Autoelektryka

Autoelektryka

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

Wskaźniki elektryczne
Do wstępnego sprawdzenia stanu instalacji elektrycznej w samochodzie wystarczy często zwykły wskaźnik elektryczny. W niniejszym artykule prezentujemy wskaźniki z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym ST-9903N i ST-9130 produkcji firmy Standard Instruments.

Na rynku spotyka się wskaźniki z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym i tzw. diodowym, tj. zbudowanym z ciągu diod świecących, w którym każdej diodzie jest przyporządkowane pewne napięcie. Wskaźniki z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym wyróżniają się w porównaniu z “diodowymi” większą dokładnością wskazania, porównywalną z tanimi multimetrami cyfrowymi. Kształt wskaźników ST-9903N i ST-9130 jest taki sam jak “diodowych”. Obudowa ich ma kształt sondy, co znacznie ułatwia prowadzenie pomiarów. Jedno wyprowadzenie pomiarowe (sonda) jest zintegrowane z obudową, stanowiąc jej przedłużenie; drugie zaś ma postać przewodu zakończonego również sondą. Specjalny kołnierz z tworzywa chroni dłoń operatora przed zsunięciem i dotknięciem metalowego zakończenia pomiarowego sondy zintegrowanej z obudową.

Wskaźnik elektryczny ST-9903N
Wskaźnik ST-9903N (fot. 1) mierzy napięcie stałe i przemienne w zakresie od 4,0 do 600 V, przy czym rodzaj napięcia wybiera automatycznie. Dokładność wskazania przy sprawdzaniu napięcia stałego wynosi ±1,5%, a przy sprawdzaniu napięcia przemiennego - ±2,9%. Choć dokładność ta jest prawie trzykrotnie gorsza niż popularnego multimetru cyfrowego, to przy sprawdzaniu stanu instalacji elektrycznej bardzo często wystarcza. Przy sprawdzaniu napięcia stałego wskaźnik sygnalizuje jego polaryzację (dodatnią lub ujemną) oraz fakt przekroczenia zakresu pomiarowego napięcia. Duży wyświetlacz ciekłokrystaliczny wskaźnika o maksymalnym wskazaniu 1999 i wysokości cyfr 15 mm jest odświeżany co 0,5 sekundy. Wskazuje on nie tylko wynik pomiaru, lecz też rodzaj napięcia, jednostkę napięcia (V), znak polaryzacji wskazywanego napięcia stałego oraz symbole ostrzegawcze informujące użytkownika o przekroczeniu przez wskaźnik zakresu pomiarowego lub o konieczności wymiany baterii. Wskaźnik ST-9903N sprawdza też ciągłość obwodu elektrycznego. Gdy
rezystancja obwodu jest mniejsza od 10 kW, to przyrząd uznaje to za stan ciągłości, włączając sygnał dźwiękowy o częstotliwości 2 kHz. Wskaźnik wykrywa też krótkotrwałe zwarcia, które trwają co najmniej 2 ms.



Fot. 1. Wskaźnik elektryczny ST-9903N.

Do zasilania wskaźnika ST-9903N służą dwie baterie R6. Konieczność wymiany zużytej baterii na nową sygnalizuje on wyświetleniem symbolu BAT. Aby włączyć zasilanie wskaźnika, należy zewrzeć jego sondy pomiarowe. Przy braku aktywności operatora wyłączy się on samoczynnie po ok. czterech minutach. Przed mechanicznymi narażeniami wskaźnika w razie np. upuszczenia chroni go czerwona osłona gumowa. Ma ona specjalne wycięcie spełniające rolę uchwytu na sondę (zakończoną przewodem). Przyrząd jest dobrze zabezpieczony nie tylko pod względem mechanicznym, ale i elektrycznym. Spełnia wymagania normy EN61010-1 dla III kategorii przepięciowej 600 V. Wskaźnik ST-9903N pracuje poprawnie w zakresie temperatur od –10 do +50°C, ma wymiary: 215 x 72 x 36,7 mm i masę 235 g.

Wskaźnik elektryczny ST-9130
Wskaźnik elektryczny ST-9130 (fot. 2) należy do nowej serii przyrządów tego typu produkowanych przez Standard Instruments. Tak jak wskaźnik ST-9903N ma on obudowę zintegrowaną z sondą pomiarową spełniającą przy pomiarze napięcia stałego rolę sondy dodatniej, a sonda ujemna jest połączona ze wskaźnikiem przewodem. Obudowa wskaźnika wyróżnia się klasą szczelności IP64, co oznacza odporność na wnikanie kurzu i wilgoci. Zamiast osłony gumowej nakładanej na obudowę (jak w ST-9903N), wskaźnik ma żółtą gumową wykładzinę zintegrowaną z obudową. Wykładzina, która jest też naniesiona na sondę ujemną, chroni zarówno wskaźnik, jak i sondę przed narażeniami mechanicznymi (upadek, uderzenia), poprawia też własności izolacyjne obudowy pod względem elektrycznym, zwiększając jej wytrzymałość na przebicie.



Fot. 2. Wskaźnik elektryczny ST-9130.

Wskaźnik ma też kołnierz, chroniący operatora przed porażeniem prądem elektrycznym, a umieszczony w tym przyrządzie pod wyświetlaczem. Podobnie jak ST-9903N, wskaźnik ST-9130 nie ma typowego wyłącznika zasilania i, aby go włączyć, trzeba zewrzeć ze sobą zakończenia sond pomiarowych. Wyboru danej funkcji wskaźnik dokonuje automatycznie, tj. natychmiast po przyłożeniu jego sond do punktów pomiarowych. Nową, wygodną funkcją jest zintegrowana latarka służąca do oświetlenia miejsca pomiaru, włączana specjalnym przyciskiem. Pracując w warunkach niewystarczającego oświetlenia można nie tylko oświetlić miejsce pomiaru, ale również podświetlić otrzymane wskazanie, gdyż wskaźnik ma podświetlany wyświetlacz. Podświetlenie wyświetlacza włącza się automatycznie natychmiast po zwarciu sond pomiarowych wskaźnika lub dotknięciu nimi do punktów pomiarowych, wyłącza się też automatycznie po zakończeniu pomiaru. Wskaźnik ST-9130 ma wielofunkcyjny wyświetlacz ciekłokrystaliczny zawierający pole cyfrowe o maksymalnym wskazaniu 1999 i analogowy bargraf. Wskazanie wyświetlacza jest odświeżane co 2-3 s. Bezpośrednio pod wyświetlaczem znajdują się trzy diody sygnalizujące: stan ciągłości, napięcie niebezpieczne oraz przewód fazowy. ST-9130 wskazuje wynik pomiaru napięcia stałego i przemiennego na podzakresach 6, 12, 24, 50, 120, 230, 400, 690 V (z rozdzielczością 1 V), sygnalizuje ciągłość obwodu i kolejność faz, wykrywa z użyciem tylko jednej sondy przewód fazowy. Wskaźnik wykrywa też automatycznie rodzaj napięcia (przemienne i stałe), wskazuje jego polaryzację (w przypadku napięcia stałego) i wybiera podzakres pomiarowy. Dokładności pomiaru napięcia stałego i przemiennego wynoszą odpowiednio ±1,0% i ±1,5%, są zatem tylko nieco gorsze od dokładności typowego multimetru cyfrowego. Impedancja wejściowa wynosi 1 MW. Wskaźnik sygnalizuje też zaświeceniem odpowiedniej diody LED stan ciągłości obwodu (zielona), przewód fazowy (czerwona) oraz napięcie niebezpieczne (żółta); włącza ponadto sygnał dźwiękowy różny dla każdej z tych trzech funkcji. Stan ciągłości jest sygnalizowany, gdy rezystancja sprawdzanego obwodu jest mniejsza od 300 kW. Prąd testowy wymuszany przez wskaźnik w tym teście nie przekracza 5 µA.
Specjalna dioda sygnalizuje napięcie niebezpieczne dla operatora. Zaświeca się ona, gdy mierzone napięcie jest większe od 50 V. Nową przydatną funkcją wskaźnika jest “test własny”. Wykonanie tego testu zaleca się przed każdym rozpoczęciem pracy ze wskaźnikiem. Wystarczy nacisnąć przycisk “AUTO TEST”, a gdy przyrząd jest sprawny, to na jego wyświetlaczu pojawi się bargraf, wskazanie pola cyfrowego wyniesie “000”, zaświeci się dioda testu ciągłości i włączy sygnał dźwiękowy. Wskaźnik jest zasilany z dwóch baterii LR03. Konieczność ich wymiany na nowe sygnalizuje wyświetlony symbol baterii. Wskaźnik ST-9130 ma wymiary 240 x 78 x 40 mm i masę 237 g. Pracuje poprawnie w zakresie temperatur od -10 do +55°C. Spełnia wymagania europejskiej normy bezpieczeństwa EN 61010-1, ma kategorie przepięciowe III - 1000 V i IV - 600 V.

Leszek Halicki Labimed Electronics

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony