Lakiernictwo i blacharstwo

Lakiernictwo i blacharstwo

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

Lakiery wodorozcieńczalne
Prawny przymus czy nasz obowiązek?

Szanowni Państwo!

Codziennie spotykamy się z dużą ilością pytań dotyczących nowych regulacji prawnych dot. ograniczenia emisji lotnych zwiazkow organicznych. Najczęściej zadawane pytania to: dlaczego Dyrektywa dot. LZO została wprowadzona, czym jest LZO i co to wszystko oznacza dla warsztatów lakierniczych. Przygotowany przez nas artykuł porządkuje informacje, które Państwa interesują. Mamy nadzieję, że pomoże on Państwu zrozumieć i przygotować się na nadchodzące zmiany. Z naszej strony możecie Państwo liczyć na współpracę i wsparcie nie tylko w okresie dostosowania do nowych przepisów prawa, ale również w przyszłości.
Jesteśmy gotowi podjąć każde wyzwanie.

Thomas Kensy Glasurit Country Manager

Nowe prawo
W trosce o nas wszystkich, dnia 21 kwietnia 2004 roku Parlament Europejski I Rada Unii Europejskiej uchwaliły nową Dyrektywę 2004/42/WE dotyczącą ograniczenia emisji Lotnych Związków Organicznych w wyniku stosowania rozpuszczalników organicznych w niektórych farbach i lakierach oraz produktach do odnawiania pojazdów.

W Polsce nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2007 roku, z zachowaniem rocznego okresu przejściowego (do 1.01.2008 r.), podczas którego importerzy i dystrybutorzy mają prawo wyprzedać swoje zapasy, wyprodukowane do 31 grudnia 2006 roku.

Odliczanie 1.01.2007
Obowiązująca od dnia 1.01.2007 roku Dyrektywa dotyczy całej renowacyjnej części rynku lakierniczego, zarówno samochodów osobowych, jak i użytkowych. Zgodnie z nowym prawem, producenci materiałów lakierniczych muszą dostarczać wyłącznie produkty, które spełniają limity zawartości LZO.

Znaczna większość renowacyjnych lakierów samochodowych zawiera rozpuszczalniki organiczne, zaliczane do grupy szkodliwych Lotnych Związków Organicznych (LZO, ang. VOC Volatile Organic Compounds). W procesie schnięcia powłoki lakierniczej rozpuszczalniki emitowane są do atmosfery. W troposferze, czyli warstwie znajdującej się najbliżej powierzchni Ziemi, pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do reakcji z innymi zanieczyszczeniami, na skutek czego powstaje ozon.

Ozon jest szczególną postacią tlenu. Normalny tlen O2 składa się z dwóch atomów tlenu, ozon z trzech O3, jest mniej trwały i zdecydowanie bardziej reaktywny, wręcz agresywny. Ozon jest gazem występującym w dwóch warstwach atmosfery ziemskiej. W stratosferze, gdzie pochłania szkodliwe zakresy promieniowania UV i chroni nas przed rakiem skóry. W przyległej Ziemi troposferze ozon jest również elementem niezbędnym, pomocnym w usuwaniu szkodliwych substancji chemicznych z powietrza. Jednak w związku z działalnością człowieka, naturalna równowaga w przyrodzie została zakłócona. Od roku 1970, kiedy dokonano pierwszych pomiarów, stężenie ozonu w troposferze stale wzrasta, stając się czynnikiem szkodliwym.

Wysokie stężenie ozonu w troposferze wywołuje:

Problemy zdrowotne
Ozon może stanowić zagrożenie dla układu oddechowego, powodować zapalenia płuc i oskrzeli. Organizm ludzki, chroniąc pęcherzyki płucne przed ozonem, zaczyna wchłaniać jego mniejsze ilości. Mniejsza ilość ozonu oznacza jednak mniejszą ilość wchłanianego tlenu, a jego niedobór powoduje, że serce musi pracować znacznie ciężej. Konsekwencje dla zdrowia są bardzo poważne, w skrajnych sytuacjach konsekwencją może być śmierć człowieka. Ozon powoduje trwałe uszkodzenia tkanek wszystkich organizmów żywych, również organizmów roślinnych.

Efekt cieplarniany
Nadmierna ilość ozonu, podobnie jak dwutlenku węgla i metanu jest przyczyną efektu cieplarnianego. Promieniowanie słoneczne dociera do Ziemi i jest przez nią pochłaniane, warunkuje życie całej planety. Ziemia może korzystać z energii cieplnej, ale nie może jej magazynować, musi ją wypromieniowywać. Niemożliwość wypromieniowania energii jest równoznaczna ze wzrostem jej ilości na Ziemi, z globalnym ociepleniem. Gazy cieplarniane, w tym ozon, nie pozwalają Ziemi na oddawanie ciepła, stanowią jednostronną przeszkodę – energia może w niezakłócony sposób docierać do powierzchni globu, jednak nie może zostać wypromieniowana z powrotem. Zjawisko to może doprowadzić do zmian o wiele poważniejszych niż wzrost temperatur. Przewidywane skutki efektu cieplarnianego to zmiany klimatów, zmiany rozkładów wiatrów i opadów, podniesienie poziomu wód. Są to konsekwencje, które nie mogą pozostać bez wpływu na życie roślin, zwierząt i ludzi, na cały znany nam świat. To, co nastąpiłoby w takim przypadku, może być początkiem nowej Ziemi, ale możliwe, że bez wielu znanych nam organizmów żywych, możliwe, że bez ludzi.

Etap 1
Podstawą dostosowania się do wkrótce obowiązujących przepisów jest opracowanie przez producentów materiałów lakierniczych, nowej generacji produktów.

Przewidując tendencje w światowej polityce proekologicznej, już w 1992 roku Glasurit, jako pierwszy, wprowadził linię lakierów wodorozcieńczalnych – rząd 90, spełniający wymagania dot. emisji LZO.
System RATIO-AQUA z centralnym punktem, jakim są lakiery wodorozcieńczalne rzędu 90, to system umożliwiający efektywną i pewną pracę, dużą oszczędność materiału i skrócenie czasu napraw lakierniczych.
Glasurit RATIO-AQUA to innowacyjna technologia spełniająca wszystkie wymagania przyszłości.

Etap 2
Drugim krokiem dostosowania do Dyrektywy jest konieczność wymiany produktów lakierniczych stosowanych w polskich warsztatach i ich przystosowania do pracy z lakierami wodorozcieńczalnymi. Konieczne jest nie tylko zaopatrzenie klientów w nowe materiały lakiernicze, lecz również w urządzenia niezbędne do ich stosowania.

Oferowany przez firmę Glasurit system lakierów wodorozcieńczalnych i produktów spełniających wymagania dot. LZO to pełna gama materiałów niezbędnych do pracy lakierniczej po dniu 1.01.2007 r.
Świadomość trudnych i kosztownych zmian, jakie muszą dokonać się w polskich warsztatach stawia przed dostawcami produktów lakierniczych obowiązek pomocy, indywidualnego podejścia i wsparcia w przystosowaniu technicznym warsztatów. Glasurit, jako pionier i lider technologii zgodnej z nowymi przepisami jest przygotowany sprostać temu obowiązkowi.

Etap 3
Kolejnym krokiem w procesie dostosowania do nowych warunków prawnych jest konieczność przeszkolenia pracownikow całej branży. Szkolenia są warunkiem prawidłowego funkcjonowania na rynku napraw lakierniczych, są również ogromnym kosztem, który musi być poniesiony przez producentów i importerów materiałów lakierniczych.

Oferta szkoleniowa Glasurit Polska przygotowana jest z myślą o udostępnieniu profesjonalnej wiedzy wszystkim osobom związanym z branżą lakierniczą i prowadzone są przez najlepszych specjalistów. Obejmują szkolenia dla lakierników, sprzedawców, jak również dla kadry zarządzającej i właścicieli warsztatów.

W Polsce Glasurit dysponuje 2 ośrodkami szkoleniowymi – w Szczecinie oraz w Babicach Starych pod Warszawą. Szkolenia odbywają się także w Międzynarodowym Centrum Szkoleniowym w niemieckim Műnster, prowadzone są również bezpośrednio u klientów.
Rozważania na temat zmian związanych z Dyrektywą można by zamknąć na etapie trzecim.

Celem producentów i dostawców materiałów lakierniczych jest w najbliższym czasie opracowanie produktów i strategii, a w efekcie jak najszybsze i najsprawniejsze przeprowadzenie wszystkich wymienionych kroków.

Glasurit myślał o tym już 14 lat temu. Przez tak długi okres przygotował najwyższej jakości produkty zgodne z wymogami dot. emisji LZO oraz plany dostosowania warsztatów, aby wkraczając w okres zmian nie koncentrować się na walce o utrzymanie pozycji na rynku, a myśleć już o przyszłości dalszej niż 1.01.2007 r.


Monika Marzec

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony