ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Prawo

Prawo

ponad rok temu  19.01.2018, ~ Administrator   

Dilerzy wspierają zmianę prawa

Jak już informowaliśmy w portalu warsztat.pl, w ubiegłym tygodniu Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy Kodeks karny oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Kara nawet pięciu lat pozbawienia wolności za tzw. cofanie licznika to najważniejszy zapis tej ustawy. Więcej o nowym projekcie - "5 lat więzienia za cofanie licznika? Zobacz projekt ustawy".

Związek Dealerów Samochodów w specjalnym piśmie do Ministerstwa Sprawiedliwości podkreślił, że branża popiera ten pomysł.

- W piśmie Związek wskazał, że zjawisko „cofania liczników” w Polsce w ostatnich latach przybrało formę zupełnie oficjalnej działalności zarobkowej. W niektórych miejscach, stanowiących w szczególności trasy tranzytu pojazdów używanych z Europy Zachodniej, pojawiły się działające zupełnie oficjalnie przedsiębiorstwa i punkty świadczące usługę „korekty przebiegu pojazdów”, polegającą na zaniżeniu rzeczywistego przebiegu całkowitego danego pojazdu. Poprzedni Ministrowie Sprawiedliwości nie wyrażali zainteresowania podjęciem prac ustawodawczych w kwestii rozwiązania problemu, wskazując że „cofanie licznika” może być ścigane na gruncie obecnie istniejących przepisów, z czym nie można się zgodzić, bo o ile sprzedaż pojazdu z zaniżonym przebiegiem może stanowić wypełnienie znamion przestępstwa oszustwa, to świadczenie usługi „cofania licznika” nie stanowi żadnego możliwego do udowodnienia przestępstwa, w szczególności pomocnictwa w oszustwie, ponieważ pomocnictwo musi być zawsze umyślne i w konkretnym znanym sprawcy przestępstwie - relacjonuje ZDS.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony