Prawo

nie przegap

Prawo

11 miesięcy temu  17.11.2017, ~ Administrator   

Cofanie licznika - nowy typ przestępstwa w kodeksie

Do pięciu lat więzienia za cofanie przebiegu w licznikach samochodowych? Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w prawie, które mają skutecznie odstraszyć osoby planujące taką "korektę". Kara dotyczyć ma zarówno zamawiającego taką usługę właściciela samochodu, jak i mechanika, który podejmie się zadania.

O planowanych zmianach poinformował na specjalnej konferencji prasowej Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. - Chodzi o bezpieczeństwo polskich rodzin - mówił Ziobro.

- Wprowadzamy do polskiego kodeksu karnego nowy rodzaj przestępstwa. To rzecz nieznana jeszcze w polskim prawie, ale warto zaznaczyć, że w krajach Europy Zachodniej takie przepisy obowiązują już od dawna. W Czechach poza odpowiedzialnością karną włascicielowi grozi utrata samochodu - informuje resort sprawiedliwości w komunikacie.

Projekt zmian, który jest na początku drogi legislacyjnej, zakłada także, że podczas rutynowych kontroli na drogach policja, Straż Graniczna czy ITD będą spisywać stan licznika oraz przekazywać te dane do systemu CEPiK 2.0.

- Mówimy dość. Cofanie liczników to oszustwo, bo kupujący samochód błędnie zakłada, że nabywa pojazd bezpieczny, w dobrym stanie, gdy w rzeczywistości tak nie jest - mówił Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, który będzie odpowiedzialny za wprowadzenie tej zmiany w życie. Jak dodał, Polska jest w czołówce Europy pod wzgędem liczby śmiertelnych wypadków drogowych. Zaznaczył, że ma na to wpływ stan techniczny pojazdów, jakimi się poruszamy. W jego ocenie jednym z powodów jest przekłamanie dotyczące przebiegu tych samochodów.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 8
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (5)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ @28cali 5 11 miesięcy temu W końcu skończy się ta cała patologia..
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Polaczek 4 11 miesięcy temuocena: 100%  Super.Jak czytam ogłoszenia auto 15 -letnie i 160.tys przebiegu to tragedia. Ale Polacy sami chcą być oszukiwani-jak powiedzieć koledze w pracy czy sąsiadowi że mój nowy nabytek ma 400 tys przebiegu. sam byłem po auto w Hamburgu-ogromna hala kilkanaście stanowisk gdzie auta są odmładzane.wiadomo kto tym sią zajmuje Wszyszcy w Niemczech o tym wiedzą i nikt z tym nic tam nie robi a dlaczego -bo rząd zadowolony że złomu się pozbywają-i przymykają oko.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Okradany 3 11 miesięcy temuocena: 0%  Naukowcy potwierdzają: cyfrowe liczniki zawyżają zużycie prądu nawet o kilkaset procent!
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Podatnik 2 11 miesięcy temuocena: 0%  Utrzymanie jednego więźnia kosztuje 3150 zł miesięcznie. To przeszło 37 800 zł rocznie na każdego spośród ponad 72,6 tys. osadzonych. W tym samym czasie pielęgniarka dostaje zaledwie 2700 zł, a tyle wynosi średnie wynagrodzenie brutto w tym zawodzie.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ facebook.com/28cali 1 11 miesięcy temuocena: 100%  Wreszcie mamy bat na złodziei i innych oszustów :-)
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony