ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Prawo

Warto wiedzieć

Wydarzenia

Prawo

Zmiany w ustawach

6 miesięcy temu  25.07.2018, ~ Administrator   

Badanie techniczne po terminie droższe o 60%

Zgodnie z procedowanym obecnie przez Ministerstwo Infrastruktury projektem ustawy, opłata za badanie techniczne wykonane po terminie, będzie jednorazowo podwyższała o 60 proc. cenę podstawowego badania technicznego.

O sprawie informuje Związek Dealerów Samochodów, który brał udział w Grupie Roboczej działającej przy Transportowym Dozorze Technicznym. To ta grupa pracowała nad dokumentem o nazwie „Strategia działań w kierunku usprawnienia badań technicznych pojazdów oraz poprawienia ich jakości”, który w formie 22 tez został przekazany do resortu infrastruktury.

- Projekt w obecnym kształcie jest jednak bardziej elastyczny i wydłuża do 45 dni badanie po terminie, który nie będzie wiązało się z dodatkową opłatą sankcyjną  Pierwotnie projekt ustawy zakładał jedynie wprowadzenie nowych przepisów określających dodatkową opłatę (karę) dla właściciela lub posiadacza pojazdu, w przypadku badania technicznego wykonywanego 30 dni po terminie ważności badania - informuje ZDS.

Projekt ustawy ponadto zakłada, że od właściciela lub posiadacza pojazdu za każde badanie techniczne przeprowadzane na stacji kontroli pojazdów będzie pobierana opłata w wysokości 4 zł na zapewnienie funkcjonowania nowego systemu "poprawy jakości badań technicznych pojazdów". Czyli przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury zmodyfikowane rozwiązanie nie przewiduje już obciążenia przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów tzw. opłatą jakościową Wpływ na taką zmianę rozwiązania miała dodatkowa analiza opłat za badania techniczne, które nie były podwyższane już od 14 lat.

Źródło: www.zds.org.pl

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 32

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 5
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 11
  WKURZONY
 • 6
  BRAK SŁÓW

Komentarze (6)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ sav223 6 3 miesiące temuocena: 100%  za oczywistą głupotę ( co to znaczy "kara" za badanie po terminie?!) zapłaci znowu posiadacz pojazdu. Co w przypadkach losowych (choroba, pobyt za granicą, przeciągająca się naprawa pojazdu) - też kara albo może jakieś usprawiedliwienie? Co się zaś tyczy "Grupy Roboczej" - jak bardzo trzeba być oderwanym od zdrowego rozsądku żeby coś takiego wymyślić! Nie pozwólmy się traktować jak stado bezmyślnych, bezwolnych ludzi-niewolników.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Edward 5 6 miesięcy temu Wiadomo już od kiedy przepisy wejdą w życie?
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ twopac 4 6 miesięcy temuocena: 100%  no odpowiedź na wszystkie pytania, dlaczego i poco brzmi: bo dziurę budżetową trzeba załatać, 500+ itp itd
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Lukano 3 6 miesięcy temuocena: 100%  Mam klasyka który czasem rok nie opuszcza garażu. Do tej pory poruszał się na lawecie od blacharza do lakiernika i mechanika. Żółtych tablic nie chcę. Po co robić przeglądy.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Artur Asko 2 6 miesięcy temuocena: 100%  Mam przyczepę kempingową jeżdżę różnie nie co roku po co mi badanie jak nie używam
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Nie mam 1 6 miesięcy temuocena: 100%  Ktos tu se jaja robi pracuje za granica do polski przyjerzdzam srednio 3razy w roku auto stoi pod moja nieobecnosc dlaczego mam placic kare za przeglad jak przesune przyjazd
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony