Liczba rejestrowanych pojazdów elektrycznych stale rośnie. Coraz większą popularnością cieszą się jednak nie tylko wśród kierowców – kuny odkryły nowy cel swoich ataków.
Wnęki kół i elementy zawieszenia to idealne furtki dla kun, podobnie jak w tradycyjnych samochodach osobowych. W miejscach tych swobodnie dostępne i łatwo osiągalne są zarówno delikatne przewody do transmisji danych, jak i przewody wysokiego napięcia. Nadgryzienie przewodów wysokiego napięcia przez kunę to kosztowne doświadczenie dla właściciela samochodu – z reguły, ze względu na kryteria bezpieczeństwa, konieczna jest wymiana całej wiązki. Ponadto tego typu naprawy mogą być wykonywane wyłącznie przez specjalnie przeszkolonych, wykwalifikowanych specjalistów, co ogromnie zwiększa koszty i nierzadko skutkuje rachunkiem opiewającym na wiele tysięcy polskich złotych.
Długofalowe badania wykazały, że większość szkód spowodowanych pogryzieniem przez kuny dotyczyła układu chłodzenia i czujników pojazdu, następne w kolejności były zniszczenia przewodów niskiego napięcia i kabli zapłonowych oraz materiałów izolacyjnych. Zarówno w przypadku silników o spalaniu wewnętrznym, jak i w pojazdach elektrycznych szczególnie kosztownym zdarzeniem są uszkodzenia układu chłodzenia. Przegrzanie akumulatora grozi nie tylko zniszczeniem „serca” pojazdu elektrycznego – w najgorszym razie tego rodzaju szkoda może pociągnąć za sobą nawet pożar samochodu.
Aby uniknąć tak kosztownych napraw, niezmiernie ważne jest podjęcie odpowiednich, a przede wszystkim skutecznych środków zapobiegawczych, żeby nie dopuścić do powstania szkody.
Przestronne miejsce w komorze silnika w pojazdach elektrycznych umożliwia zainstalowanie profesjonalnego systemu ochrony przed kunami, na przykład 8 Plus-Minus SKT – przewody wysokiego napięcia i płytki kontaktowe można wygodnie przełożyć, idealnie lokując głośnik piezoelektryczny do ochrony ultradźwiękami. Ten sterowany czujnikiem odstraszacz z wysokim napięciem działa nawet przez 18 miesięcy, w pełni niezależnie od zasilania w pojeździe (zasilanie dwiema bateriami guzikowymi 3 V). Ponieważ nie ma konieczności podłączania systemu do układu elektrycznego samochodu, jego montaż jest wyjątkowo łatwy.
W jaki sposób urządzenie odstrasza szkodniki? Impuls elektryczny, generowany przy użyciu wysokiego napięcia – na zasadzie ogrodzenia elektrycznego, skutecznie zapobiega zbliżaniu się zwierząt, nie wyrządzając im zauważalnej szkody. Sześć podwójnych płytek kontaktowych z biegunem dodatnim i ujemnym oferuje najwyższy poziom ochrony przed uszkodzeniami spowodowanymi przez kuny również w pojazdach elektrycznych o wysokiej zawartości tworzywa sztucznego w komorze silnika. Ponadto odstraszacz 8 Plus-Minus SKT, spełniający kryteria wodo- i pyłoszczelności według normy IP65, oferuje możliwość współpracy z magistralą danych CAN i jest objęty 48--miesięczną gwarancją.
Więcej na: www.stop-go.de/en
Komentarze (0)