ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Lakiernictwo i blacharstwo

Lakiernictwo i blacharstwo

6 miesięcy temu  11.02.2019, ~ Administrator   

Od koloru do wady lakierniczej. Poradnik kolorysty!

Kolor czerwony – nie wybacza błędów

Strona 2 z 2

Przy kolorach metalicznych potrzeba dużej wprawy, odpowiednie wylanie materiału to podstawa, by nie mieć problemów z ułożeniem ziarna. Kolor bardzo łatwo staje się zbyt ciemny w stosunku do oryginału, jeżeli nałożymy zbyt dużą ilość materiału. Światło jest w tym przypadku naszym pomocnikiem, ale będzie również nieubłagane – defekty po odbiciu będą bardzo widoczne. Czasem wystarczy zmienić proporcje pigmentów metalicznych, bez korygowania pigmentami typu solid. 
Kwestia ziaren metalicznych w przybliżeniu wygląda następująco: drobne ziarna są jasne, gdy patrzymy na nie na wprost, a ciemniejsze pod kątem, z kolei grube ziarna na odwrót. Jeżeli z receptury odejmiemy ziarna, których jest najwięcej i będzie to drobne ziarno, to kolor się przyciemni na wprost, ale kąt pozostanie bez zmiany.
Pamiętajmy, że kolory w programie recepturowym odnoszą się do tych fabrycznych, nie zawsze uwzględniają wpływ czasu i warunków atmosferycznych.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?
Temperatura wpływa przede wszystkim na efektywność lakierowania, na szybkość przebiegu prac. Posiłkujmy się kartami technicznymi, są one bardzo pomocne, bo określają wymagane temperatury, miejmy na uwadze, że niektóre z nich odnoszą się do lakierowanego elementu, nie zaś do otoczenia. 
Odpowiednie oświetlenie w trakcie pracy to klucz do sukcesu. Kolor na taśmie produkcyjnej według zaleceń powinien być sprawdzany pod światłem D65. Postarajmy się o takie źródła światła, by jak najlepiej odtworzyć wykonywaną powłokę. Sprawmy, aby oświetlenie pokazało nam więcej, zapewniając komfort i skuteczność naprawy. Oprócz miejsca, gdzie dokonuje się lakierowania, światło odgrywa kluczową rolę przy doborze lakieru. Kolor najlepiej oceniać w świetle zbliżonym do dziennego, czyli naturalnego. Powinniśmy zatem posłużyć się lampami emitującymi właśnie takie światło (D65).

Dokładne mycie pistoletów przyczynia się do redukcji wad lakierniczych. Czy zdarzyło się wam kiedyś, że podczas nakładania lakieru bazowego lub bezbarwnego z pistoletu wyleciały niepokojące wtrącenia? To nic innego jak pozostałości zbierające się na ściankach pistoletu. Dlatego po każdym malowaniu przemywajmy pistolet. Nasza instalacja powinna być wyposażona w filtry oczyszczające powietrze z wody i oleju. Czystość powietrza można sprawdzić bardzo znanym, niewymagającym specjalistycznego sprzętu sposobem. Należy wpiąć w wąż złączkę męską i dmuchać powietrzem na lusterko. Jeżeli nie zauważymy na nim zanieczyszczeń, oznacza to, że powietrze jest czyste.
Mam nadzieję, że przybliżyłem problemy wad lakierniczych z punktu widzenia kolorysty i dobranie odpowiedniego koloru nie będzie już takie straszne.

Jakub Tomaszewski specjalista ds. receptur
Multichem Sp. z o.o.  producent lakierów marki Profix

Media do artykułu

W Tarnowie Podgórnym koło Poznania działa już jedno z najnowocześniejszych w Polsce centrów szkoleniowych dla kolorystów i lakierników. To nowa inwestycja firmy Multichem, producenta lakierów pod marką Profix.

Osiem stanowisk do jednoczesnego szkolenia dla kolorystów, bardzo dokładna maszyna dozująco-mieszająca, różne systemy mieszalnicze oraz nowoczesna kabina lakiernicza - tak wyglądają sale szkoleniowe. Poza tym do nowej siedziby przeniosły się działy sprzedaży i marketingu firmy. Na zapleczu działają magazyny i centrum logistyczne.

- Po raz pierwszy z naszą ofertą szkoleniową wychodzimy na zewnątrz. Zapraszamy nie tylko naszych partnerów z całego świata, ale wszystkich zainteresowanych edukacją w lakiernictwie - mówi Rafał Cieśla, meneadżer ds. centrum szkoleniowego w firmie Multichem.

Odwiedziliśmy nowe centrum szkoleniowe z naszą kamerą.

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Przygotowanie lakieru zgodnie z recepturą w programie Kar-Bon
Przy kolorach metalicznych sposób natrysku ma wpływ na ułożenie ziarna

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony