Od 1 marca 2015 roku w każdym warsztacie samochodowym czy serwisie ogumienia musi pojawić się kasa fiskalna. Z wyborem odpowiedniego urządzenia nie warto zwlekać do ostatniej chwili. Jego zakup to dopiero początek – każdy nowy podatnik musi w wyznaczonym terminie zdążyć zafiskalizować kasę i dopełnić wszelkich formalności w urzędzie skarbowym.
Tym podatnikom, którzy dotychczas nie korzystali z kas fiskalnych, wszystko może wydawać się bardzo skomplikowane – nie należy się jednak tego obawiać. Pamiętajmy, że można liczyć na wsparcie autoryzowanych dystrybutorów kas renomowanych producentów, którzy chętnie pomogą w dopełnieniu obowiązków wynikających z nowych przepisów.
Już teraz warto rozejrzeć się za lokalnym dealerem urządzeń fiskalnych. Wybór firmy z okolicy to oszczędność czasu, łatwy dostęp do materiałów eksploatacyjnych i akcesoriów. To również wsparcie przy programowaniu urządzenia oraz pewność, że zarówno w przypadku planowanych przeglądów, jak i ewentualnych napraw serwisant szybko i sprawnie zajmie się obsługą urządzenia.
Ceniony polski producent kas fiskalnych Posnet Polska S.A. posiada szeroką sieć dystrybucji kas fiskalnych, która liczy ok. 2000 punktów na terenie całego kraju. Zakup urządzenia fiskalnego u autoryzowanego dystrybutora gwarantuje obsługę przez pracowników, którzy przeszli odpowiednie szkolenia i mają wysokie kwalifikacje.
Najlepsza kasa dla mechanika
Wybierając kasę fiskalną do warsztatu samochodowego, warto poszukać urządzenia stacjonarnego, ale o niewielkich rozmiarach, wytrzymałej konstrukcji i odpornego na zabrudzenia. Doskonałym wyborem spełniającym powyższe wymagania będą modele z rodziny kas fiskalnych Posnet Bingo.
Wyjątkowo wytrzymała konstrukcja zapewni ciągłość pracy nawet w bardzo trudnych warunkach eksploatacyjnych, a duże i czytelne klawisze odporne na zabrudzenia dzięki transparentnym, plastikowym nakładkom gwarantującym wygodę użytkowania nawet w rękawicach ochronnych.
Kasy Bingo dostępne są w dwóch wersjach: z kopią elektroniczną paragonu – Bingo HS EJ i tradycyjną kopią papierową – Bingo HS. W pierwszej wersji kopie paragonów zapisywane są w formie elektronicznej na karcie SD zamiast na tradycyjnej, papierowej rolce kasowej.
Elektroniczna kopia paragonu ma bardzo wiele zalet – pozwala uniknąć wydatków związanych z zakupem i przechowywaniem dodatkowych rolek papieru, ułatwia szybki dostęp do zarejestrowanych informacji, a jej zastosowanie jest bardziej ekologiczne niż drukowanie na papierze.
Mechanicy, którzy dokonują napraw u klientów, powinni rozważyć zakup kasy przenośnej, takiej jak Posnet Mobile HS EJ. To najmniejsza kasa fiskalna na rynku, która z łatwością mieści się w podręcznej torbie, schowku samochodowym, a nawet w kieszeni. Dedykowany pokrowiec dodatkowo zabezpiecza kasę przez zabrudzeniem. Posnet Mobile HS EJ ma wytrzymały akumulator, który na pełnym naładowaniu pozwala na wydruk do 50.000 linii paragonów.
Należy pamiętać, że kasę fiskalną kupuje się na co najmniej 5 lat. Dlatego warto jest wybrać urządzenie sprawdzonej marki, które zagwarantuje niezawodną pracę w wymagających warunkach warsztatów samochodowych.
Jak skorzystać z ulgi?
Ulga na zakup pierwszego urządzenia przysługuje wszystkim podatnikom, którzy terminowo zafiskalizują urządzenie i dopełnią wszelkich formalności w urzędzie skarbowym. Ubiegać się można o zwrot do 90% wartości zakupionej kasy, nie więcej jednak niż 700 zł. W tym celu należy przedstawić w urzędzie oryginał faktury potwierdzającej nabycie kasy wraz z dowodem zapłaty całej należności. Płatnicy VAT mogą taki wydatek rozliczyć w rocznej deklaracji podatkowej.
Praca z kasą fiskalną
Pracując z kasą, każdy podatnik ma przede wszystkim obowiązek ewidencjonowania sprzedaży swoich towarów i usług. Oznacza to, że po każdej wykonanej naprawie klient powinien otrzymać oryginał paragonu. Każdy wystawiony w ciągu dnia paragon zapisuje się w tzw. pamięci podręcznej urządzenia. Dopiero po wykonaniu raportu dobowego sprzedaż z całego dnia zapisuje się w pamięci fiskalnej. Poza raportem dobowym (na koniec dnia) należy wykonywać raporty miesięczne (do 25 dnia każdego miesiąca należy wykonać raport za poprzedni miesiąc). Wykonane raporty oraz kopie wystawionych paragonów (również elektronicznych) należy przechowywać przez okres 5 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym zostały wystawione.
Dodatkowo każde urządzenie fiskalne należy serwisować w autoryzowanym punkcie serwisowym co najmniej raz na dwa lata. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku urząd skarbowy może zażądać zwrotu przyznanej ulgi. Z kolei serwisując urządzenie raz w roku, można uzyskać przedłużenie gwarancji producenta na pamięć fiskalną aż do 5 lat.
Komentarze (0)