynika z kompletacji modelu. Inne wytyczne mogą być dla silników benzynowych, inne dla wysokoprężnych, a jeszcze inne dla hybryd. To samo dotyczy skrzyń biegów – mówi Cezary Wyszecki, doradca techniczny w dziale sprzedaży pośredniej środków smarnych w Shell Polska. – Szczegółowe dane dotyczące częstotliwości wymiany oleju oraz jego rodzaju znajdują się w książce obsługi pojazdu. Duże firmy olejowe, takie jak Shell, oferują zróżnicowane linie produktów posiadających odpowiednie dopuszczenia i aprobaty, co pozwala na łatwy dobór oleju właściwego dla danej jednostki napędowej, a jednocześnie obniżenie kosztów magazynowania przez specjalistyczne sklepy, hurtownie i warsztaty. W przypadku Shell są to na przykład syntetyczne oleje klasy premium Shell Helix Ultra oraz ekonomiczne oleje Shell Helix HX8.

Właściwy olej kluczowy dla optymalnej pracy silnika
Stosowanie oleju zgodnego z zaleceniami producenta jest kluczowe dla zachowania gwarancji oraz zapobiegania ewentualnym problemom i usterkom związanym z niewłaściwym smarowaniem silnika. Producent samochodu określa zakres lepkości zalecany dla danego silnika, uwzględniając warunki eksploatacji. Właściwa lepkość gwarantuje, że olej zapewnia odpowiednie smarowanie zarówno przy niskich, jak i wysokich temperaturach.
– Musimy pamiętać o specyficznych wymaganiach producentów silników i różnicach pomiędzy koncernami produkującymi pojazdy. Utrudnia to unifikowanie środków smarnych. Konieczne są produkty o określonych właściwościach opisanych przez producenta jednostki napędowej. Stosowanie oleju spełniającego te wytyczne jest istotne dla utrzymania optymalnych warunków pracy silnika. W przypadku trudniejszych niż standardowe warunków, takich jak jazda w intensywnym ruchu miejskim, jazda w górach lub w wysokich temperaturach, ważne jest, aby olej był dostosowany do pracy w takich okolicznościach i utrzymywał swoje parametry. Współczesne silniki są wyposażone w zaawansowane systemy kontroli i oczyszczania spalin. Nieprawidłowo dobrany olej może wpływać na efektywność tych układów – zauważa Cezary Wyszecki z Shell.

Dłuższa żywotność silnika dzięki olejom Shell Helix
Największą popularnością na rynku cieszą się syntetyczne oleje silnikowe. To odzwierciedlenie przekroju aktualnego parku zarejestrowanych samochodów. Chociaż ich średnia wieku pozostaje na tym samym poziomie, to sukcesywnie „odmładza” je rok produkcji. A co za tym idzie – rozwiązania techniczne oraz wymogi dotyczące jednostek napędowych, między innymi norm emisji spalin, które wymusiły opracowanie dodatków obniżających tarcie przy zachowaniu optymalnych właściwości smarnych w szerokim zakresie temperatur. Tylko nowoczesne oleje są w stanie zapewnić własności pozwalające na spełnienie surowych wymagań i norm.
– Regularna wymiana oleju, zgodnie z zaleceniami producenta, oraz stosowanie produktów wysokiej jakości są kluczowe dla utrzymania sprawności i trwałości silnika pojazdu. Markowe oleje uznanych producentów posiadają odpowiednie dodatki, które redukują tarcie między elementami silnika, co z kolei przyczynia się do zwiększenia jego efektywności i trwałości. Innowacyjne produkty, takie jak oleje Shell Helix z wiodącą linią Helix Ultra, zapewniają większą oszczędność paliwa i oleju, skuteczniej chronią układy emisji spalin, wydłużają czas eksploatacji silnika bez napraw oraz zmniejszają ilość osadów w silniku i turbosprężarce. Dzięki temu silnik długo zachowuje dynamikę jazdy identyczną jak w nowej jednostce napędowej – podkreśla doradca techniczny Shell Polska.
Shell Helix Ultra to jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie, w pełni syntetyczne oleje silnikowe dostępne na polskim rynku. Są wytwarzane z gazu ziemnego przy wykorzystaniu opatentowanej technologii Shell PurePlus. Ich stosowanie przekłada się na lepsze osiągi, ochronę i żywotność jednostki napędowej² oraz ograniczenie spalania paliwa³.
Oleje silnikowe Shell Helix są znane z doskonałej wydajności, innowacyjności i niezawodności. Bogata oferta produktów tej marki to efekt nieustających badań i rozwoju ukierunkowanych na zapewnienie optymalnej ochrony i wydajności silnika w każdych warunkach. Dzięki zaawansowanym technologiom, wysokiej jakości olejom bazowym i optymalnie dobranym dodatkom Shell Helix jest w stanie sprostać potrzebom nawet najbardziej wymagających kierowców.

Shell Helix nagradzany przez użytkowników
Potwierdzają to nagrody. Wiosną tego roku marka Shell Helix po raz kolejny otrzymała prestiżowy tytuł „Dobra Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma” w kategorii oleje silnikowe. Dodatkowo Shell Helix został nagrodzony wyróżnieniem specjalnym „Dobra Marka XV-lecia”. Tytuł „Dobra Marka” przyznawany jest innowacyjnym, zaufanym i rozpoznawalnym markom obecnym na polskim rynku. Wyróżnienie „Dobra Marka 2024” jest drugą z rzędu, a trzecią w ogóle nagrodą z tego programu uzyskaną przez Shell Helix. Pierwszy raz zdobyła ją w 2017 roku.
Wcześniej marka Shell Helix sięgnęła po kolejny złoty laur w ogólnopolskim plebiscycie popularności produktów i usług „Laur Konsumenta”. Godłem w kategorii oleje silnikowe i środki smarne została wyróżniona już po raz dziewiąty z rzędu! Godło Złoty Laur Klienta przyznawane jest przez konsumentów, którzy biorą udział w konkursie badającym popularność produktów i usług. Nagroda odzwierciedla poziom zadowolenia i satysfakcji klientów w całym kraju. Jak wynika z badań organizatorów, Laur Konsumenta jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych wyróżnień oraz jednym z dwóch godeł promocyjnych, które w zdecydowanie największym stopniu przekonują do zakupu. W ostatniej edycji plebiscytu marka Shell Helix ponownie zwyciężyła wśród olejów silnikowych i środków smarnych, zdobywając 28% głosów oddanych w tej kategorii.

Jakość olejów Shell Helix testowana w sporcie
Oceny i opinie polskich konsumentów pokrywają się z wyborami producentów pojazdów. Oleje Shell Helix mają aprobaty i rekomendacje najważniejszych producentów samochodów na świecie. W wielu przypadkach są wybierane na tzw. fabryczne zalanie. Ze środków smarnych Shell Helix korzystają także fabryczne zespoły startujące w sportach motorowych. Shell od wielu lat współpracuje z: Scuderia Ferrari, startującym w Formule 1, znanym z Rajdowych Mistrzostw Świata Hyundai Motorsport oraz BMW Motorsport, rywalizującym w wyścigach torowych. Shell Helix Ultra jest jedynym olejem silnikowym stosowanym w wysokoobciążonych jednostkach napędowych bolidów Scuderia Ferrari. Wyścigi F1, podobnie jak rajdy samochodowe, to unikatowe, ekstremalne środowisko do testów środków smarnych Shell. Zebrane w ten sposób doświadczenie wykorzystywane jest następnie w produktach Shell przeznaczonych dla samochodów osobowych.
– Współpracujemy z wieloma wiodącymi markami, dla których tworzymy oleje. Nie jest tajemnicą, że nasze produkty służą do pierwszego zalania silników wielu uznanych producentów. Odpowiadając na zmiany na rynku motoryzacyjnym i analizując, jaka przyszłość czeka motoryzację, przygotowujemy się również na nadchodzące wymagania branży. W ofercie mamy oleje silnikowe przeznaczone dla pojazdów z napędem hybrydowym, a wkrótce również w naszym kraju dostępne będą środki smarne i płyny przygotowane z myślą o samochodach elektrycznych – podkreśla Łukasz Radzymiński, dyrektor sprzedaży w dziale olejowym Shell Polska. – Oleje silnikowe Shell jako jedyne na świecie są produkowane z gazu ziemnego przy wykorzystaniu opatentowanej technologii Shell PurePlus. Gwarantuje ona uzyskanie czystej bazy olejowej, praktycznie pozbawionej zanieczyszczeń, co finalnie przekłada się na lepsze osiągi, ochronę i żywotność jednostki napędowej. Naukowcy i inżynierowie Shell cały czas pracują w centrach technologicznych nad nowymi rozwiązaniami dopasowanymi do zmian zachodzących na rynku motoryzacyjnym.

¹     Źródło danych: Rankomat.pl.
²     Doskonała ochrona przed naprężeniami i zużyciem silnika w ekstremalnych temperaturach, w porównaniu ze specyfikacją API SP.
³     W oparciu o wyniki zużycia paliwa ACEA M111 w porównaniu z olejem referencyjnym dla branży.

GALERIA ZDJĘĆ

Łukasz Radzymiński
Cezary Wyszecki

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony