Przy pomocy odpowiedniego, poprawnie zaaplikowanego produktu możliwe jest wykonanie renowacji lakieru na elemencie plastikowym, bez konieczności jego wymiany w przypadku uszkodzenia.
Spies Hecker ma w swojej ofercie liczne produkty z linii Plastic System – podkłady, dodatki i lakiery bezbarwne – które umożliwiają wykonanie skutecznej i efektywnej naprawy na powierzchni z tworzywa sztucznego. Marka opracowała także kilka ważnych zasad, które czynią ten proces szybkim i nieskomplikowanym.
- Lakierowanie tworzyw sztucznych nie musi być powodem do zmartwień dla warsztatów lakierniczych pod warunkiem, że przestrzega się pewnych podstawowych kryteriów – mówi Tomasz Kazakidis, doradca techniczny Spies Hecker. - Jednym z najważniejszych warunków osiągnięcia doskonałego rezultatu końcowego jest dokładna ocena początkowa.
Na początku naprawy powłoki na elemencie plastikowym wymagana jest szczegółowa analiza determinująca, czy dana część jest nowa czy stara, czy była lakierowana, zagruntowana, czy może jest w stanie surowym. Lakiernicy powinni także ustalić, czy dana część z tworzywa sztucznego nie została uszkodzona lub nie była wcześniej naprawiana oraz czy jest odporna na działanie rozpuszczalników.
Po sprawdzeniu elementu należy go starannie oczyścić, aby zapewnić możliwie najlepszą przyczepność lakieru. Antystatyczny środek odtłuszczający, taki jak np. Permaloid Silicone Remover 7010 marki Spies Hecker, umożliwia oczyszczenie powierzchni oraz usunięcie z niej ładunku elektrostatycznego. Na tym etapie usuwane są zanieczyszczenia, które nie są rozpuszczalne w wodzie, a także niewielkie ilości smaru i oleju. W przypadku większości elementów wykończeniowych wykonanych z tworzyw sztucznych można użyć Permaloid Silicone Remover 7010 – środek zabezpiecza tworzywo przed przyciąganiem cząsteczek pyłu, które mogą mieć negatywny wpływ na końcowy efekt pracy.
Po dokładnym oczyszczeniu elementu lakiernik może dobrać odpowiednie produkty dla różnych etapów naprawy. Jednak uwaga: mimo że lakierowanie części wykonanych z tworzywa sztucznego powinno być dość proste, zawsze występuje ryzyko pojawienia się komplikacji.
- Przy lakierowaniu elementów wykończeniowych o różnych kolorach, co często ma miejsce w przypadku starszych samochodów lub części na zamówienie, dobór produktu może stanowić nie lada wyzwanie – mówi T. Kazakidis.
Z pomocą przychodzą spektrofotometry, oprogramowanie kolorystyczne, wzorniki, a także wyszukiwarki receptur on-line – wszystkie oferowane przez markę Spies Hecker.
Komentarze (0)