Lakiernictwo i blacharstwo

Lakiernictwo i blacharstwo

2 miesiące temu  14.12.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Czas na młodzież! Kolejna edycja Ogólnopolskiego Turnieju Młodego Lakiernika

Główne cele Ogólnopolskiego Turnieju Młodych Lakierników to promocja nauki rzemiosła oraz zaangażowanie uczniów szkół zawodowych w naukę nowoczesnych technologii stosowanych w refinishu samochodowym. Warto jednak dodać, że działania mające na celu zmniejszenie deficytu związanego z brakami wykwalifikowanej kadry zawodowej podejmowane są w ramach całego projektu Akademii NOVOL.

Zorganizowana przez firmę NOVOL przy współpracy z Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą impreza odbyła się w Centrum Szkoleniowym NOVOL w Komornikach. Turniej podobnie jak w poprzednich latach miał 2 etapy - półfinał i finał. Półfinał miał formę testu teoretycznego i odbył się przy wykorzystaniu platformy szkoleniowej https://novol.com/ntraining/. Ponad 100 uczniów z blisko 20 szkół z całej Polski próbowało w czasie 45 minut rozwiązać kilkadziesiąt zadań. Ośmiu uczniów z najlepszymi wynikami zakwalifikowało się do finału. Warto podkreślić, że finaliści uzyskali wyniki na poziomie min 85%.

W finale na uczniów czekało kilka zadań, głównie praktycznych: przygotowanie do lakierowania i lakierowanie pokrywy silnika, maskowanie drzwi samochodu, aplikacja bazy wodnej na specjalnym szablonie, test kolorystyczny, czy dozowanie pigmentów. Prawidłowe gradacje użytych papierów ściernych, odpowiednie zmywacze, czy zagadnienia BHP również wpływały na wyniki poszczególnych zadań. Taki dobór konkurencji sprawił, że komisja sędziowska mogła ocenić uczniów zarówno pod kątem zdolności aplikacyjnych, jak i znajomości technologii lakiernictwa samochodowego.

Warto również docenić zaangażowanie nauczycieli i opiekunów praktyk zawodowych w warsztatach, ponieważ uczniowie są coraz lepiej przygotowani do turnieju, a to pozwala planować coraz trudniejsze konkurencje w kolejnych edycjach.

Po blisko pięciu godzinach rywalizacji wyłoniono zwycięską trójkę:

  1. Mateusz Dworak z Zespołu Szkół Samochodowych w Poznaniu

  2. Adrian Mierzwiński z Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku

  3. Jakub Olkowski z Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku

Ważnym elementem organizacji Turnieju jest wsparcie wiodących dostawców wyposażenia dla lakierni. Dzięki firmom ANEST IWATA, SATA, RUPES i AIRPRESS zarówno do zwycięzców jak i do szkół w formie nagród trafiają pistolety lakiernicze, szlifierki, maszyny polerskie czy zestawy narzędzi. Dodatkowo firma NOVOL ufundowała dla całej finałowej ósemki pakiety gadżetów, a dla szkół vouchery na zakup materiałów lakierniczych. Finałowa trójka będzie miała również możliwość wzięcia udziału w profesjonalnym szkoleniu lakierniczym.

źródło: NOVOL

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony