Wydarzenia

10 miesięcy temu  11.09.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Wodorowy SUV BMW zadebiutuje w Polsce

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu Kongresowi Nowej Mobilności będzie pierwsza w Polsce prezentacja BMW iX5 Hydrogen napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi. Samochód będzie można zobaczyć 26-28 września w Expo Łódź.

– BMW Group intensywnie wzmacnia ofertę pojazdów elektrycznych, do 2030 r. 50% wszystkich sprzedawanych przez nas samochodów będzie posiadać napęd elektryczny – mówi dr Jürgen Guldner, dyrektor rozwoju technologii wodorowej BMW Group. – Celem firmy jest jednak sukcesywna rozbudowa innowacyjnych napędów, dlatego kontynuujemy rozwój technologii wodorowej, która w przyszłości może być atrakcyjnym uzupełnieniem elektromobilności i dodatkową opcją zrównoważonej mobilności indywidualnej.
Wodorowy SUV łączy zaawansowane technologie ogniw paliwowych z wysoko zintegrowanym układem napędowym BMW eDrive piątej generacji, co pozwala osiągnąć moc 275 kW (401 KM). Dzięki temu pojazd przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 6 s, a jego prędkość maksymalna to ponad 180 km/h. Zużycie wodoru wynosi 1,19 kg/100 km, co przekłada się na zasięg wynoszący 504 km w cyklu WLTP. Proces tankowania wodoru trwa maksymalnie 4 min.
Pojazd powstał dzięki bliskiej współpracy specjalistów zajmujących się technologią wodorową, rozwojem pojazdów i tworzeniem nowych modeli, co pozwoliło na zintegrowanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu napędu oraz magazynowania energii.
Produkcja modelu odbywa się w Centrum Badań i Innowacji w Monachium, a od zeszłego roku w tamtejszym centrum kompetencyjnym ds. wodoru firma zajmuje się także produkcją systemów ogniw paliwowych.
– Jesteśmy dumni, że ten unikatowy model bawarskiego koncernu zostanie po raz pierwszy w Polsce zaprezentowany podczas tegorocznej edycji Kongresu Nowej Mobilności, czyli największej w tej części Europy konferencji poświęconej rozwojowi rynku pojazdów elektrycznych – komentuje Aleksander Rajch, członek zarządu PSPA. – To dla nas ogromne wyróżnienie, że właśnie podczas wydarzeń towarzyszących kongresowi uczestnicy będą mieli jako pierwsi w Polsce okazję do zapoznania się z BMW iX5 Hydrogen, która nie zostanie wyłącznie statyczną ekspozycją, ale przez 3 dni będzie pełniła aktywną rolę jako shuttle dla gości.
Szanse związane z wodorem i ogniwami paliwowymi zostaną szeroko omówione podczas jednej z sześciu głównych ścieżek tematycznych Kongresu Nowej Mobilności 2023. Hydrogen Mobility Forum to spotkanie kluczowych interesariuszy komercyjnego upowszechnienia technologii wodorowych w transporcie. Międzynarodowi eksperci omawiać będą aktualny stan europejskiego rynku wodoru i ogniw paliwowych, zarówno w zakresie produkcji zielonego wodoru, jak i projektowanej infrastruktury dla branży motoryzacyjnej. Przedmiotem dyskusji będą też kwestie dotyczące wyzwań na drodze do popularyzacji czystego wodoru i upowszechnienia opartego na nim transportu.
Dodajmy, że w ramach tegorocznej edycji KNM zorganizowane zostaną także największe w regionie targi zeroemisyjnych technologii w transporcie, skierowane do dostawców i odbiorców rozwiązań z obszaru e-mobility z całej Europy. Targi będą towarzyszyły kongresowi, obejmując 3 strefy wystawiennicze – wewnętrzne i zewnętrzne, zbudowane na powierzchni 13 tys. m2. Organizatorzy zapowiadają 200 wystawców z regionu i 2000 odwiedzających. Formuła umożliwi liczne premiery, pokazy, testy i networking.

Więcej na: www.kongresnowejmobilnosci.pl

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony