nie przegap

Warto wiedzieć

Wydarzenia

TARGI

Krajowe

22 dni temu  24.09.2021, ~ Rafał Dobrowolski   

XVI Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego

Wydarzenie organizowane przez SDCM odbędzie się w dniach 8-9 grudnia 2021 roku – to wiadomo na pewno. Forma szczytu polskiej branży motoryzacyjnej pozostaje jednak nadal otwartą kwestią i będzie zależała od sytuacji epidemicznej w kraju.

Pandemia nie zdołała wykoleić Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego. Co prawda zeszłoroczna edycja odbyła się online, ale ciężar merytoryczny najważniejszego spotkania branży pozostał taki sam, co potwierdzili jego uczestnicy. Tak będzie również w tym roku, niezależnie od tego, w jakiej formie Kongres się odbędzie.

– Liczymy na to, że wbrew czarnym scenariuszom sytuacja pozwoli na zorganizowanie Kongresu w formie hybrydowej gdzie kilkaset osób spotka się w „realu”, w sprawdzonym i dobrze znanym uczestnikom miejscu, czyli warszawskim hotelu Sound Garden, część zaś zasiądzie przed komputerami i w ten sposób będzie z nami – mówi Tomasz Bęben, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM.

– Jeżeli sytuacja będzie tego wymagała i spełnią się najgorsze obawy epidemiologów, wdrożymy plan awaryjny i wszyscy spotkamy się w sieci. Mam jednak wielką nadzieję, że to nie będzie konieczne i wszyscy zobaczymy się wreszcie osobiście

Podsumowania i przewidywania

Pierwszego dnia Kongresu odbędzie się podsumowanie wyników ostatnich kwartałów oraz przedstawiona zostanie prognoza na najbliższą przyszłość.

– Tegoroczne podsumowanie będzie bardzo ważne, bo przyniesie odpowiedź na pytanie, czy branża wyszła już na prostą i odbiła się po najtrudniejszych miesiącach czy wpływa na nią upowszechnienie się pracy zdalnej i mniej intensywna eksploatacja samochodów oraz, na ile spełniły się umiarkowanie optymistyczne przewidywania, które były prezentowane podczas zeszłorocznego Kongresu – tłumaczy Krzysztof Soszyński, Prezes SDCM.

Szanse i zagrożenia

Specjalna sesja poświęcona zostanie zagrożeniom dla niezależnego rynku motoryzacyjnego, które albo już się pojawiły, albo zaczną się materializować w najbliższej przyszłości. Takim zagrożeniem jest choćby nasilający się problem dostępu do danych. Brak lub utrudniony dostęp zaburzy równowagę na rynku i sprawi, że producenci samochodów będą mieli uprzywilejowaną pozycję kosztem firm z sektora niezależnego. Innym ważnym aspektem cyfryzacji dla rynku części motoryzacyjnych jest rozwój handlu w Internecie. Podczas sesji specjalnie poświęconej temu zagadnieniu uczestnicy dyskutować będą o rosnącym znaczeniu e-commerce nie tylko kontekście zagrożeń, ale przede wszystkim nowych form sprzedaży.

Tradycyjnie podczas Kongresu zostanie poruszony temat regeneracji, która zyskuje na znaczeniu jako element budowania gospodarki w obiegu zamkniętym, lecz w Polsce napotyka problemy, które czekają na rozwiązanie od lat.

Przemysł w nowej rzeczywistości

Drugi dzień Kongresu zdominuje tematyka związana z przemysłem. Przedstawione zostaną najnowsze dane dotyczące działalności producentów części, którzy po tym jak w zeszłym roku zmagali się ze skutkami lockdownów i przerwania łańcuchów dostaw, muszą obecnie radzić sobie z nowymi problemami, między innymi deficytem surowców, w tym stali oraz różnych komponentów. Niezwykle ważnym tematem będą również możliwe konsekwencje radykalnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Propozycje przedstawione przez Komisję Europejską oznaczają całkowite wyeliminowanie z rynku konwencjonalnych układów napędowych. Nikt jeszcze nie oszacował skutków gospodarczych i społecznych ewentualnego ich przyjęcia. Będzie to między innymi tematem wystąpienia przedstawicieli CLEPA.

Fot. SDCM

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony