Pasty polerskie 3M
Branża samochodowa, a co za tym idzie – lakiernicza i blacharska ciągle się zmieniają. Technologia lakierów staje się coraz bardziej zaawansowana, przez co modyfikacji ulega również technika polerowania. Aby być na bieżąco, od lakierników wymaga się nieustannego szkolenia i podwyższania umiejętności. Firma 3M przygotowała 5 prostych kroków, dzięki którym poprawimy jakość i efektywność codziennej pracy.
W branży motoryzacyjnej jest wiele czynników, które są kluczowe przy podejmowaniu decyzji o wyborze odpowiedniej techniki polerowania, są wśród nich między innymi: rodzaj i rozmiar uszkodzenia powłoki lakierniczej, wymagania producentów lakierów i oczekiwania klienta. Ponadto sam proces jest na tyle złożony i wieloetapowy, że należy pamiętać o najmniejszych szczegółach, aby osiągnąć efekt na absolutnie najwyższym poziomie.
Zanim przystąpimy do polerowania, należy przygotować powierzchnię – musimy pamiętać, aby usunąć wszelkie niedoskonałości lakieru powstałe w trakcie naprawy. Możemy to zrobić na dwa sposoby: na sucho z użyciem krążków ściernych lub na mokro, wykorzystując odpowiedni papier. Dopiero po zakończeniu tego procesu możemy przystąpić do trójetapowego polerowania systemem 3M Perfect-it III.
O czym należy pamiętać podczas polerowania powierzchni?
- Przed przystąpieniem do pracy wstrząśnij opakowaniem z pastą
Wydawać by się mogło, że taka operacja jest czynnością zbędną i zabiera czas, podczas gdy jest zupełnie odwrotnie. Dokładne zmieszanie składników powinno być pierwszą, obowiązkową fazą, zanim przystąpimy do dalszej pracy. Kiedy butelka stoi nieużywana na półce, składniki pasty mogą ulec rozwarstwieniu. Konsekwencją tego bywają niedoskonałości polerowanej powierzchni spowodowane tym, że pracowaliśmy tylko z częścią składników, co wydłuży proces.
- Pasty polerskie rozprowadzaj na niewielkiej powierzchni
Zarówno gruboziarnistą pastę polerską 3M Fast Cut Plus, jak i drobniejszą, na przykład Extra Fine, powinniśmy rozprowadzić gąbką na powierzchni 60x60 centymetrów przy małych obrotach polerki. Pozwoli to na pełną kontrolę nad materiałem, dzięki czemu nałożymy pożądaną warstwę pasty. Pamiętajmy, że duże elementy warto podzielić na mniejsze części i dopiero po skończeniu pracy nad jedną przejść do kolejnej.
- Gruboziarnistą pastę polerską rozprowadzaj, dostosowując obroty i docisk do polerowanej powierzchni
Pierwszym krokiem w polerowaniu jest zastosowanie gruboziarnistej pasty polerskiej (np. 3M Fast Cut Plus), którą stosuje się wraz z twardą gąbką. Pamiętaj, aby dostosować kolor gąbki do koloru nakrętki pasty. Używając gąbki po raz pierwszy, zwróć uwagę na nałożenie odpowiedniej ilości pasty, by nie pracować suchą gąbką na powierzchni lakieru. Kilkukrotnie użytą gąbkę oczyść z pozostałości pasty.
- Stwórz dobre warunki do pracy
Polerowanie jest bardzo wymagającym zajęciem, dlatego warto stworzyć sobie odpowiednie warunki do pracy, które z jednej strony skrócą jej czas, a z drugiej pozwolą uzyskać najlepsze efekty końcowe. Trzeba pamiętać o dobrym oświetleniu, szczególnie kiedy chcemy sprawdzić, czy usunęliśmy wszystkie rysy. Ważne jest, aby pamiętać o środkach ochrony osobistej.
- Przejdź wszystkie kroki Firma 3M stworzyła system 3M Perfect-it
III, który składa się z trzech etapów polerowania, aby osiągać najwyższą jakość powierzchni, nad jaką pracujemy. Przejście przez wszystkie etapy procesu pozwoli uzyskać perfekcyjnie wykończoną powierzchnię. Pasta z zielonym korkiem zniweluje rysy powstałe na lakierze po usuwaniu defektów. Warto również pamiętać, aby pozostawić na powierzchni cienką warstwę pasty, którą następnie ścieramy odpowiednią mikrofibrą. Dopiero wówczas możemy przejść do kolejnego etapu, czyli pracy z środkiem oznaczonym żółtym korkiem, przeznaczonym do redukcji rys po wstępnym polerowaniu, i nabłyszczenia powierzchni. Ostatni środek z niebieską zakrętką zabezpieczy uzyskany połysk i usunie hologramy. Do całego zestawu zostały przygotowane 3 gąbki o różnej twardości i strukturze, których kolory odpowiadają korkom na butelkach produktów polerskich.
Komentarze (0)