Lakiernictwo i blacharstwo

Lakiernictwo i blacharstwo

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Jeszcze słówko o wodzie

Coraz bliżej wejście w życie nowej dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej ograniczenia emisji Lotnych Związków Organicznych (VOC) na skutek stosowania rozpuszczalników organicznych w farbach, lakierach i produktach renowacyjnych do pojazdów (autorefinish). Warto dodać jeszcze nieco informacji związanych między innymi z bezpieczeństwem pracy i ochroną zdrowia, ale i nie tylko.

W celu uzyskania najlepszych i najbezpieczniejszych rezultatów, produkty wodorozcieńczalne powinny być zawsze stosowane przez odpowiednio wyszkolonych fachowców, dysponujących właściwym wyposażeniem i pracujących w kontrolowanych warunkach. Najlepszym sposobem ochrony podczas użytkowania jest zapoznanie się z odpowiednimi instrukcjami dotyczącymi właściwego stosowania produktu.

Stosowanie produktów
Każdego rodzaju ryzyko zdrowotne można w praktyce usunąć poprzez zminimalizowanie występującego zagrożenia. Najważniejszym sposobem na to jest zapewnienie poprawnie działającego lokalnego systemu doprowadzania i odprowadzania powietrza. Tak jak w przypadku wszystkich innych produktów nanoszonych przez natryskiwanie, wymagane jest stosowanie odpowiedniej maski ochronnej zapewniającej dopływ świeżego powietrza. Osoby mające kontakt z produktami podczas ich mieszania i stosowania muszą nosić osobiste ubrania ochronne (rękawice, kombinezon i okulary ochronne).


Stosowanie produktów i usuwanie odpadów
Odpady produktów wodorozcieńczalnych muszą być składowane oddzielnie od odpadów produktów rozpuszczalnikowych. Pozycja dotycząca stosowania produktów zestalających i usuwania powstających przy tym odpadów jest następująca:
“W przypadku lakierów wodorozcieńczalnych dopuszczalne jest dodawanie do płynnych odpadów substancji zestalających. Ogólnie przyjmuje się, że wszelkie substancje powstające w wyniku zestalania odpadów należy traktować jako kontrolowane odpady, które muszą być usuwane przez koncesjonowane firmy trudniące się profesjonalnym usuwaniem odpadów. Oddzielnie w kontrolowanych warunkach płynne składniki mogą być używane do czyszczenia (na przykład pistoletów do malowania lub innych elementów wyposażenia). Oddzielone płynne składniki nie mogą być w żadnym przypadku usuwane do systemu kanalizacji miejskiej bez uprzedniego uzyskania odpowiedniego zezwolenia ze strony lokalnego urzędu gospodarki ściekami.” Ważną rzeczą jest zawarcie odpowiedniej umowy z koncesjonowaną, zarejestrowaną firmą trudniącą się usuwaniem odpadów specjalnych. Opakowania zawierające płynne resztki produktów należy klasyfikować jako odpady specjalne.

Składowanie i transport
Wszystkie produkty wodorozcieńczalne w czasie transportu i składowania muszą być chronione przed działaniem mrozu. Temperatura od 0°C do 35°C.

PODSTAWOWE WŁAŚCIWOŚCI WODOROZCIEŃCZALNEGO SYSTEMU POWŁOK LAKIERNICZYCH HYDROPAL 120

Łatwość mieszania

Nie ma żadnych specjalnych dodatków lub skomplikowanych procedur mieszania poszczególnych składników. Lakiery HYDROPAL 120 dostarczane są w lekkich, poręcznych butelkach, z których można je łatwo dozować. Poszczególne składniki nie muszą też być przed ich użyciem oddzielnie rozmieszane. Przed każdorazowym użyciem lakieru wystarczy krótko potrząsnąć butelką, a potem wylać z niej odpowiednią ilość lakieru.

Prostota stosowania
Mamy do czynienia tylko z jednym rozcieńczalnikiem (100D….). Lakier należy nanosić przy pomocy pistoletu do malowania, nakładając cienkie warstwy, co umożliwi maksymalne skrócenie czasu lakierowania i uzyskanie optymalnej efektywności.

Stabilność kolorów
Starsze technologie produkcji lakierów wodorozcieńczalnych wykazują jeszcze tendencje do niestabilności. Po upływie pewnego okresu (w niektórych przypadkach nawet bardzo krótkiego) przeznaczone do mieszania lakiery zmieniają swoje właściwości, co powoduje wytrącanie się pigmentu, kontaminację oraz zmianę koloru. Produkty HYDROPAL 120 zachowują stabilność i kolor.

Kolorystyka
Dokładna zgodność kolorów jest rzeczą priorytetową, dlatego firma PALINAL utrzymuje ścisłe kontakty z wszystkimi najważniejszymi producentami pojazdów samochodowych. Dzięki naszej aktywności wiemy z góry, jakiego rodzaju farby będą w przyszłości wprowadzone. Ponadto system HYDROPAL 120 składa się z 68 skoncentrowanych pigmentów, co zapewnia najwyższą siłę krycia i wysoką wydajność. Zagęszczone pigmenty czynią system nowoczesnym i otwartym na zastosowanie zróżnicowanych rozwiązań.

Mała zawartość lotnych związków organicznych
Tak jak to można oczekiwać w przypadku wodorozcieńczalnego produktu, również lakiery wchodzące w skład systemu HYDROPAL 120 odznaczają się niską zawartością lotnych związków organicznych. Maksymalna zawartość lotnych związków organicznych w przygotowanym do użycia lakierze HYDROPAL nie przekracza 370 g/l. Oznacza to, że cały system spełnia wszystkie aktualnie istniejące wymogi prawne na całym świecie dotyczące zawartości lotnych związków organicznych.

Najważniejszym czynnikiem, jaki system lakierowania może wnieść do produktywności warsztatu lakierniczego, powodując tym samym wzrost jego zysków, jest skrócenie łącznego czasu wykonywania naprawy. Skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie poszczególnych czynności technologicznych powoduje powstawanie wolnych mocy przerobowych i umożliwia zwiększenie przepustowości zakładu przy zachowaniu tego samego personelu, wyposażenia i warsztatu pracy.
Już od początku procesu technologicznego (mieszanie lakieru), poprzez wykonywanie powłoki lakierniczej i jej suszenie, system HYDROPAL przyczynia się do zwiększenia produktywności, ponieważ jest on kombinacją prostego procesu mieszania, minimalnych czasów potrzebnych na przeschnięcie poszczególnych warstw lakieru, dobrych właściwości kryjących, krótkich czasów schnięcia i krótkiego czasu wymaganego na odczekanie przed oklejaniem poszczególnych części karoserii.

Dorota Kropelnicka –Babiak
PRONET-COLOR®



Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony