Autoelektryka

Autoelektryka

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Miernik RLC w warsztacie samochodowym (3)

Oto ostatni już z serii artykułów przedstawiających przenośne mierniki RLC, przyrządy umożliwiające dokładne zdiagnozowanie wielu samochodowych elementów elektronicznych.

W poprzednim artykule tej serii zostały przedstawione mierniki RLC produkowane przez firmę Escort. Obecnie prezentujemy mierniki RLC firmy Motech. Należy do nich popularny miernik MIC-4070D oraz dwa profesjonalne przyrządy MT-4080D i MT-4080A.

Miernik RLC MIC-4070D
Przyrząd ten (fot. 1) charakteryzuje się podstawowymi funkcjami pomiarowymi, szerokim zakresem pomiaru oraz prostą obsługą przy jednocześnie stosunkowo niskiej cenie. Oprócz rezystancji, pojemności i indukcyjności przyrząd ten wskazuje też stratność D. Nie ma jednak możliwości samodzielnego wyboru zastępczego układu pomiarowego i częstotliwości (te parametry wybiera miernik automatycznie), ani automatycznej kalibracji przy zwartych lub rozwartych sondach przewodów pomiarowych. Do kalibracji (zerowania) służy umieszczony na płycie czołowej potencjometr z wycięciem na wkrętak.

Fot. 1 Popularny miernik RLC – MIC-4070D.

Potrzebny podzakres pomiarowy wybiera się ręcznie centralnie umieszczonym przełącznikiem obrotowym. Miernik MIC-4070D mierzy rezystancję na ośmiu podzakresach pomiarowych od 2 Ω do 20 MΩ, przy czym rozdzielczosć wskazania na dolnym podzakresie wynosi 1 mΩ. Prądowy sygnał pomiarowy doprowadzany do wyprowadzeń testowanego podzespołu ma częstotliwość 1 kHz, a jego wartość zależy od podzakresu (od 10 mA do 1 μA). Na górnych podzakresach (2 i 20 MΩ) do wyprowadzeń podzespołu jest przykładane napięcie 0,5 V. Mocną stroną miernika MIC-4070D jest pomiar indukcyjności. W tym przypadku użytkownik miernika ma do dyspozycji siedem podzakresów pomiarowych od 200 μH do 200 H, przy czym rozdzielczość wskazania na dolnym podzakresie wynosi 0,1 μH. Warunki pomiarowe sa takie same jak przy pomiarze rezystancji. Mierząc indukcyjność, można też wyświetlić wartość stratności D w zakresie od 0 do 1,999. Ostatni z mierzonych parametrów to pojemność. W tym przypadku jest dostępnych 9 podzakresów pomiarowych od 200 pF do 20 mF. Rozdzielczość wskazania na dolnym podzakresie wynosi 0,1 pF. Na pięciu podzakresach pomiarowych do testowanego kondensatora jest doprowadzane napięcie 0,5 V o częstotliwości 1 kHz. Poczynając od podzakresu 20 μF jest wymuszany prąd o częstotliwości 1 kHz. Użytkownik mierząc pojemność może dodatkowo wyświetlić wartość stratności D. Miernik MIC-4070D jest zasilany z jednej baterii 6F22 (9 V). W razie potrzeby (np. pomiaru długookresowego) można zasilać miernik z zewnętrznego zasilacza sieciowego. Jako wyposażenie opcjonalne można dokupić do miernika sondę do testowania elementów SMD.

Mierniki MT-4080D i MT-4080A
Oba mierniki są profesjonalnymi przyrządami o zaawansowanych technicznie funkcjach i dużej dokładności pomiaru. Różnią się przede wszystkim liczbą częstotliwości pomiaru i dokładnością wskazań. Dane techniczne wraz zakresami pomiarowymi tych mierników podano w załączonej tablicy.

Fot. 2. Zaawansowany technicznie miernik RLC – MT-4080D.

Fot. 3. Profesjonalny miernik RLC – MT-4080A.


Użytkownik miernika MT-4080D (fot. 2) i MT-4080A (fot. 3) może wybrać częstotliwość pomiaru, napięcie pomiarowe, typ kalibracji (przy zwartych lub rozwartych sondach przewodów pomiarowych), a nawet szybkość pomiaru (2,5 lub 4,5 pomiary na sekundę); może też przesyłać dane pomiarowe do komputera za pośrednictwem interfejsu IrdA. Oba przyrządy mierzą moduł impedancji Z , rezystancję z użyciem napięcia stałego DCR oraz rezystancję w szeregowym obwodzie zastępczym ESR. Na szczególną uwagę zasługuje obecność funkcji pomiarowej DCR, której jest brak we wszystkich omawianych dotąd miernikach RLC. Użytkownik miernika MT-4800D może wybrać częstotliwość pomiaru: 100, 120 Hz oraz 1 i 10 kHz, natomiast użytkownik miernika MT-4080A – o jeden więcej – 100 kHz. Sprawdzając własności rezystora dla sygnału stałego (d.c.), użytkownik ma do dyspozycji tylko jedno napięcie 1 V, a dla sygnałów przemiennych – aż trzy (50, 250 mV i 1 V). Możliwość wyboru częstotliwości pomiarowej jest szczególnie przydatna przy sprawdzaniu kondensatorów. Częstotliwość 1 kHz wybiera się testując kondensatory o pojemności 0,01 μF lub mniejszej, a częstotliwość 120 Hz, gdy kondensator ma pojemność 10 μF lub większą. Z kolei przy testowaniu cewek o indukcyjności mniejszej od 2 mH korzysta się z częstotliwości 1 kHz, a o indukcyjności większej od 200 H – 120 Hz. Na podstawie danych Z , C i L mierniki MT-4080D i MT-4090A obliczają dobroć Q, stratność D i kąt stratności θ.

Dane techniczne mierników RLC.

Dzięki temu, że mierniki zostały wyposażone w podwójny wyświetlacz (2 x 4 cyfry), użytkownik mierząc np. pojemność może jednocześnie obserwować wartość dobroci. Potrzebny podzakres pomiarowy przyrząd wybiera automatycznie (funkcja Auto-Range), operator może jednak zablokować podzakres aktualnie wybrany (funkcja Range-Hold). Choć oba przyrządy mogą być zasilane z dwóch baterii alkalicznych typu R6, to producent dostarcza z nimi standardowo dwa akumulatory NiMH oraz zasilacz sieciowy do ich ładowania. Jako wyposażenie opcjonalne można dokupić sondę TL08A do testowania elementów SMD oraz TL08B – do pomiaru czteroprzewodowego. Za dodatkową opłatą można też otrzymać przewody pomiarowe do pomiaru czteroprzewodowego zakończone specjalnymi chwytakami krokodylowymi nazywanymi zaciskami Kelvina oraz neseser.

Leszek Halicki
Labimed Electronics

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony