ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Lakiernictwo i blacharstwo

Lakiernictwo i blacharstwo

ponad rok temu  19.03.2018, ~ Administrator   

Lakier zwiększy energooszczędność samochodu?

Dział Coatings firmy BASF zdobył nagrodę iF Design Award - wyróżnienie, o którym marzy wiele przedsiębiorstw na całym świecie - w kategorii „Samochody/Pojazdy” za technologię lakierów funkcjonalnych odpowiadającą za pasywne zarządzanie temperaturą. Jury iF Design Award doceniło wyjątkowe właściwości systemu lakierowania i jego potencjał projektowy dla przyszłej mobilności, będący świetnym połączeniem funkcjonalności i wzornictwa. Nagroda została wręczona podczas gali iF Design Award, odbywającej się w „BMW Welt” w Monachium.

Funkcjonalność lakierów odgrywa coraz większą rolę w dziedzinie lakierów motoryzacyjnych OEM. Dzięki specjalnej recepturze nowy system zarządzania temperaturą firmy BASF nie tylko zapewnia ochronę i stanowi wysokiej jakości wykończenie pojazdów — gwarantuje również większy komfort i oszczędność. System lakierów wykorzystuje lakier bazowy, który jest przezroczysty dla promieniowania bliskiej podczerwieni (NIR) o wysokiej energii, i wypełniacz odbijający bliską podczerwień. Dzięki takiemu połączeniu w upalne letnie dni lakier ogranicza temperaturę powierzchni pojazdu o nawet 20°C, co pozytywnie wpływa na temperaturę we wnętrzu. To oznacza, że do regulowania temperatury w samochodzie rzadziej wykorzystywany jest układ klimatyzacji.

Czynniki takie jak regulacja klimatyzacji mają istotny wpływ na zasięg pojazdu, w szczególności pojazdu elektrycznego. Nasza technologia ogranicza zużycie energii i w ten sposób optymalizuje wydajność pojazdu - wyjaśnił Stephan Schwarte, kierownik działu pigmentów, dyspersji i innowacyjnych kolorów na rynek EMEA w firmie BASF.

Poza funkcjonalnością jury nagrody iF Design Award doceniło również potencjał projektowania z wykorzystaniem tej technologii lakieru.

Kolory i efekty specjalne pozwalają producentom samochodów podkreślić kształt pojazdu i nadać modelowi wyjątkowy charakter. Nasz system zarządzania temperaturą zapewnia szeroką gamę kolorów, zarówno jasnych, jak i ciemnych, bez uszczerbku dla jakości produktu - powiedział Mark Gutjahr, kierownik działu projektowania kolorów motoryzacyjnych na rynek EMEA w firmie BASF.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony