Montaż prawidłowy
Elementy metalowo-gumowe lub tuleje wahliwe należy montować, wywierając nacisk na zewnętrzną krawędź tulei wahliwej (4) odpowiednim przyrządem, korzystając z dopasowanych adapterów z zachowaniem odpowiednich parametrów wciskania, by połączenie było prawidłowe. Przyrząd musi się opierać tylko i wyłącznie na zewnętrznej części tulei wahliwej, co gwarantuje zachowanie właściwości fizycznych elementu.
Montaż nieprawidłowy
Naciskanie siłą prasy na tuleję wewnętrzną tulei wahliwej (1) prowadzi do zmian fizycznych elementu, które powodują jego zniszczenie.
Skutki nieprawidłowego montażu
Pod wpływem nacisku na element wewnętrzny tulei wahliwej elementy A i B oddziałują względem siebie w następujący sposób: element B odgina w elemencie A końcówkę (3), jak również końcówka (3) elementu A odgina element B, co prowadzi do luzów w tulei wewnętrznej. Nieprawidłowy nacisk powoduje luz (2) między elementami A i B, co jest niedopuszczalne.
Pamiętajmy o tych zaleceniach, bo tylko ich przestrzeganie gwarantuje, że naprawa przyniesie dobry i długotrwały efekt.
Grzegorz Jankowski
kierownik działu kontroli jakości Tedgum
Tuleja wahliwa ma bardziej skomplikowaną budowę w porównaniu z tuleją metalowo-gumową. Na fot. 1 przedstawiamy przekrój tulei wahliwej i jej wewnętrzną strukturę, która jest dosyć delikatna. Każda próba nieprawidłowego montażu może spowodować jej zniszczenie. Poniżej zamieszczamy opis, jak powinno wyglądać jej prawidłowe zamontowanie oraz skutki nieprawidłowego montażu.
Komentarze (0)