Warto wiedzieć

ponad rok temu  09.06.2016, ~ Administrator - ,   Czas czytania 9 minut

Wybór odpowiednich narzędzi to podstawa
Strona 2 z 3

Rola badań rynku

Innowacyjne podejście do projektowania narzędzi ręcznych wpływa nie tylko na ich odbiór estetyczny. Najważniejsze jest dążenie do ciągłego polepszania ergonomii pracy, trwałości narzędzi oraz bezpieczeństwa ich użytkowania. To dlatego tak ważne jest ciągłe badanie rynku i potrzeb specjalistów, by tworzyć rozwiązania, które w efekcie ułatwią pracę każdemu profesjonalnemu wykonawcy. Dowodem tego są nagrody i certyfikaty przyznawane odpowiedzialnym przedsiębiorstwom np. certyfikat AGR (ergonomia narzędzi), reddot award (koncepcja i design), czy nagroda branżowa Industrie Preis – to również argumenty przemawiające za wyborem konkretnego producenta narzędzi ręcznych.  

Trwałość i jakość

Poza wymaganymi certyfikacjami, bardzo ważną kwestią są materiały, z których wykonano narzędzia. W związku z ich różnorodnym przeznaczeniem, niektóre muszą mieć zwiększoną twardość, inne, wręcz przeciwnie, muszą charakteryzować się wysoką elastycznością. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań warto zwrócić szczególną uwagę na te z hartowanej stali chromowo-wanadowo-molibdenowej, która posiada wysokie parametry użytkowe. Narzędzia wykonane z tego typu materiału są trwałe i odporne na stępienie czy wykrzywienie, nawet w przypadku bardzo intensywnego użytkowania przez profesjonalistów. Ale i tu sprawa nie jest prosta, bo informacja o materiale niestety nie jest gwarantem wysokiej jakości kupowanego narzędzia. Dlaczego? Wielu producentów podaje, że produkuje narzędzia ze stali chromowo-wanadowo-molibdenowej, należy jednak pamiętać, że każdy z nich ma indywidualną technologię produkcji i łączenia poszczególnych składników. Zatem, tańsze narzędzie, wykonane z tego rodzaju stali, wcale nie oznacza, że będzie ono tak samo niezawodne, jak droższy odpowiednik.

Dodatkowym czynnikami wpływającymi na jakość narzędzia są ilość i jakość czynności technologicznych w procesie jego produkcji. To właśnie one znacząco wpływają zarówno na wysoki standard narzędzia, jak i na jego cenę. Należy bowiem pamiętać, że sam proces technologiczny np. hartowanie można wykonać na wiele sposobów – począwszy od bardzo prymitywnych, zawodnych technik, które nie pozwalają na zachowanie powtarzalności jakości, na zaawansowanych piecach hartowniczych z czujnikami punktowymi temperatury wewnątrz i monitorowaniem procesów do setnych części procesu włącznie. Tylko pełny monitoring wszystkich cykli pozwala na osiągnięcie założonych parametrów produktu finalnego oraz, co jest równie ważne, jego powtarzalności. Taka skrupulatność i czujność na każdym etapie wykonania związana jest z kosztami, które widać w różnicy cen między produktami na półce, jak również później w trakcie wykonywanych prac.

Co stoi za wyższą ceną narzędzi?

Wbrew pozorom nie tylko marka, ale przede wszystkim, wartości dodane, jakimi są bezawaryjne, długotrwałe i bezpieczne użytkowanie poszczególnych narzędzi, a także oszczędność czasu i kosztów. Rozpatrując ceny narzędzi należy zdać sobie sprawę z całego cyklu produkcyjnego poszczególnych elementów. Pozyskując wiedzę o wyposażeniu, należy poszukać informacji o samej operacji technologicznej oraz rygorystycznych procesach kontroli, które gwarantują powtarzalną i niepodważalną jakość finalnego produktu. To, jak zostały wykonane narzędzia i jak wygląda proces technologiczny oraz system kontroli na każdym poziomie produkcji w ogromnym stopniu wpływa na ostateczną cenę narzędzi. W efekcie płacimy nie za opakowanie, a pewność profesjonalnego podejścia do użytkownika.

Niezastąpione trio: wielozadaniowość, szybkość, mobilność

Narzędzia są przedłużeniem rąk profesjonalisty i dzięki nim może realizować założone działania, a tu liczy się szybkość, precyzja i mobilność. Jakie cechy posiadają rozwiązania idealne? Łatwy dostęp do danego narzędzia w zestawie jest kluczowy dla szybkości wykonywanej pracy, zwłaszcza w przypadku prac w rękawicach ochronnych lub na wysokościach. Firmy produkujące narzędzia starają się wyjść naprzeciw takim problemom, oferując kompleksowe zestawy o zredukowanej wadze, które z powodzeniem można przypiąć do paska i zaprojektowane tak, by z łatwością wydobyć odpowiedni element bez konieczności przerywania wykonywanej pracy. Zamiast wielu narzędzi, rozważmy kupno poręcznego zestawu – wygoda, oszczędność czasu i mobilność w jednym.

Należy pamiętać, że bardzo często narzędzia wielozadaniowe, czyli takie które zastępują kilka narzędzi, są tańsze niż suma składowa pojedynczych elementów. Ale to nie wszystkie korzyści, jakie należy rozważyć stawiając na multitasking. – Myśląc o komforcie pracy każdego profesjonalisty stworzyliśmy szereg narzędzi, które pozwolą na jeszcze większą mobilność i efektywność. Wśród nich takie rozwiązania, jak BiCut, spełniający funkcję standardowych obcinaczek bocznych, którymi przetniemy zarówno grube, jak i miękkie elementy, a za pomocą jednego guzika z łatwością zmienimy tryb pracy, zwiększając siłę nacisku szczęk o 100% i z powodzeniem poradzimy sobie z nawet bardzo twardym materiałem – rekomenduje Wojciech Gradowski, ekspert firmy Wiha. - Innym przykładem wielozadaniowości mogą być uchwyty do bitów z magazynkiem w rękojeści. Mamy tutaj do czynienia z uniwersalnym narzędziem pozwalającym ograniczyć ilość potrzebnych wkrętaków, jak również zapewniającym końcówki do wkrętaki elektrycznej – dodaje.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony