Lakiernictwo i blacharstwo

Lakiernictwo i blacharstwo

6 miesięcy temu  12.10.2020, ~ Administrator   

Uszkodzenia na lakierze. Jak sobie z nimi radzić?

Zjawisko hydrofobowości na powierzchni lakierowanej

Nikt nie jest zadowolony, kiedy zobaczy rysę na samochodzie. Czasami mamy wrażenie, że nasz pojazd spotkały lokalne plagi egipskie złożone z gradu, komarów i much. Niestety każde kolejne powodują nowe uszkodzenia na powierzchni, a co najgorsze każde nowe bolą, szczególnie kieszeń. Co może najbardziej zaszkodzić powierzchni samochodu i jak się przed tym bronić?

Owady
Znakiem rozpoznawczym każdej prawdziwej wiosenno-letniej podróży jest widok rozprysków na szybach samochodu i zderzaku. Niektóre kwasy zawarte w owadach mogą poważnie uszkodzić lakier, jeśli pozostaną na nim zbyt długo. Substancje zawarte we krwi insektów mogą trwale oszpecić samochód, więc wymagają szczególnej uwagi podczas usuwania. Pamiętajmy o tym, że nie powinniśmy zabierać się za mycie pojazdu w upalny dzień, ponieważ wtedy pozostałości owadów zostaną z nami na dłużej. Do mycia możemy użyć specjalnych preparatów bądź szamponów – uważajmy, żeby nie usunąć wosku!

Żywica z drzew
Jeżeli powierzchnia nie jest idealnie gładka, a preparaty do usuwania smoły i zanieczyszczeń metalicznych nie mogą sobie z tym poradzić, jest duże prawdopodobieństwo, że to żywica. Może ona „upiec” lakier samochodowy, co spowoduje powstanie plamy, której usunięcie wymaga poważnego wysiłku. Żywica może również reagować z powierzchnią samochodu i pozostawić szorstką plamę na lakierze. Usunięcie jej wymaga zastosowania glinki bądź rozpuszczalnika organicznego.

Jajka
Mogą uszkodzić lakier pojazdu na dwa sposoby. Po pierwsze, ich białka i żółtka są kwaśne, więc wgryzają się w lakier, niszcząc wierzchnią warstwę. Pozostawiają również nieprzyjemną plamę, jeśli miejsce zostanie ogrzane. Zabierając się do usunięcia „omletu” z powierzchni samochodu, pamiętajmy, żeby skutecznie usunąć wosk, polerujemy pastą lekko ścierną (bez wosku!), pamiętając, aby zbierać przesuszony urobek pasty. Na koniec spłukujemy i dopiero wtedy możemy nałożyć wosk.

Lód
Śnieg jest puszysty i zabawny, ale kiedy zamienia się w twardy lód, może być problematyczny dla błyszczącej farby. Samo zimno nie powinno stanowić problemu, ale piasek na farbie pod lodem może spowodować spustoszenie, jeśli kawałek lodu przesunie się po płaskiej powierzchni. Jeśli możesz, utrzymuj samochód w czystości przez całą zimę, unikaj zeskrobywania twardego lodu. Usunięcie lodu z cienkiego szkła lub metalu za pomocą tępego plastikowego skrobaka stwarza zagrożenie dla twojego samochodu. Bądź ostrożny, rozgrzej pojazd przed jego usuwaniem.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
do góry strony