Autoelektryka

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Zasilacze warsztatowe (3)

Przedstawiamy ostatni artykuł z serii poświęconej zasilaczom warsztatowym. Zawarto w nim obecną ofertę zasilaczy laboratoryjnych przydatnych w serwisie samochodów.

W poprzednich artykułach tej serii omówiono parametry, którymi charakteryzują się zasilacze warsztatowe. Zasilacze te można podzielić na dwie grupy: z odczytem analogowym na mierniku wskazówkowym i z nowoczesnym odczytem cyfrowym na wskaźniku typu LED lub LCD. Osobną grupę stanowią zasilacze z odczytem cyfrowym i sterowaniem cyfrowym za pomocą specjalnej klawiatury. Choć na rynku są dostępne zasilacze o różnym napięciu wyjściowym, to w motoryzacji w zupełności wystarczają wersje o napięciu wyjściowym regulowanym od 0 do 30 V. Oferta takich zasilaczy jest najszersza.



Fot. 1. Zasilacz dwukanałowy GP-4303DU firmy EZ DIGITAL.

Większe natomiast są wymagania co do prądu wyjściowego. Najlepiej, gdy zasilacz ma maksymalny prąd wyjściowy 10 A lub nawet więcej. Zasilacz warsztatowy o parametrach 30 V/10 A ma, jak można łatwo obliczyć, moc wyjściową 300 W. Przy konwencjonalnej konstrukcji bez użycia techniki impulsowej zasilacz taki charakteryzuje się stosunkowo dużymi rozmiarami, dużą masą i oczywiście ceną. Wielu producentów oferuje zasilacze o mniejszych mocach wyjściowych oraz bardziej uniwersalne w porównaniu z zasilaczami jednokanałowymi wersje dwu- lub trzykanałowe. Poszczególne kanały można łączyć ze sobą szeregowo, aby uzyskać napięcie dwukrotnie większe od znamionowego, lub równolegle, aby uzyskać prąd dwukrotnie większy od znamionowego. Poniżej przedstawimy wybrane zasilacze z bogatej oferty produkcyjnej firmy EZ Digital będących w dystrybucji firmy Labimed Electronics.

Zasilacz warsztatowy GP-4303DU
Zasilacz ten, przedstawiony na fot. 1 ma dwa kanały o znamionowym napięciu wyjściowym regulowanym od 0 do 30 V. Maksymalny prąd wyjściowy jest stosunkowo niewielki i wynosi 3 A w każdym kanale. Napięcie i prąd reguluje się w każdym kanale osobnymi pokrętłami. Są też dodatkowe pokrętła do regulacji dokładnej napięcia (fine). Poszczególne kanały mogą być jednak łączone szeregowo lub równolegle. W takich połączeniach można uzyskać parametry wyjściowe równe odpowiednio 0-60 V/0-3 A i 0-30 V/0-6 A. W każdym połączeniu maksymalna moc wyjściowa zasilacza nie może przekroczyć 180 W. Pracę w danym połączeniu włącza się przełącznikiem na płycie czołowej. Gdy prąd obciążenia przekroczy ustawioną wartość maksymalną, zasilacz przechodzi ze stabilizacji napięcia wyjściowego na stabilizację prądu obciążenia. Rodzaj stabilizacji sygnalizują cztery diody LED, po dwie w każdym kanale.



Dane techniczne zasilaczy dwukanałowych.

Zasilacz ma tylko jeden zacisk masy połączony z masą obudowy. Można z nim łączyć za pomocą zwory minus lub plus zasilania jednego z kanałów.
Wyświetlacz ma cztery zielone wyświetlacze typu LED połączone wzorniczo w jedno pole odczytowe. Wskazują one jednocześnie w obu kanałach ustawione napięcia i prądy wyjściowe. Każdy ze wskaźników ma długość trzech cyfr. Oprócz stabilizacji prądowej, będącej też rodzajem zabezpieczenia zasilacza przed uszkodzeniem, ma on też niezależne zabezpieczenie przed przeciążeniem napięciowym. Po jego ustąpieniu zasilacz automatycznie przywraca normalne warunki pracy. Warto też zwrócić uwagę na obudowę zasilacza. Wykonano ją ze stosunkowo grubej i sztywnej blachy, dzięki czemu zasilacz jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i może przez długi czas pracować niezawodnie, szczególnie w trudnych warunkach warsztatowych.

Zasilacz warsztatowy GP-1305DU
Gdy zaistnieje potrzeba czerpania z zasilacza większego prądu niż 6 A, to może przydać się zasilacz GP-1305DU (fot. 2). Podobnie jak opisany powyżej, ma on dwa kanały o napięciu wyjściowym regulowanym od 0 do 30 V, lecz maksymalny prąd wyjściowy wynosi 5 A w każdym kanale, co przy pracy w połączeniu równoległym daje w sumie 10 A. Zasilacz może pracować też w połączeniu szeregowym, w którym maksymalne napięcie wyjściowe może wynieść 60 V, przy maksymalnym prądzie 5 A. Zasilacz ma wygodną funkcję Auto Tracking (praca nadążna), po której włączeniu można regulować napięcie i maksymalny prąd wyjściowy obu zasilaczy tylko jednym pokrętłem. Oczywiście można też skonfigurować każdy kanał zasilacza niezależnie (czterema pokrętłami napięcia i prądu, po dwa w każdym kanale). Pracę zasilacza w danym połączeniu włącza się przełącznikiem. Osobny przycisk służy do odłączenia stopnia wyjściowego. Zasilacz wyposażono w duży, zielony, dwurzędowy wyświetlacz zawierający po dwa pola cyfrowe w każdym rzędzie długości trzech cyfr. Zasilacz jest chroniony przed uszkodzeniem w wyniku przeciążenia oraz przegrzaniem. Służą do tego funkcje: zabezpieczenia przed wzrostem napięcia wyjściowego (np. w wyniku doprowadzenia napięcia z zewnątrz) oraz ograniczenia prądowego przy braku obciążenia. Aktywność stabilizacji napięciowej i prądowej sygnalizują diody LED, osobno dla każdego kanału. Oddzielne diody sygnalizują też stan przeciążenia napięciowego. Jako opcję można zamówić zasilacz GP-1503TP z dodatkowym napięciem wyjściowym 5 V (ustawionym na stałe – do zasilania układów cyfrowych) przy maksymalnym prądzie obciążenia 3 A (także ustawionym na stałe). Opcjonalnie można też wyposażyć zasilacz w funkcję zdalnego sterowania. Zasilacz GP-1305DU ma mocną obudowę wykonaną z grubej blachy, wzmocnioną dodatkowo osłonami gumowymi założonymi na płyty przednią i tylną. W załączonej tablicy porównano parametry zasilaczy dwukanałowych GP-4303DU i GP-1305DU.



Fot. 2. Zasilacz dwukanałowy GP-1305DU firmy EZ DIGITAL.

Leszek Halicki
B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony