Jest stosunkowo kosztowny w zakupie, nie wszyscy potrafią się nim też posługiwać, a jeszcze inni przyzwyczajeni są do tradycyjnych metod doboru koloru – to tylko niektóre powody, dla których wskaźnik popularności spektrofotometrów w polskich lakierniach jest nadal dość niski.
Trend ten zaczął jednak ulegać zmianom. Obserwuje się zarówno wzrost liczby urządzeń na rynku, jak też faktycznegoich wykorzystywania w procesie zarządzania kolorem. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również techniczne szkolenia kolorystyczne poświęcone pracy ze spektrofotometrem, np. ColorDialog spectro organizowane przez markę Spies Hecker, w czasie którego Mariusz Safarzyński, koordynator techniczny marki, omawia m.in. podstawy kolorymetrii, zasady działania urządzenia, optymalny wybór propozycji koloru czy serwis i kalibrację urządzenia.
Marka Spies Hecker swój pierwszy spektrofotometr ColorDialog wprowadziła na rynek ponad dekadę temu. Wówczas był on pokazywany lakiernikom oraz wykorzystywany w Polsce jedynie w Centrum Szkoleniowym marki. Z biegiem lat korzyści z urządzenia czerpało coraz więcej rodzimych lakierni, stawało się ono z roku na rok częścią podstawowego wyposażenia większej liczby profesjonalnych lakierni. Prognozuje się, że ich liczba będzie rosnąć. Opracowywane i wprowadzane na rynek będą również spektrofotometry nowej generacji, o jeszcze lepszych funkcjonalnościach, np. oferowany przez markę Spies Hecker ColorDialog Delta-Scan, uzupełniony o kolorowy, dotykowy wyświetlacz i nowy układ optyczny zapewniający jeszcze szybsze odtwarzanie koloru.
Wskazówki dotyczące użycia spektrofotometru ColorDialog
1. Należy oczyścić powierzchnię karoserii przy użyciu zmywacza Permaloid Silicone Remover 7010 oraz przeszlifować obszar, z którego będzie dokonywany pomiar.
2. Zarysowania oraz brud mogą wpłynąć na wyniki pomiaru, dlatego najlepiej jest pobrać pomiar z nieuszkodzonej, czystej powierzchni.
3. Powierzchnia pomiaru winna być równa i znajdować się w pobliżu miejsca uszkodzenia.
4. Pomiaru nie przeprowadza się na krawędziach.
5. Należy wykonać trzy pomiary, za każdym razem zmieniając kąt przyłożenia urządzenia do powłoki lakieru.
6. Pomiar trzeba wykonać w określonych warunkach, tj. w temperaturze nie niższej niż 15°C i nie wyższej niż 40°C. Zalecane jest niewystawianie powierzchni na działanie mocnego światła słonecznego przed dokonaniem pomiaru.
7. W czasie pomiaru spektrofotometru ColorDialog nie wolno podłączać do przewodu.
8. Dobrze jest wykonać kilka pomiarów koloru przed podłączeniem urządzenia do oprogramowania CRplus w celu wyszukania właściwej receptury.
Mariusz Safarzyński
Brand Coordinator marki Spies Hecker
Artykuł pochodzi z wydania 2014/2015 publikacji „Warsztat Blacharsko-Lakierniczy”.
Komentarze (0)