Prawo

Prawo

ponad rok temu  15.11.2021, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Co to jest podwójne ubezpieczenie i jak go uniknąć?

Często duże zdziwienie wywołuje otrzymanie od towarzystwa ubezpieczeniowego wezwania do zapłacenia zaległej składki OC. Przeważnie okazuje się, że konsument ma podwójne ubezpieczenie. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Na co dzień najczęściej nie zaprzątamy sobie głowy ubezpieczeniem naszego samochodu, chyba że spowodujemy kolizję. O OC zwykle pamiętamy, gdy zbliża się termin wykupienia nowej polisy lub planujemy zmienić ubezpieczyciela. Pamięć bywa jednak zawodna. Przekonało się o tym już wielu konsumentów, których dotknął problem podwójnego ubezpieczenia OC. Najlepiej uniknąć takiego kłopotu. Jeśli jednak już się pojawi, na szczęście można go łatwo rozwiązać. Niestety, czasami nie obejdzie się bez kosztów. 

Czym jest podwójne ubezpieczenie OC?

O podwójnym ubezpieczeniu można mówić wtedy, gdy do jednego samochodu są przypisane dwie polisy OC. Okazuje się wtedy, że ten sam pojazd jest ubezpieczony jednocześnie w dwóch różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Dlaczego dochodzi do takiej sytuacji? Zwykle powodem jest niewiedza lub zapominalstwo. Najczęściej mamy do czynienia z podwójnym ubezpieczeniem, gdy kupimy używany samochód i zapomnimy uregulować kwestię poprzedniego OC lub zmienimy ubezpieczyciela bez dopełnienia wszystkich formalności. Czasami podwójne ubezpieczenie może wynikać z tego, że wypowiedzenie nie zostało właściwie napisane lub list z takim dokumentem nie dotarł do towarzystwa ubezpieczeniowego. Przeanalizujmy bliżej dwa

najczęstsze powody podwójnego OC

Podwójne OC po znalezieniu nowego ubezpieczenia

Ubezpieczenie OC w Polsce jest obowiązkowe. U każdego ubezpieczyciela zakres tej polisy jest taki sam. To dobra informacja dla tych osób, które nie są zadowolone ze swojego dotychczasowego OC i szukają tańszego ubezpieczenia.

– Największe znaczenie w przypadku OC ma cena polisy. W wielu przypadkach można znaleźć tańsze ubezpieczenie od tego, które aktualnie mamy – zauważa ekspert internetowej porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl. – Obecnie nie trzeba odwiedzać placówek różnych ubezpieczycieli, żeby poznać ich oferty. Wystarczy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. W formularzu należy wpisać dane właściciela auta i dane pojazdu, a po chwili wyświetli się wiele ofert OC. To najłatwiejszy sposób szukania najtańszej polisy.

Coraz więcej osób korzysta z takiej możliwości, bo można naprawdę dużo zaoszczędzić dzięki porównywarkom ubezpieczeń. Niestety, tutaj może się pojawić pułapka podwójnego ubezpieczenia. Właściciele aut znajdują tańsze OC i wykupują nową polisę, sądząc, że poprzednia polisa przestanie obowiązywać po zakończeniu umowy. Tymczasem poprzednie OC odnawia się automatycznie. Trzeba go wypowiedzieć najpóźniej dzień przed zakończeniem ubezpieczenia.  

Podwójne OC po kupnie samochodu

Drugi przypadek, który często powoduje podwójne ubezpieczenie, to kupno samochodu. Chodzi tutaj o auto z rynku wtórnego, czyli z drugiej ręki. Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem, kupując samochód, nabywamy od razu wraz z nim jego dotychczasowe OC. Nie wszyscy zwracają na to uwagę, a to błąd. Część nabywców decyduje się ubezpieczyć kupione auto w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którego oferty korzysta od lat. Nie ma w tym niczego złego, ale trzeba pamiętać o rezygnacji z OC poprzedniego właściciela. Mniejszy problem jest wtedy, gdy poprzedni użytkownik auta opłacił składkę w całości. Może się jednak zdarzyć, że OC jest regulowane w ratach i nowemu właścicielowi przyjdzie zapłacić kolejną część składki. Wtedy ponosi on koszt nie tylko nowego OC, ale i poprzedniego ubezpieczenia. OC poprzedniego właściciela można wypowiedzieć w każdej chwili, a do tego nie przedłuża się ono automatycznie. 

Co zrobić z podwójnym OC?

Najlepiej unikać podwójnego ubezpieczenia OC, ponieważ to uchroni nas niekiedy przed dodatkowymi kosztami. Trzeba zatem zawsze się upewnić, że poprzednia polisa przestanie obowiązywać w określonym terminie i będziemy korzystali tylko z nowej. Do tego potrzebne jest wypowiedzenie starego ubezpieczenia. Co jednak zrobić, gdy zdarzy się już podwójne ubezpieczenie? Wtedy również konieczne jest złożenie wypowiedzenia poprzedniego OC. Można to zrobić w każdej chwili. Niestety, gdy odnowi się nasze stare ubezpieczenie i nie zauważymy tego od razy, ubezpieczyciel zażąda od nas uregulowania składki za okres od początku obowiązywania umowy do jej wypowiedzenia.

Co powinno zawierać wypowiedzenie OC?

Wypowiedzenie polisy OC należy złożyć na piśmie. Taki dokument można zanieść osobiście do placówki towarzystwa ubezpieczeniowego, wysłać podpisany skan e-mailem lub przesłać listem. W przypadku wybrania ostatniej opcji lepiej postawić na Pocztę Polską niż kuriera. Gdy przesyłkę dostarczy ten ostatni, za datę wypowiedzenia zostanie uznany dzień doręczenia. Jeśli natomiast wybierzemy list polecony w Poczcie Polskiej, będzie liczyła się data nadania.

Co powinno się znaleźć w wypowiedzeniu OC? Najważniejsze dane to:

  • adres i nazwa ubezpieczyciela;
  • dane właściciela samochodu;
  • dane ubezpieczonego auta;
  • dane kontaktowe;
  • numer rejestracyjny samochodu;
  • marka i model auta;
  • numer polisy;
  • okres ubezpieczenia;
  • podstawa prawna: art. 28a Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych;
  • podpis wnioskodawcy.

Podwójnego OC można uniknąć, dokładnie sprawdzając dotychczasową polisę i wypowiadając ją w razie potrzeby. Warto jednak pamiętać, że jeśli nawet zaskoczy nas podwójne ubezpieczenie, można łatwo rozwiązać ten kłopot.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony