Nissan testuje innowacyjną powłokę lakierniczą, do której nie przylega ani woda z kałuży, ani smary.
Specjalny superhydrofobowy i oleofobowy lakier – czyli taki, do którego nie przylega woda ani tłuszcz – został naniesiony na nadwozie nowego Nissana NOTE, który stał się dzięki temu pierwszym na świecie samoczyszczącym się samochodem. W celu oceny efektywności superhydrofobowej powłoki pod kątem jej zastosowania na rynku inżynierowie z Europejskiego Centrum Technicznego Nissana będą przez najbliższe miesiące testować samoczyszczącego się NOTE w różnych warunkach.
Nissan jest pierwszym producentem pojazdów, który zastosował technologię Ultra-Ever Dry w powłoce lakierniczej nadwozia. Ochronna warstwa powietrza między lakierem a otoczeniem skutecznie powstrzymuje wodę z kałuż i drogi przed pozostawianiem brudnych śladów na nadwoziu.
Nie jest to pierwsza „samoczyszcząca” technologia zastosowana w NOTE. Samochód jest już wyposażony w kamerę cofania z funkcją mycia i suszenia. Obiektyw kamery jest automatycznie przemywany wodą i suszony sprężonym powietrzem, aby zagwarantować prawidłowe działanie czujników decydujących o bezpieczeństwie w każdych warunkach.
Jak dotąd powłoka oferowana i sprzedawana przez UltraTech International Inc sprawdza się jako ochrona przed typowymi czynnikami, takimi jak woda deszczowa, mgła, szron, deszcz ze śniegiem czy woda z kałuży. Obecnie nie ma planów stosowania tej technologii jako fabrycznej opcji dostępnej w modelu, ale Nissan rozważa jej wykorzystanie w przyszłości.
Komentarze (0)