Powstające w szybkim tempie serwisy ogumienia to efekt coraz większego zapotrzebowania na rynku usług motoryzacyjnych przede wszystkim na obsługę sezonową kół. Jeśli usługa ta świadczona ma być prawidłowo, to tylko przy użyciu specjalistycznego sprzętu w postaci wyważarki i montażownicy, najlepiej z dodatkowym oprzyrządowaniem.
Obsługa ogumienia współcześnie eksploatowanych pojazdów samochodowych, ze względu na wprowadzenie obręczy ze stopów lekkich oraz coraz powszechniejsze zastosowanie opon niskoprofilowych, musi być przeprowadzana w wyspecjalizowanych serwisach, przy użyciu profesjonalnych maszyn obsługowych. Odpowiednio wyposażona montażownica zapewnia bezpieczne dla obu elementów koła przeprowadzenie procesu zdjęcia opony z obręczy i ponowne założenie jej bez spowodowania zarysowań czy wgnieceń obręczy i uszkodzenia opony. Oczywiście jest to możliwe przy zastosowaniu odpowiedniego wyposażenia dodatkowego w przypadku obsługi obręczy ze stopów lekkich w postaci stopek montażowych wykonanych z tworzywa sztucznego zamiast standardowych, metalowych lub zastosowanie specjalnej wkładki plastikowej na spodzie stopki metalowej i plastikowej wkładki w miejsce metalowej rolki oraz nakładek wykonanych z tworzywa sztucznego nasadzanych na metalowe szczęki dociskające obręcz przy jej mocowaniu na stole montażownicy.
W przypadku obsługi opon niskoprofilowych najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowej przystawki do montażownicy, zapewniającej w trakcie pracy odpowiedni docisk bardzo sztywnego boku tego typu ogumienia. Innym rozwiązaniem wspomagającym obsługę opon niskoprofilowych na montażownicach nieposiadających specjalnego ramienia jest stosowanie dodatkowych docisków wykonanych z tworzywa sztucznego (tzw. trzecia ręka), zakładanych na obwodzie obręczy w trakcie obsługi tego typu opon. Drugą niezbędną maszyną w serwisie ogumienia jest wyważarka. Gwarantuje ona odpowiednie wyważenie kompletnego koła po wymianie opony, co przy osiąganych przez współcześnie eksploatowane pojazdy samochodowe prędkościach jest warunkiem bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Posiadanie obu wymienionych maszyn umożliwia obsługę najbardziej popularnych typów i rozmiarów kół samochodów osobowych. Coraz częściej zdarza się jednak w praktyce, że do obsługi kół do serwisów ogumienia trafiają pojazdy samochodowe z nietypowymi kołami (większymi rozmiarami, kształtem obręczy, innym sposobem ich osadzenia oraz specyficznymi do obsługi oponami).
Prowadząc serwis ogumienia, warto zatem mieć możliwość obsłużenia również i takich klientów, którzy mają pojazdy z takimi kołami, których – nawiasem mówiąc – jest na rynku coraz więcej. Możliwości takie daje doposażenie standardowych maszyn w osprzęt opcjonalny, rozszerzający tym samym zakres obsługiwanych kół właśnie o takie rozwiązania.
Najistotniejszą kwestią w całym procesie wyważania kół, wpływającą na dokładność przeprowadzania całego procesu, jest sposób osadzenia i zamocowania koła na wale wyważarki. Najpowszechniej stosowane rozwiązanie oparte jest na wykorzystaniu zacisku szybkomocującego oraz stożków, za pomocą których realizowane jest centrowanie otworu obręczy koła na wale. Niestety, przy tym rodzaju osadzenia i mocowania koła dokładność pomiaru uzależniona jest od stanu powierzchni stożka oraz stanu technicznego elementu dociskającego wewnątrz zacisku szybkomocującego i gwintowanej części wałka wyważarki. Dlatego też, w celu zapewnienia odpowiedniej dokładności wyważenia, zalecana jest okresowa wymiana – zarówno zacisku szybkomocującego dociskającego koło, jak i samej końcówki gwintowanej wałka wyważarki. Do wyważania kół o nietypowych konstrukcjach obręczy konieczne jest zastosowanie opcjonalnych uchwytów mocujących koło na wale wyważarki i gwarantujących poprawność osadzenia i centrowania koła na wale. Wykorzystanie takiego uchwytu jest wymagane przy wyważaniu kół z obręczą bez otworu centralnego. Uchwyt tego typu wykonany jest w postaci tarczy mocowanej na wale wyważarki i wyposażony w zestaw przesuwnych trzpieni umożliwiających ustawienie ich w sposób odwzorowujący otwory mocujące obręcz do piasty koła.
Dodatkowe wyposażenie wyważarki wymagane jest również w przypadku konieczności wyważania kół do samochodów dostawczych. Dotyczy to przede wszystkim kół tzw. bliźniaczych, w których obręcze mają znacznie większy otwór centralny niż standardowe koła. Do ich prawidłowego osadzenia na wale wyważarki i właściwego ich wycentrowania niezbędne są odpowiednio duże stożki oraz dodatkowe flansze poszerzające zakres uchwycenia i dociśnięcia obręczy.
Osobnym zagadnieniem jest obsługa w serwisie ogumienia kół motocyklowych możliwa po doposażeniu posiadanej wyważarki i montażownicy w odpowiedni osprzęt dodatkowy. W przypadku montażownicy dodatkowe wyposażenie umożliwiające obsługę kół motocyklowych obejmuje stopkę montażową, mającą nieco inny kształt niż tradycyjna, do obsługi obręczy kół samochodowych oraz specjalne nakładki na szczęki umożliwiające uchwycenie obręczy kół motocyklowych, różniących się kształtem od tradycyjnych obręczy kół samochodowych.
Proces wyważenia kół motocyklowych na tradycyjnych wyważarkach przeznaczonych do kół samochodowych również wymaga ich doposażenia w odpowiednie przystawki. Ze względu na odmienność budowy obręczy motocyklowych nie ma możliwości osadzenia ich na wale wyważarki przy użyciu tradycyjnych stożków i uchwytów stosowanych w wyważarkach przeznaczonych do obsługi kół pojazdów samochodowych. Do obsługi kół motocyklowych stosowane są specjalne zestawy uchwytów mających odpowiednie rodzaje stożków, tulejek, wałków i nakrętek mocujących, umożliwiających osadzenie koła motocyklowego na wale wyważarki. Wśród uchwytów mocujących koła motocyklowe na wale wyważarki wyróżnić można w zasadzie trzy ich rozwiązania konstrukcyjne:
- do kół szprychowych – mocujące koła za pomocą wałka centrującego i specjalnych szpilek chwytających szprychy,
- do wszystkich typów kół motocyklowych – mocujące koła z użyciem wałka centrującego i dwóch uchwytów obejmujących oponę z wykorzystaniem siłowników sprężynowych,
- do wszystkich typów kół motocyklowych – mocujące koła z użyciem wałka centrującego i dwóch uchwytów obejmujących oponę z wykorzystaniem siłowników teleskopowych.
Tego typu wyposażenie dodatkowe do wyważarek i montażownic ma w swojej ofercie firma TECH AND Technika Warsztatowa, która niedawno pojawiła się na rynku wyposażenia warsztatowego. Asortyment obejmuje osprzęt do różnej wielkości średnic wałów wyważarek oraz wyposażenie dodatkowe, pasujące do większości eksploatowanych na rynku montażownic.
www.tech-and.pl
Komentarze (0)