Prawo

Prawo

ponad rok temu  18.02.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

Dilerzy aut boją się legalizacji umów

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. W mediach projekt ten funkcjonuje jako projekt z „podatkiem od kamperów”. Sprawę komentuje Związek Dealerów Samochodów.

Kwestia kamperów nie jest dla dealerów najbardziej istotna, a tym co powinno naszą branżę interesować jest to, że zgodnie z zapisami ustawy opodatkowane akcyzą będzie “nabycie lub posiadanie samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.”.

Należy przypuszczać, że przepis ten wprowadzany jest w związku z procederem importu samochodów używanych na podstawie umów “in blanco”, czyli “na Niemca”. Wątpliwości budzi to, czy nie ma on służyć „zalegalizowaniu” tego patologicznego procederu na gruncie podatku akcyzowego. Z jego treści wynika, że w przypadku takiej umowy i zapłaty akcyzy przez nabywcę pojazdu w kraju, nie będzie już konieczne ustalanie rzeczywistego podatnika, którym powinien być przywożący auto. W ocenie ZDS może to doprowadzić do legalizacji umów “in blanco”, ponieważ organy podatkowe nie będą musiały ustalać rzeczywiście sprowadzającego pojazd, a jego nabywca w kraju nie będzie już składał nieprawdziwej deklaracji podatkowej i nie będzie świadczył pomocnictwa w przestępstwie karno-skarbowym.

Projekt był już przedmiotem jednego głosowania, konkretnie wniosku o jego odrzucenie w całości. Wniosek jednak przepadł. Wyniki głosowania znajdują się w tym miejscu. Związek Dealerów Samochodów zwrócił się do członków sejmowej Komisji Finansów Publicznych o odrzucenie przedmiotowego projektu.

źródło: Związek Dealerów Samochodów

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
do góry strony