ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Prawo

Części i regeneracja

Warto wiedzieć

Prawo

7 miesięcy temu  03.07.2018, ~ Administrator   

Braki lub nieprawidłowe oświetlenie jedną z głównych przyczyn mandatów. Rola warsztatu?

Na pierwszym miejscu prędkość, na drugim zachowanie wobec pieszych, na trzecim niestosowanie pasów bezpieczeństwa lub fotelików, a na czwartym brak lub nieprawidłowe oświetlenie pojazdu. Tak zaczyna się lista przewinień, za które kierowcy w Polsce najczęściej płacą mandaty. Według danych zebranych przez Komendę Główną Policji dla Wirtualnej Polski, w 2017 r. drogówka wystawiła 3,3 mln mandatów - o ponad 200 tys. więcej niż rok wcześniej. To ponad 9,1 tys. mandatów dziennie, niemal 380 mandatów na godzinę.

W przypadku pierwszych trzech przyczyn wszystko zależy od kierowcy. Ale już czwarta przyczyna mandatów w Polsce to pole, na którym mogą i powinny działać warsztaty samochodowe. Sprawne i legalne światła to temat do dyskusji mechaników z klientem niemal przy każdej wizycie w warsztacie. Pamiętajmy o tym, bo z jednej strony pomagamy kierowcy, z drugiej - oferujemy dodatkową uslugę.

Zbiorcze policyjne dane nie są tak precyzyjne, by pokazywać konkretne przewinienia. Zamiast tego mamy zbiór wykroczeń o wspólnym mianowniku. Poniżej WP podaje, za co kierowcy najczęściej płacą mandaty:

- Przekroczenie dozwolonej prędkości - 1 710 646 mandatów
- Naruszenie przepisów o zachowaniu się wobec pieszych - 411 375 mandatów
- Niestosowanie pasów bezpieczeństwa lub fotelików - 327 889 mandatów
- Brak lub nieprawidłowe oświetlenie pojazdu - 148 580 mandatów
- Nieprawidłowa zmiana pasa ruchu, kierunku jazdy - 103 445 mandatów
- Nieprawidłowe wyprzedzanie - 79 928 mandatów
- Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu - 62 734 mandaty
- Niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej - 42 516 mandatów

Z badań firmy OSRAM wynika, że blisko połowa kierowców nie wie nawet z jakich źródeł światła korzysta w swoim samochodzie. 

- Tutaj rodzi się ważna rola mechanika samochodowego, który w pierwszej kolejności musi poznać preferencje kierowcy. Czy jeździ poza terenem zabudowanym? Czy dużo jeździ w nocy? Mechanik powinien tak dobrać źródła światła, aby zapewnić właścicielowi auta dodatkowe funkcje, takie jak więcej światła czy dłuższa trwałość - mówi w rozmowie z portalem warsztat.pl Magdalena Bogusz, manager ds. marketingu działu Specialty Lighting w firmie OSRAM.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony