Lakiernictwo i blacharstwo

Lakiernictwo i blacharstwo

ponad rok temu  01.03.2016, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Naprawy lakiernicze – najczęstsze pytania

Wspólnie z firmą Multichem, która jest producentem lakierów, utwardzaczy i rozcieńczalników pod marką Profix, przedstawiamy listę najczęściej zadawanych przez klientów pytań dotyczących lakiernictwa.

Co to jest podkład reaktywny?

Bardziej precyzyjnie powinniśmy powiedzieć – grunt reaktywny. Chroni on najlepiej powierzchnie metalowe przed korozją. Grunt reaktywny (tzw. wash primer), nakładamy bezpośrednio na powierzchnie metalowe, jest to dwukomponentowy produkt, gdzie rolę aktywatora pełni rozcieńczony kwas fosforowy. W wyniku kontaktu z żelazem otrzymujemy warstewkę fosforanów żelaza, tworzącą skuteczną barierę przed czynnikami korozyjnymi.

Podkład tego typu nanosi się zazwyczaj bardzo cienkimi warstwami (o grubości kilkunastu mikrometrów), dlatego też wymaga jeszcze pokrycia innym podkładem akrylowym lub epoksydowym.

Co to jest podkład epoksydowy?

Podkłady epoksydowe dzięki doskonałej przyczepności do metalu oraz silnemu usieciowaniu są doskonałą barierą dla wody. Służą jako warstwa gruntująca powierzchnie metalowe przed korozją. Wadą gruntów epoksydowych jest jednak długi czasu utwardzania.

Dlaczego powstają „Rybie oczka” po lakierowaniu?

Rybie oczy, znane jako kraterowanie, spodkowanie i cofanie, to wynik zanieczyszczenia na lakierowanej powierzchni. Pozostałości silikonu, past polerskich itp. Przed malowaniem należy:

- upewnić się, że wszystkie powierzchnie są całkowicie czyste,

- upewnić się, że wszystkie czynności z wykorzystaniem produktów zawierającym silikony przeprowadzane są z dala od pomieszczeń lakierniczych,

- usunąć uszkodzony lakier i ponownie polakierować.

Po jakim czasie nakładać lakier bezbarwny?

Lakiery bezbarwne nakładamy w większości przypadków stosując metodę „mokro na mokro”, czyli na czystą, nieszlifowaną powierzchnię lakieru bazowego 1K (którą można przetrzeć szmatką antystatyczną). Po nałożeniu ostatniej warstwy lakieru bazowego musimy odczekać ok. 10-15 minut (to jest czas potrzebny na odparowanie powłoki), a następnie nakładamy lakier bezbarwny.

Jaka jest różnica między „bazą” a „akrylem”?

Lakier bazowy, „baza”, to jednoskładnikowy lakier (1K), który – w dużym uproszczeniu – nadaje barwę naszej powłoce. Do przygotowania gotowej do natrysku mieszanki potrzebujemy jedynie dedykowanego rozcieńczalnika. Lakiery bazowe wymagają zabezpieczenia ich lakierem bezbarwnym. Nasze produkty bazowe to lakiery Kar-Bon, BlueLine oraz wodorozcieńczalne lakiery AquaLine 2G. Lakiery bazowe pozwalają na uzyskanie powłoki z różnego rodzajami efektami wizualnymi. Służą do tego różnorakie pigmenty, m.in. perły, metaliki, xirallic itp.

Lakiery akrylowe w większości przypadków występują w wersji dwukomponentowej, np. Acryl CP 88, tzn. do ich utwardzenia niezbędny jest aktywator, tzw. utwardzacz. Lakiery akrylowe nie wymagają pokrycia ich lakierem bezbarwnym. To jest najważniejsza różnica. Wadą lakierów akrylowych jest niemożliwość uzyskania powłoki z efektami, jak ma to miejsce w przypadku lakierów bazowych.

Czy do lakieru bazowego mogę użyć rozcieńczalnika akrylowego?

Dla lakierów bazowych zalecamy jedynie dedykowane rozcieńczalniki. Użycie innych rozcieńczalników, w tym akrylowych, wiąże się z utratą gwarancji na produkt.

Ważniejsze są jednak konsekwencje – użycie rozcieńczalnika akrylowego wiąże się z wydłużeniem czasu schnięcia lakieru oraz wpływa na ułożenie ziarna pigmentu w powłoce. Innymi słowy, niech nie zdziwi Cię, że w najlepszym przypadku otrzymasz kolor inny niż powinien być – gorsza, że powłoka może stracić przyczepność do podłoża, a to przy pozornej oszczędności na oryginalnym rozcieńczalniku jest to kosztowne.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony