Lakiernictwo i blacharstwo

Warto wiedzieć

2 miesiące temu  04.10.2022, ~ Rafał Dobrowolski   

ŠKODA wprowadziła innowacyjną technologię lakierowania pojazdów

Producent wprowadził nową technologię, dzięki której jedna z czterech warstw lakieru samochodowego może być cieńsza, przy jednoczesnym zachowaniu znakomitej jakości produktu.
 

Innowacyjna technologia została poddana rygorystycznym testom, których wyniki pokazały, że powstały w ten nowy sposób lakier zachowuje dotychczasową, pierwszorzędną jakość zarówno pod względem wyglądu, jak i trwałości oraz funkcji ochronnej.

Nowa receptura podkładu

To, że nowa cieńsza warstwa spełnia ekstremalne wymagania dotyczące trwałości i jakości, wynika z faktu, że jest to nowy materiał. Nowy podkład w zasadzie nie różni się od tradycyjnych, ponieważ posiada standardowe składniki (np. pigment, spoiwo, wypełniacz i rozpuszczalnik), ale przepis na ich zmieszanie jest zupełnie nowy. Całość uzupełnia oczywiście szczypta sekretu.

- W ŠKODZIE, przy ścisłej współpracy z partnerami, konsekwentnie szukamy rozwiązań, które pozwolą jeszcze bardziej zmniejszyć ślad węglowy naszej działalności. Nieustannie dokonujemy także przeglądu już wykorzystywanych metod. Polegamy na innowacyjnych, przyjaznych dla środowiska materiałach, takich jak te stosowane w naszej lakierni - wyjaśnia Christian Putz, który w dziale zakupów ŠKODY odpowiada za zewnętrzne elementy pojazdów.

- Nakładając cieńszą warstwę lakieru, oszczędzamy aż 720 ton materiału rocznie. Co ważne, dokonujemy tego bez żadnego ubytku na jakości - dodaje.

Powstały w ten sposób lakier zachowuje dotychczasową, pierwszorzędną jakość zarówno pod względem wyglądu, jak i trwałości oraz funkcji ochronnej. Innowacyjna technologia została poddana rygorystycznym testom. Firma przez 10 miesięcy wystawiała pojazdy pomalowane tą techniką na

bezpośrednie działanie promieni słonecznych, kurzu i uderzeń żwiru, symulując szeroki zakres warunków klimatycznych. Testy potwierdziły, że nowy materiał jest co najmniej tak samo trwały, jak ten stosowany dotychczas.

- Nowy podkład wykorzystujemy już we wszystkich naszych zakładach w Czechach. Podczas produkcji stosujemy zaawansowane technologicznie procesy, a także konsekwentnie je rozwijamy. Oddana do użytku w 2019 roku lakiernia w mieście Mladá Boleslav jest wzorem dla całej branży pod względem zrównoważonego rozwoju oraz efektywności kosztowej i procesowej - mówi Marek Jancák, szef produkcji samochodów ŠKODA.

Innowacje lakiernicze ŠKODY nie kończą się jednak na cieńszej warstwie podkładu. Eksperci firmy pracują również nad innymi rozwiązaniami, m.in. testują możliwość stosowania koloru bazowego bez podkładu, badają wykorzystanie nowych, skuteczniejszych wosków czy cieńszej warstwy lakieru bezbarwnego. Planowane jest również wykorzystywanie większej ilości biomateriałów w procesie malowania.
 

Fot. ŠKODA

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony