Lakiernictwo i blacharstwo

Lakiernictwo i blacharstwo

8 miesięcy temu  02.09.2017, ~ Administrator   

Jaką rolę odegra lakier w samochodach autonomicznych?

BMW i Intel pracują nad autonomicznym autem. fot. Facebook Intel.

„Jak nowoczesne lakiery ułatwią rewolucję w automatycznym prowadzeniu usamochodów?" - taki artykuł ukazał się ostatnio w Forbes BrandVoic. Mianem „niedocenianych bohaterów" przyszłości określono tam lakiery PPG. Lakiery mają zasadnicze znaczenie dla pracy różnych sensorów, które umożliwią pojazdom komunikację między sobą, by widziały się nawzajem i wykrywały przeszkody na drodze. Sensory te, m.in. kamery, radary i inne czułe urządzenia, ułatwią wszystko: od parkowania do uporządkowanego przesuwania się tysięcy samochodów po autostradzie.

PPG rozwiązało także problem ciemnych kolorów lakierów, które nie odbijały dobrze sygnałów świetlnych.

- Opracowaliśmy powłoki, które umożliwiają światłu przeniknięcie do warstwy, która nie pochłania światła, tylko zwraca sygnał. Nazwaliśmy tę technologię „bakłażanową", bo tak właśnie działa skórka bakłażana, odbijająca światło i temperaturę - opowiadają eksperci PPG.

Technologia PPG, wykorzystująca absorbenty dielektryczne (stosowane w powłokach samolotowych), sprawia, że sygnały elektromagnetyczne z różnych pojazdów nie mieszają się i nie zakłócają sobie pracy. Ułatwia także samochodom bez kierowcy lepsze rozpoznawanie infrastruktury drogowej. Człowiek łatwo zobaczy jasny, odblaskowy znak drogowy, który jednak wprost oślepi sensor w pojeździe.

Lakiery odgrywają ważną rolę także we wnętrzu pojazdu

- Automatyczne prowadzenie zmieni nasz stosunek do samochodów. Będziemy zapewne chętniej dzielić je z innymi, więc samochód przestanie być „osobistym kokonem". Dlatego lakiery stosowane we wnętrzach mają silne właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób - mówią eksperci PPG.

Naukowcy PPG zajęli się również tematem zakłóceń spowodowanych zabrudzeniem sensorów. Lakiery modyfikują powierzchnię pojazdu, by brud i woda spływały z niej, nieutrudniając czujnikom pracy.

Na podstawie: materiały PPG

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony