Lakiernictwo i blacharstwo

Lakiernictwo i blacharstwo

ponad rok temu  18.09.2019, ~ Administrator   

Uczniowie samochodówek odrestaurowali ... samolot

Podczas Akademii Renowacji zaprezentowany zostanie odrestaurowany samolot AN-2, który ma już za sobą udaną podróż Warszawa-Tokio-Warszawa.

Ostatni weekend października to już tradycyjnie Retro Motor Show, czyli targi pojazdów zabytkowych w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. My też tam będziemy – oczywiście głównie w ramach Akademii Renowacji. Ta współorganizowana przez nas inicjatywa to dużo wiedzy technicznej, pokazy praktyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi. Wszystko, co związane z tematem renowacji pojazdów zabytkowych.

Przed nami największa w Polsce ekspozycja samochodów i motocykli zabytkowych. Co z naszego, warsztatowego punktu widzenia istotne, zobaczyć będzie można nie tylko projekty ukończone, ale też takie na początkowym etapie rewitalizacji. Można będzie podpytać ekspertów, dostawców materiałów i urządzeń, warsztatowców. Wspomniana Akademia Renowacji temu właśnie służy – edukacji w zakresie odrestaurowania pojazdów. Ważnym elementem jej działalności jest współpraca ze szkołami samochodowymi. W tym roku na wystawie będzie można zobaczyć dwie niezwykłe maszyny, których renowacja jest dziełem członków naszej akademii.

- To ogromna haubica z Muzeum Wojsk Lądowych oraz samolot AN -2. Prace te różniły się od poprzednich nie tylko zakresem, ale przede wszystkim technologiami oraz użytym sprzętem. Wykonane zostały według wcześniej przygotowanych przez dział techniczny firmy NOVOL dokumentacji technologicznych. Zadaniem było nie uzupełnienie ubytków i odbudowa lakieru. Odtworzono kompletną powłokę lakierowaną. Technologia ta kompletnie się różni od napraw typowych przy odrestaurowaniu pojazdów. Do aplikacji nie użyto tradycyjnych pistoletów, tylko specjalnych pomp lakierniczych – opowiada Adam Niedzwiedzki z Akademii NOVOL. Odrestaurowany samolot AN-2 ma już za sobą udaną podróż z Warszawy do Tokio (w obie strony). Składała się ona z wielu kilkusetkilometrowych odcinków. - Na targach można będzie spotkać się z pomysłodawcą wyprawy, podróżnikiem Romualdem Koperskim, ale też całą jego załogą. Było to przedsięwzięcie niebywałe, ze względu na konieczność przeprowadzenia kapitalnego remontu, ustalenia trasy, uzyskania pozwolenia kilku państw. Sam remont to m.in. całkowite usunięcie lakierów metodą sodowania, polakierowanie, skomplikowane transporty, wyjęcie silnika i jego naprawa – opowiada Adam Niedzwiedzki.

Targi Retro Motor Show w Poznaniu w dniach 25-27 października. Do zobaczenia!

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony