nie przegap

Diagnostyka

Warto wiedzieć

ponad rok temu  28.10.2016, ~ Administrator   

Zmiany w badaniach technicznych. Znamy szczegóły

Jak informowaliśmy już w portalu warsztat.pl, zapowiada się niemała rewolucja w zakresie przeprowadzania badań technicznych pojazdów. W dużym skrócie, właściciel pojazdu, który nie zadbał o badanie techniczne w terminie, będzie mógł uzyskać „pieczątkę” tylko w wyznaczonych Stacjach Kontroli Pojazdów Transportowego Dozoru Technicznego. W kraju będzie 16 takich stacji.

Na temat planowanych zmian wiadomo coraz więcej. Projekt przepisów został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Organizacje związane z branżą motoryzacyjną mogą teraz zgłaszać swoje uwagi.

Poza obowiązkiem dla kierowcy przeprowadzenia spóźnionego badania w stacjach państwowych (prowadzonych przez Transportowy Dozór Techniczny), pozostałe planowane zmiany to:

- nadzór TDT nad prywatnymi Stacjami Kontroli Pojazdu

- obowiązkowa dokumentacja fotograficzna samochodów przeglądanych na SKP

- kary porządkowe i doszkalające dla diagnostów

- opłata przed rozpocząceniem badania technicznego

- obowiązkowe kierowanie na dodatkowe badania techniczne pojazdu, który uczestniczył w wypadku drogowym (gdzie zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji pojazdu, w tym koła, zawieszenie układy poduszek powietrznych, kierowniczy lub zawieszenia)

- w przypadku gdy zaistnieje „uzasadnione przypuszczenie, że badanie zostało przeprowadzone niezgodnie z przepisami ustawy” na wniosek właściciela pojazdu będzie możliwość przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego w stacji Transportowego Dozoru Technicznego, a gdy okaże się, że badanie rzeczywiście nie było przeprowadzone prawidłowo, koszty badania w TDT pokryje stacja kontroli pojazdów.

Projekt, jak wspomnieliśmy, podlega właśnie konsutlacjom społecznym. Swoje uwagi zgłosił już m.in. Związek Dealerów Samochodów.

ZDS wskazał między innymi: "na brak postulowanej wcześniej nalepki na szybę oznaczającej aktualność badania technicznego pojazdu oraz brak obowiązku archiwizowania przez SKP wyników badań poszczególnych podzespołów. Zastrzeżenia ZDS budzi także zapis, że w przypadku wykonania badania po terminie, okres ważności nowego badania liczony będzie od daty wykonania tego badania, a nie od daty daty ważności poprzedniego. Do uprawnień kontrolnych TDT zostanie zgłoszona także możliwości przeprowadzenia „zakupu kontrolowanego” badania technicznego, podobnej instytucji jaka została niedawno wprowadzona dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a która w ocenie ZDS byłaby instrumentem najbardziej odstraszającym od fikcyjnych badań"

Temat ten był omawiany także podczas XVII Konferencji Szkoleniowej w Chorzowie, której organizatorem był Instytut Transportu Samochodowego. O konferecji czytaj TUTAJ.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 21

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 6
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Diagnosta 3 ponad rok temuocena: 100%  Panie Wiesławie w Niemczech ludzie jada na przegląd a nie po pieczątkę. Proszę zasięgnąć informacji jakimi oni jeżdża autami jak dbają o ich stan. Pracowałem również w Niemczech i śmiało można powiedzieć że właściciele jadą się pochwalić na przeglądzie stanem auta , przed przyjazdem auto jest sprawdzone w serwisie umyte odkurzone więc nie ma co porównywać tego do nas. Na szczęście powoli bedziemy to wszystko zmieniać . To co Pan pisze nie trzyma się kupy że jeżeli nie dostał pan wyniku pozytywnego to usługa nie została wykonana , a sprawdzenie stany technicznego pojazdu to nie usługa.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Janek 2 ponad rok temuocena: 100%  Panie Janku, ma pan płacić za usługę a nie za pozytywny przegląd. Jeszcze podpowiem, że przepisy odnośnie przeglądu itd to nie jedna ustawa :) a same warunki to już niezła encyklopedia, więc szczerze wątpię aby miał pan uzasadnione przypuszczenie :) Pozdrawiam
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Wiesław Gomza 1 ponad rok temuocena: 0%  W Niemczech badanie techniczne wykonywane co 2 lata. Dlaczego u nas nie może być tak samo? Dlaczego mam płacić za usługę, której mi jeszcze nie wykonał diagnosta? Co jeżeli uznam , że zaistnieje „uzasadnione przypuszczenie, że badanie zostało przeprowadzone niezgodnie z przepisami ustawy” w stacji TDT? Tam też pracować będą tylko ludzie.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony