Lakiernictwo i blacharstwo

Lakiernictwo i blacharstwo

miesiąc temu  14.04.2020, ~ Administrator   

Chrom, cynk, nikiel, a może miedź? – nie tylko kolor się liczy...

Chromy są nieodłącznym elementem klasyków

Strona 1 z 3

W motoryzacji mamy do czynienia z wieloma powłokami, których zadaniem jest nie tylko ochrona antykorozyjna, ale również dbanie o wygląd zewnętrzny pojazdów. Współczesny samochód przykuwa uwagę nie tylko kolorem, który potrafi być oszałamiający, ale także różnego typu dodatkami. Do tych elementów stosuje się chrom, ale także cynk czy nikiel. 

I tutaj pojawia się wiele pytań, m.in. o to, czym charakteryzuje się dana powłoka i proces jej tworzenia. Jak wiemy, lakier przykuwa uwagę, a drobne elementy pokryte warstwą chromu czy niklu przyciągają, by skupić się na detalach.

Czym jest galwanizacja?
Zacznijmy od określenia tego, czym jest galwanizacja. Jeśli poznamy przebieg tego procesu, będziemy bezbłędnie poruszać się w świecie metali nakładanych za pomocą prądu. Galwanotechnika to wszechstronna i skuteczna metoda nakładania powłoki ochronnej nie tylko na elementy stalowe, ale również te wykonane z tworzywa sztucznego. Nazwa galwanizacja pochodzi od fizyka Luigiego Galvaniego, który pierwszy objaśnił działanie elektryczności galwanicznej. Zakłada się, że złocenie przedmiotów metodą galwanotechniki było znane już w starożytności. Galwanizacja jest procesem wykorzystującym zjawiska elektrochemiczne towarzyszące przepływowi prądu między elektrodami umieszczonymi w kąpieli galwanicznej. Gdy energia elektryczna przepływa przez obwód, elektrolit rozszczepia niektóre atomy metalu, które są następnie osadzane w cienkiej warstwie na elemencie. Najczęściej galwanizacja odnosi się do praktycznego wykonywania trwale przylegających cienkich powłok metalicznych poprzez osadzanie metalu na innym (np. chromowanie, cynkowanie, niklowanie, złocenie). 
Ogólnie rzecz biorąc, rozróżnia się galwanizację funkcjonalną i dekoracyjną. Ta ostatnia służy do upiększania przedmiotów i musi mieć w tym celu pewne minimalne właściwości techniczne. Przykłady galwanizacji dekoracyjnej obejmują powlekanie tworzyw sztucznych, chromowanie elementów mebli czy motocykli. Galwanizacja funkcjonalna służy do ochrony przed korozją, przykładem są elementy karoserii. Ciekawostką jest to, że produkcja optycznych nośników danych (CD/DVD) również jest oparta na technologii galwanizacji.

Cynkowanie
Warto chwilę zatrzymać się przy galwanizacji funkcjonalnej, czyli cynkowaniu. Jest to metoda znacznie tańsza niż stosowanie stali z domieszkami odpowiadającymi właściwościom antykorozyjnym. Możemy wyróżnić kilka rodzajów cynkowania. Jako pierwsze wyróżnia się cynkowanie ogniowe metodą wsadową. Przygotowane przedmioty są galwanizowane przez zanurzenie w stopionym cynku. Powierzchnia pracy jest całkowicie pokryta, tworzy jednolitą powłokę warstw cynku i stopu cynk-żelazo, których grubość jest określana głównie przez masę ocynkowanej stali. Ta metoda ma przewagę nad innymi, ponieważ stopiony cynk w kąpieli galwanicznej pokrywa narożniki, uszczelnia krawędzie, szwy i nity oraz przenika wgłębienia, aby zapewnić całkowitą ochronę obszarów, które są potencjalnymi punktami korozji w innych systemach powłok. Odmianą cynkowania ogniowego jest metoda cynkowania ciągłego wykorzystywana do powlekania powłok blach stalowych, rur czy drutów. Proces ten pozwala na dokładną kontrolę grubości powłoki, dając w efekcie szeroką gamę produktów odpowiadających różnym wymaganiom.
Ostatnią metodą cynkowania jest natrysk termiczny. To proces natryskiwania częściowo stopionego cynku, innych metali lub ich stopów na wytworzone przedmioty. W większości przypadków natryskiwanie termiczne jest droższe niż cynkowanie zanurzeniowe na partię w równoważnej sekcji, ale procesy te są komplementarne i stosowane łącznie w dużych konstrukcjach.

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Chrom to jedna z opcji wykończenia elementów
Czy można galwanizować plastiki? Odpowiedź brzmi: tak, ale nie wszystkie
Luksusowe samochody mają elementy stalowe pokryte chromem

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony