Lakiernictwo i blacharstwo

Lakiernictwo i blacharstwo

6 godzin temu  14.03.2025, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Sytuacja korzystna, będą inwestycje - polskie serwisy blacharsko-lakiernicze w dobrych nastrojach

Fot. Piotr Łukaszewicz

Większość, bo 62% lakierników i pracowników warsztatów, zamierza kontynuować zaplanowane inwestycje w tym roku. To oznacza, że wyniki są podobne do tych z poprzedniego roku. Dotyczy to zarówno zbliżonego odsetka podtrzymujących plany inwestycyjne, jak i rezygnujących z nich.

Wyraźna poprawa w tym zakresie nastąpiła po r. 2023 i wiązała się z polepszającymi się systematycznie nastrojami w branży. Do znaczących inwestycji zaliczano m.in. postawienie nowego budynku / powiększenie warsztatu, nową kabinę lakierniczą czy zakup automatów lakierniczych (dla  lakierowania standardowych, powtarzalnych elementów meblowych).

Mniejsze, aczkolwiek istotne inwestycje wiązano głównie z nowym sprzętem i narzędziami lakierniczymi – od pistoletów, kompresorów po wyposażenie stref przygotowawczych. Zdarzali się także badani traktujący zatrudnienie człowieka także jako inwestycję.

To wnioski zaprezentowane w Barometrze Nastrojów Lakierniczych 2025, przygotowanym przez firmę NOVOL. 

Wśród lakierników i przedstawicieli warsztatów, którzy wzięli udział w badaniu w styczniu i lutym 2025 nastroje względem aktualnej, ogólnej sytuacji rynkowej w branży należy uznać za dobre. Negatywne wyniosły jedynie ok. 7%, co wydaje się szczególnie niskim wynikiem wobec 66% ocen koniunktury typu „korzystna” i „raczej korzystna” łącznie.

Niezdecydowani lub mający mieszane odczucia stanowili nieco ponad ¼ (27%). Jak wskazują prawidłowości przy tego typu deklaracjach – ta właśnie grupa może w przyszłości najszybciej zmienić zdanie w zależności od kształtowania się sytuacji, czy zmiany warunków.

Więcej danych i szczegóły znajdziecie na stronie Barometrze Nastrojów Lakierniczych 2025.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony